Dopłaty termo - dla wspówłaścicieli

Rachunki bieżące, lokaty, kredyty.
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Dopłaty termo - dla wspówłaścicieli

#13 Post autor: irenalo » 02-07-2009, 13:03

Zazwyczaj to się nie nazywa prowizja za rozpatrzenie wniosku ale prowizja za udzielenie kredytu lub prowizja przygotowawcza . Np. w BOŚ-u (przy hipotecznym) to jest stała kwota bez względu na wysokość kredytu, a BZWBK procentowa.
Przy moim wspólnotowym kredycie w ING miałam do wyboru: albo zapłacić prowizję za udzielenie kredytu ( procentowo , ale nie mniej niż x zł) lub zgodzić się na większą o 0,5% marżę banku. Przeliczyłam i ten drugi wariant okazał się tańszy.
Apeluję do wszystkich, żeby dokładnie sprawdzić wszystkie warunki udzielania kredytu, bo może się okazać, że po rozpatrzeniu wniosku ( za tę czynność się nie płaci) i przyznaniu kredytu bank pobierze prowizję nawet, gdy klient zrezygnuje z kredytu.
Poza tym trzeba też zwrócić uwagę na to, ile się zapłaci za nadpłatę kredytu ( zdrowy rozsądek nakazuje l, żeby uzyskaną premią nadpłacić kredyt) lub za całkowitą spłatę kredytu przed końcem okresu kredytowania. Czy nadpłata jest za darmo czy też wiąże się z dodatkowymi kosztami. I czy w przypadku nadpłaty skraca się okres kredytowania czy też maleje rata.
Ostatnio zmieniony 02-07-2009, 13:24 przez irenalo, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Dopłaty termo - dla wspówłaścicieli

#14 Post autor: owner » 02-07-2009, 13:45

irenalo pisze:może się okazać, że po rozpatrzeniu wniosku ( za tę czynność się nie płaci) i przyznaniu kredytu bank pobierze prowizję nawet, gdy klient zrezygnuje z kredytu.
Zatem za co płaci się prowizję? Czy nie za "sprawdzenie wniosku", chociaż nieco później?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Dopłaty termo - dla wspówłaścicieli

#15 Post autor: irenalo » 02-07-2009, 14:46

Nie jestem/nie byłam pracownikiem banku ( żeby nie było nieporozumień).
Banki to nie są instytucje charytatywne. Muszą i chcą zarabiać, i to jak najwięcej.
Owe prowizje to dodatkowy koszt kredytu.
Tak, jak na to to forum przychodzą ludzie bez jakiejkolwiek wiedzy na temat funkcjonawania WM, tak samo do banku przychodzą potencjalni kredytobiorcy, którzy nie mają zielonego pojęcia kredytach. I nie zawsze wybierają najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Bo to, co wydaje się tanie na początku, może okaząć się droższe w trakcie uruchomienia i spłacania kredytu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Dopłaty termo - dla wspówłaścicieli

#16 Post autor: irenalo » 02-07-2009, 16:05

Znalazłam:
1. Prowizje i opłaty są pobierane zgodnie z Taryfą prowizji i opłat bankowych w ....... bezpośrednio przed realizacją czynności związanych z obsługą kredytu.
2. Prowizja za udzielenie kredytu może być na wniosek kredytobiorcy odłożona w czasie i zapłacona nie później niż w dniu wypłaty kredytu lub jego pierwszej transzy.
3. Bank nie pobiera opłaty za rozpatrzenie wniosku o kredyt.

Czyli tak czy siak, klient zapłaci. Jak nie za rozpatrzenie wniosku, to za udzielenie kredytu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kitecat
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 25-04-2009, 16:24
Lokalizacja: Polska

Odp.: Dopłaty termo - dla wspówłaścicieli

#17 Post autor: kitecat » 02-07-2009, 19:26

Z góry przepraszam za to co napiszę, zapewne narażę się nie jednemu użytkownikowi tego forum.
Zgodzę się z opinią, pozwolę sobie zacytować "Tak, jak na to to forum przychodzą ludzie bez jakiejkolwiek wiedzy na temat funkcjonawania WM". Jako właściciele, osoby fizyczne budynków wielorodzinnych (kamienic) nie musimy znać tej wiedzy. Wiem dokładnie na jakim forum się znajduje, a o wyrozumiałość prosiłem w pierwszym swoim poście. Wielu napisało by. to po co tu "przyszedłem"? Odpowiem - między innymi dlatego że wśród użytkowników znajdują się też osoby posiadające dużą wiedzę na temat kredytów jak również pracownicy banku.
Proszę też o zmianę tematu tego tematu na np. Dopłaty dla właścicieli kamienic z premią kompensacyjną.

W tym temacie rozmawiamy o 5 Bankach "chcących" udzielić kredytu osobie fizycznej z premia kompensacyjną.

1. Bank Ochrony Środowiska S.A.
2. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
3. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
4. Krakowski Bank Spółdzielczy
5. Mazowiecki Bank Regionalny S.A.

Więc wypowiedzi że Bank Pocztowy i Bank PKO BP nie pobiera opłat, a może Bank DnB Nord ma takie praktyki, to samo dotyczy się BZWBK i ING nie są na temat i wprowadzą zainteresowanych w błąd.

Rejestrując się na tym forum pisząc pierwszy post ideą moja było zebrać jak najwięcej informacji dla właścicieli nieruchomości chcących dowiedzieć się o premii kompensacyjnej zafundowanej dla nas przez Polski Rząd i by mogły tu tej pomocy otrzymać.
Chciałbym przypomnieć co to jest premia kompensacyjna i kto może się o nią starać.

6 grudnia 1994 r. Pani Maria Hutten-Czapska skierowała skargę przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej do Europejskiej Komisji Praw Człowieka na podstawie dawnego art. 25 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Istotą tej skargi było zażalenie na wadliwe funkcjonowanie ustawodawstwa krajowego, które ograniczało prawa właścicieli budynków do swobodnego ustalania czynszów i nie przewidywało mechanizmu umożliwiającego pokrycie strat poniesionych w związku z należytym utrzymaniem nieruchomości.

W wyroku z dnia 19 czerwca 2006 r. Trybunał zdecydował, że w celu położenia kresu systemowemu naruszeniu prawa, Państwo musi poprzez odpowiednie środki prawne zapewnić w krajowym porządku prawnym mechanizm utrzymujący sprawiedliwą równowagę pomiędzy interesami właścicieli budynków a ogólnym interesem społeczeństwa. Kwestię zadośćuczynienia majątkowego Trybunał pozostawił do ewentualnego postępowania ugodowego. Rząd Polski, realizując nakazane wyrokiem zmiany w prawie, przygotował między innymi projekt autopoprawki do Ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontów, jako inicjatywę ściśle związaną z zakończonymi negocjacjami ugodowymi w sprawie Hutten-Czapska przeciw Polsce, wprowadzając do niej instytucję premii kompensacyjnej. Premię kompensacyjną stanowić będą środki budżetu państwa przeznaczone na spłatę części kredytu udzielonego na realizację przedsięwzięcia remontowego lub remontu budynku mieszkalnego. Będzie wypłacana przez Bank Gospodarstwa Krajowego z odrębnego funduszu - Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Ustosunkowując się do propozycji Rządu Polskiego 28 kwietnia 2008 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka ocenił, że środki generalne (autopoprawka i inne wprowadzone uregulowania prawne) opierają się na poszanowaniu praw człowieka, określonym w Konwencji oraz jej Protokołach.

W wyroku Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu powierzyła monitorowanie wykonania wyroku Komitetowi Ministrów Rady Europy, któremu Rząd RP ma przedstawić ostateczną wersję ustawy, przyjętą przez polski Parlament i opublikowaną w Dzienniku Ustaw. Po pewnym okresie funkcjonowania ww. rozwiązań Komitet Ministrów RE zdecyduje, czy ustawa spełnia oczekiwania wszystkich stron. Na tej podstawie dopiero ETPCz postanowi o skreśleniu z rejestru skarg pozostałych osób będących w podobnej sytuacji.

Źródło: www.mi.gov.pl

Premia kompensacyjna:

O premię kompensacyjną może ubiegać się osoba fizyczna, która w dniu 25 kwietnia 2005 r. była właścicielem lub spadkobiercą właściciela budynku mieszkalnego, lub po tym dniu została spadkobiercą właściciela tego budynku mieszkalnego, w którym był co najmniej jeden lokal kwaterunkowy.

Premię kompensacyjną mogą otrzymać osoby, które realizują:

* przedsięwzięcie remontowe - w przypadku budynku wielorodzinnego lub
* remont - w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Wysokość premii kompensacyjnej jest równa iloczynowi wskaźnika kosztu przedsięwzięcia oraz kwoty wynoszącej 2% wskaźnika przeliczeniowego za każdy 1m2 powierzchni użytkowej lokalu kwaterunkowego za każdy rok, w którym obowiązywały w stosunku do tego lokalu ograniczenia dotyczące wysokości czynszu za najem, w okresie od dnia 12 listopada 1994 r. do dnia 25 kwietnia 2005 r., a w przypadku nabycia budynku po dniu 12 listopada 1994 r. w sposób inny niż w drodze spadkobrania - od dnia nabycia do dnia 25 kwietnia 2005 r.

Premia kompensacyjna przyznawana jest tylko raz w odniesieniu do jednego budynku.

Pozdrawiam.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Olubek
.
.
Posty: 130
Rejestracja: 18-09-2006, 12:31
Kontakt:

Odp.: Dopłaty termo - dla wspówłaścicieli

#18 Post autor: Olubek » 02-07-2009, 19:40

Kitecat - ale wypatrzyłeś! :D
Mam kilka wersji regulaminów i pozostałych dokumentów wymaganych przez umowę pomiędzy BGK, a moim Bankiem. Zamieszczam ten regulamin, który mam zapisany jako ostateczny ale nie mogę tego potwierdzić z całą pewnością dopóki nie sprawdzę oryginału podpisanego z BGK. Będę mógł to zrobić dopiero za kilkanaście dni.
Z Twojego opisu wynika, że to co wisi na stronie BGK to pomyłka - jakaś wcześniejsza robocza wersja. Ja niestety nie mogę ściągnąć ze strony BGK coś mi się urywa i nie mogę otworzyć pliku więc proszę porównaj i daj znać, czy są różnice.
Dodatkowo zamieszczam najważniejsze załączniki do umowy z którymi się zetkniesz gdy będziesz kończył inwestycję.
Pozdrawiam
Paweł

PS
Kitecat - ale tu zdecydowana większość czegoś się uczy, jedni przyswajają tą wiedzę inni nie, jedni odpowiadają na temat, a inni nie. Taka jest specyfika forów internetowych. Dokumenty o które prosiłeś i powiesiłem na stronie dotyczą Ciebie (Kamienicznika), ale też wspólnoty i spółdzielni. Sprawa premii rekompensacyjnej to jest sprawa dodatkowej premii do termo lub remontowej. Z tej racji, że według mojej wiedzy żaden Bank nie podjął się kredytowania inwestycji z premią kompensacyjną to nie otrzymasz na tym forum wyczerpujących informacji. Słyszałem, że do BOŚa wpłynęły jakieś wnioski o taki kredyt i myślą co zrobić z tym fantem - pisałem o zabezpieczeniach, ale to nie tylko ten problem. W moim Banku też trafiły się takie wnioski i główkujemy jak sobie z tym poradzić.
Po prostu trzeba zobaczyć o co chodzi, jaka inwestycja, jaka ściągalność czynszu w stosunku do obciążenia spłatą kredytu i wiele wiele innych - można książkę napisać.
Jeszcze raz pozdrawiam
Paweł
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 02-07-2009, 20:00 przez Olubek, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Usługi bankowe”