KREDYT...Pytania..

Rachunki bieżące, lokaty, kredyty.
Wiadomość
Autor
Łukasz_86
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 01-02-2011, 16:32

KREDYT...Pytania..

#1 Post autor: Łukasz_86 » 03-02-2011, 16:42

Jeżeli wspólnota bierze kredyt na remont budynku, a jeden z właścicieli chce wpłacić gotówką część która przypada na niego.

1. Czy wpłatę taką dokonuje się bez odsetek bankowych
2. Jakich należy żądać dokumentów od wspólnoty na dowód wpłaty, aby mieszkanie nie było obciążone..
3. Czy ta osoba będzie ujmowana do spłaty lub jej mieszkanie jako zastaw jeżeli ktoś ze wspólnoty by nie spłacał rat?
4. Czy taka osoba będzie zmuszana wtedy do spłaty zadłużenia wspólnoty pomimo że wpłaciła gotówką swój udział?

Proszę o odpowiedź i serdecznie dziękuje..

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Lakszmi
.
.
Posty: 15
Rejestracja: 09-03-2010, 00:39
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Odp.: KREDYT...Pytania..

#2 Post autor: Lakszmi » 07-02-2011, 23:13

Łukasz_86 pisze:1. Czy wpłatę taką dokonuje się bez odsetek bankowych
Ponieważ kredyt ma zaciągnąć Wspólnota Mieszkaniowa a podstawowym jego zabezpieczeniem będzie zapewne rachunek funduszu remontowego z punktu widzenia Banku nie ma możliwości wyłączenia jednego z właścicieli z "procesu kredytowego"
Łukasz_86 pisze:2. Jakich należy żądać dokumentów od wspólnoty na dowód wpłaty, aby mieszkanie nie było obciążone..
Liderzy rynku bankowego kredytujący Wspólnoty Mieszkaniowe (Bank PKO BP, Bank Pocztowy czy Bank DnB NORD) nie wymagają udzielając kredytu zabezpieczenia majątkowego dlatego wspólnota nie będzie zobowiązana do przedstawienia takiego dokumentu. Zabezpieczeniem kredytu powinno być pełnomocnictwo do rachunku funduszu remontowego oraz cesja z polisy ubezpieczeniowej wspólnoty. Jeżeli Bank w którym będziecie się Państwo ubiegać o kredyt zażąda zabezpieczenia majątkowego nie polecam korzystania z jego kredytu.
Łukasz_86 pisze:3. Czy ta osoba będzie ujmowana do spłaty lub jej mieszkanie jako zastaw jeżeli ktoś ze wspólnoty by nie spłacał rat?
Ponieważ zabezpieczeniem kredytu jest fundusz remontowy to wpłaty każdego z właścicieli będą ujmowane w wyliczaniu zdolności kredytowej oraz spłaty samego kredytu. Obciążenie funduszu remontowego ratą kapitałowo-odsetkową nie powinno przewyższać 70% jego wpływów. Jeżeli Wspólnota zaprzestałaby spłacać kredyt Bank ma prawo wystąpić z roszczeniem spłaty bezpośrednio do każdego z właścicieli w kwocie odpowiadającej udziałowi właściciela w nieruchomości tzn. jeżeli zadłużenie wynosi 100.000 zł a właściciel ma we wspólnocie 5% udziałów to Bank może wystąpić do takiego właściciela z wezwaniem do kwoty 5.000 zł
Łukasz_86 pisze:4. Czy taka osoba będzie zmuszana wtedy do spłaty zadłużenia wspólnoty pomimo że wpłaciła gotówką swój udział?
Niestety będzie zmuszona. Kredyt zaciąga Wspólnota jako grupa właścicieli a nie każdy z właścicieli indywidualnie.
Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku będzie zaciągnięcie kredytu przez każdego z właścicieli indywidualnie i wpłacenie gotówki na fundusz remontowy co wydaje mi się mało realne.
Pośrednictwo kredytowe dla Wspólnot Mieszkaniowych - pełna obsługa

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kamchr
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 07-12-2011, 17:12

Odp.: KREDYT...Pytania..

#3 Post autor: kamchr » 07-12-2011, 17:28

Witam, podłączę się pod ten wątek. Z góry przyznaje, że nie ma bladego pojęcia o tych wszystkich kredytach, spłatach i całych odsetkach. Zatem przedstawie sprawę. Mieszkam we wspólnocie mieszkaniowej 74 mieszkania i 12 lokali sklepowych. W 2009 roku został zaciągniety kredyt na termomodernizację budynku ocieplenie i nowa elewacja. Wstępnie (moja głupota)nie ma mam tego na piśmie kredyt był wyliczony tzn jego spłata na 1,5 roku do 2 lat. Obecnie mamy 2011 właściwie 2012 i Pani ze spółdzielni oświadczyła mi, że będe go spłacać jeszcze 1 rok. Pzryznam, że nie jest to mała kwota gdyż miesięcznie 150 zł + jakieś groszowe spracy z funduszu stałego remontowego (nic jednak nie robia). W związku z tym moje pytanie czy jest możliwe ze inni lokatorzy nie płacą tzn nie spłacają tego kredytu i ja między innymi spłacam go za nich i dlatego to sie wydłuża (pytam bo w spółdzielni jest wymijająca odpowiedz i co zrobić aby wreszcie skończyć spłacać ten kredyt. Bardzo proszę o podpowiedz, zaznaczam ze w piatek wybieram się po raz kolejny osobiście wyjaśniać to w spółdzielni proszę więc o jakies wskazówki. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ourson
.
.
Posty: 476
Rejestracja: 18-08-2009, 21:15

Odp.: KREDYT...Pytania..

#4 Post autor: ourson » 07-12-2011, 17:33

kamchr pisze:Mieszkam we wspólnocie mieszkaniowej 74 mieszkania i 12 lokali sklepowych.
kamchr pisze:Obecnie mamy 2011 właściwie 2012 i Pani ze spółdzielni oświadczyła mi, że będe go spłacać jeszcze 1 rok.
Spółdzielnia Wami zarządza? Czy może to jednak nie Wspólnota ale Spółdzielnia?

Jeśli Wspólnota to nie ma powodu żeby ktokolwiek przed Tobą ukrywał jakiekolwiek dane - w tym umowę kredytową, harmonogram spłat, wyciągi bankowe etc.
Ostatnio zmieniony 07-12-2011, 17:35 przez ourson, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kamchr
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 07-12-2011, 17:12

Odp.: KREDYT...Pytania..

#5 Post autor: kamchr » 08-12-2011, 15:46

Tzn jest tak wszelkie sprawy podejmowane są większocią głosów przez wspólnote tak jest napisane na każdej ustawie. Natomiast wszelkie sprawy załatwiane są w spółdzielni tzn administracji gdzie jest prezes, zarządca nieruchomości księgowość itp. Jutro tam właśnie jadę czyli powinni mi dać wyciągi ze spłat i cała resztę kredytu? Mam jeszcze jedno pytanie czy będą we wspólnocie może być tak, że ktoś nie będzie spłacał kredytu co miesiąc i przez to kredyt przenosi się w coraz to wiecej lat spłaty, a tym samym ja musze spłacać coraz więcej? Jak to koło zatrzymać. Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: KREDYT...Pytania..

#6 Post autor: jaceko » 08-12-2011, 16:08

Windykować niepłacącego :) zarządca powie Ci jakie stosuje metody.
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Usługi bankowe”