Dopłaty termo - dla wspówłaścicieli

Rachunki bieżące, lokaty, kredyty.
Wiadomość
Autor
bajer.fm
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 27-06-2009, 20:02

Premia kompensacyjna

#1 Post autor: bajer.fm » 27-06-2009, 20:08

Witam, z góry przepraszam, temat może nie na to forum, ale widze, że był wcześniej poruszany. Czy komuś udało się uzyskać kredyt termomodernizacyjny z premią kompensacyjną? Obecnie jestem na etapie pozyskiwania wszelkich zaświadczeń i dobrze by było mieć kontakt z kimś kto już przez to przeszedł.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bykira
moderator
moderator
Posty: 4262
Rejestracja: 17-11-2006, 18:11

Odp.: Dopłaty termo - dla wspówłaścicieli

#2 Post autor: bykira » 27-06-2009, 20:09

W jakim banku chcesz wziąć ten kredyt ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bajer.fm
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 27-06-2009, 20:02

Odp.: Dopłaty termo - dla wspówłaścicieli

#3 Post autor: bajer.fm » 27-06-2009, 20:43

Generalnie jeśli chodzi o Kraków to rozmawiałem w większości banków. Nie zdecydowałem jeszcze odnośnie banku gdyż największy problem w załatwieniu wszystkich dokumentów poświadczających obecność lokatorów "z kwaterunku". Wszystkie banki odpowiadają w stylu:

"Zaświadczenia potwierdzające kwaterunek powinna wydawać ta jednostka samorządu terytorialnego, która wydała decyzję administracyjną o dokwaterowaniu lokatorów. Nie istnieje jednak żaden wzór takiego zaświadczenia, przyjęty w całym kraju."

Oczywiście trudno jest uzyskać takie dokumenty, bo większość tych decyzji została wydana 50lat temu i zostało dawno zagubionych w urzędzie.

Kolejnym punktem jest fakt, że w przedmiotowym okresie cześć lokatorów zmarła a ich spadkobiercy nie oddali mieszkań/oddali po długim czasie. Jak należy traktować ten okres. Czy On też się powinien liczyć do premii kompensacyjnej? W końcu w tym okresie nadal nie możliwe było korzystanie z mieszkania. Być może można w tym przypadku przedłużyć okres podlegający do wyliczeń premii o standardowe 3 miesiące wynikające z rozwiązania umowy najmu?

Głównie chodziło mi o informacje na temat wykonawstwa tej ustawy. Bo prawdę mówiąc w części dotyczącej premii kompensacyjnej wydaje mi się ona całkowicie martwa.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kitecat
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 25-04-2009, 16:24
Lokalizacja: Polska

Odp.: Dopłaty termo - dla wspówłaścicieli

#4 Post autor: kitecat » 28-06-2009, 08:17

Witam, Bardzo się ucieszyłem czytając ten post, że znalazła się jeszcze jedna osoba chcąca uzyskać kredyt z premią kompensacyjną. Proszę pisz na jakimkolwiek będziesz etapie.
Już myślałem że to jakieś fatum lub zmowa milczenia. Nigdzie żadnych informacji, a gdzie się pytałem lub pisałem to zapadała cisza. Wiadomo, że większość właścicieli chciała by dostać te pieniądze do reki bez brania jakichkolwiek kredytów i chcą doprowadzić do tego by udowodnić Trybunałowi Praw Człowieka że z tej zaproponowanej przez Polski rząd formy pomocy nie da się skorzystać. Na pewno nie skorzysta wielu właścicieli np. w moim mieście na znanych mi 130 budynkach tylko 16 właścicieli razem ze mną zadeklarowało chęć uzyskania takiego kredytu. Wszyscy mieszkamy w swoich kamienicach więc po części zależało by nam na jego wyglądzie i stanie technicznym. Pozostali chcieli by pieniądze do reki są to przeważnie starsze osoby więc nie opłaca się im remontować, niektórzy są spadkobiercami i tylko z nazwy są właścicielami gdyż nie maja unormowanej sytuacji prawnej. W wielu budynkach jest po kilkunastu współwłaścicieli ( w jednym nawet 23!!)i to nie koniecznie do siebie przyjażnie nastawieni nie mogą na siebie patrzeć, a co dopiero wspólnie zaciągać kredyt. Jak wykonać taka dokumentacje na tylu współwłaścicieli, ile wniosków, audytów na kogo kredyt. Osobiście wątpię że i ja otrzymam kiedykolwiek ten kredyt.
Wspominałeś o bankach w których byłeś, jakie to były banki? Na stronie BGK umieszczonych jest 5 banków:

1. Bank Ochrony Środowiska S.A.
2. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
3. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
4. Krakowski Bank Spółdzielczy
5. Mazowiecki Bank Regionalny S.A.

W chwili obecnej również jestem w trakcie zbierania dokumentów, było mi łatwiej pozyskać decyzje o przydziale administracyjnym mieszkania których mi brakowało bo prawie wszyscy zakwaterowani lokatorzy jeszcze żyją w pozostałych lokalach mieszkają ich wstępni. W dokumentach archiwalnych domu odnalazłem nawet pozwolenie na użytkowanie budynku z 1936 roku.
W banku BOŚ uzyskałem wstępną ocenę zdolności kredytowej. Jest bardzo trudno uzyskać taką zdolność dla osoby fizycznej. Po pierwsze minimum 5% wartości nieruchomości co przy dużej kamienicy wychodzi niezła sumka. Okres na jaki bank zechce dać taki kredyt wynosi 5-10 lat. Banku nie obchodzi że kredyt prawie w całości zostanie spłacony przez premie kompensacyjną i remontową jak w moim przypadku. Dzwoniłem do BGK w sprawie wysokości premii remontowej w jakiej zostanie wypłacona wysokości czy od całości przedsięwzięcia czy też od kwoty pozostałej po uprzednio wypłaconej premii kompensacyjnej. Odpowiedziano mi że od całości. Tu wiadomo wystarczą w pierwszej kolejności faktury za zakup materiałów faktura przejściowa od wykonawcy za wykonane już prace, wszystko na kwotę nie mniejszą niż wysokość premii kompensacyjnej i zostanie ona wypłacona banku kredytującemu.
Szukam obecnie audytora który wykona audyt remontowy. Podano mi w wcześniejszym poście link do strony "proinbud" lecz na nim widnieje oto taki wpis:

"W związku z bardzo dużymi opóźnieniami związanymi z przygotowaniem audytów energetycznych i remontowych wg obowiązujących od 19 marca 2009 zasad chcielibyśmy wyjaśnić, iż sytuacja ta jest spowodowana niezrozumiałą opieszałością przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury w zatwierdzeniu do stosowania odpowiednich Norm, które pozwolą na wykonanie audytów. Choć wydaje się to mało prawdopodobne, ale poprzez poważne niedociągnięcia legislacyjne cała Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów jest na razie aktem martwym, gdyż nie ma podstaw prawnych do prawidłowego zweryfikowania audytów budynków mieszkalnych, o czym informują weryfikatorzy działający na rzecz BGK. Zawsze staraliśmy się wykonywać dokumentacje audytową w taki sposób, aby proces weryfikacji i przyznawania premii termomodernizacyjnej przebiegał możliwie najsprawniej, tak więc nie chcieliśmy narażać Inwestorów na opisywane wyżej problemy i opóźnialiśmy wystawianie dokumentów, które mogłyby się okazać niewłaściwie wykonane. Wydaje się nam, że sytuacja jest już na tyle poważna (drugi miesiąc niemożliwości realizacji audytów, a co za tym idzie składania wniosków kredytowych), iż należy o problemie głośno mówić, szczególnie że sezon budowlany rozpoczął sie na dobre. Jednocześnie prosimy Państwa - zarządców i właścicieli - o interwencję w Ministerstwie Infrastruktury również ze strony Inwestorów.

Liczymy na Państwa zrozumienie i pomoc w rozwiązaniu tej dziwacznej sytuacji."

Jak naprawdę wygląda sprawa z audytami i nie koniecznie remontowymi? Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 28-06-2009, 08:24 przez kitecat, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Olubek
.
.
Posty: 130
Rejestracja: 18-09-2006, 12:31
Kontakt:

Odp.: Dopłaty termo - dla wspówłaścicieli

#5 Post autor: Olubek » 29-06-2009, 08:59

Kitecat - poruszyłeś kilka bardzo ważnych problemów:
1. Kredytowanie współwłasności, zwłaszcza takich gdzie jest kilku/kilkunastu właścicieli i nie wszyscy są zainteresowani eksploatacją nieruchomości, - nikt jeszcze nie wymyślił metodyki oceny zdolności kredytowej dla takiej nieruchomości. Nie da się jak we wspólnocie, uchwały i już. Jeśli mamy do czynienia z jednym - dwoma właścicielami to trochę łatwiej.
2. Zabezpieczenie - banki nie wezmą zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości mieszkalnej, w złym stanie technicznym i bez wyodrębnionych lokali. Potrzebny jest kolejny bankowy wizjoner, który wymyśli sposób prostego zabezpieczania kredytów tak jak 9 lat temu stało sie we wspólnotach. Standardowe zabezpieczenia takie jak cesja czynszów, weksle właścicieli, zabezpieczenie na innych nieruchomościach o prostej strukturze własności mogą być niewystarczające lub niemożliwe do uzyskania.
3. Wskazywałem link do strony Proinbudu bo wielokrotnie doświadczyłem bardzo profesjonalnej obsługi. Przytoczony list Pana Tomasza już się zdezaktualizował. W piątek 26 czerwca dostałem informację z BGK, że niedomówienia zostały wyjaśnione i weryfikatorzy wzięli się za sprawdzanie nowych audytów - tylko z mojego Banku jest około setki. Pan Tomek też robi nowe audyty ale jest tak przysypany zamówieniami, że z trudem wyrabia i prosi o zrozumienie jeśli pojawią się opóźnienia.
Innych audytorów znajdziesz bez problemu na tej stronie:
www.zae.org.pl
Pozdrawiam
Paweł

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kitecat
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 25-04-2009, 16:24
Lokalizacja: Polska

Odp.: Dopłaty termo - dla wspówłaścicieli

#6 Post autor: kitecat » 30-06-2009, 20:46

Tak, wielu jest audytorów tylko który lepszy od tego dobrego? Jak się ma Liczba wykonanych audytów w ramach Ustawy Termomodernizacyjnej do Liczby wykonanych audytów w ramach Ustawy Termomodernizacyjnej pozytywnie zweryfikowanych wypisanych przy każdym z Audytorów? Takie dane podają na stronie www.zae.org.pl . Oznacza to że część audytów wykonanych zostało nie poprawnie i wybierając takiego audytora który je wykonał narażę się na problemy?

Jak długo ważny jest taki audyt? Wyobraźmy sobie taki czarny scenariusz który przełoży się na rzeczywistość:

Wykonany audyt remontowy wraz z kompletem wymaganych dokumentów ląduję na biurku w banku kredytującym, ten z kolei wysyła do BGK. Bank BGK cofa audyt bo nie jest prawidłowo wykonany w celu jego uzupełnienia lub poprawienia. Audytor w ramach umowy dokonuje poprawek, dokumentacja wraca do banku. W między czasie okazuje się że "coś tam coś tam" jest brak lub potrzeba czegoś czego niema i nie jest w danej chwili do doręczenia. Potrzeba na to więcej czasu niż termin podany w ustawie i BGK całą dokumentacje cofa, a wniosek o kredyt jest anulowany. Kredyt odkładany jest na np. za rok. czy ten audyt będzie jeszcze ważny?
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 30-06-2009, 21:39 przez kitecat, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Usługi bankowe”