Nowe konto dla Wspólnoty

Rachunki bieżące, lokaty, kredyty.
Wiadomość
Autor
owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Nowe konto dla Wspólnoty

#31 Post autor: owner » 21-04-2009, 20:48

7TP pisze:Czy właściciele muszą w drodze uchwały udzielić nowemu zarządowi pełnomocnictwa do dysponowania środkami zgomadzonymi na koncie oraz do zmiany wzorów podpisów itd.?
Nie. Są to czynności zwykłego zarządu, które zgodnie z ustawą zarząd podejmuje samodzielnie, bez pytania o zgodę i pełnomocnictwo właścicieli. Nowy zarząd nabywa ustawowe kompetencje z chwilą powołania.
7TP pisze:Dodatkowo w początkowym okresie swego funkcjonowania (2002r.) wspólnota przyjęła uchwałę w sprawie zobowiązania zarządu wspólnoty do zawarcia umowy rachunku bankowego oraz upoważniającą do dysponowania środkami na rachunku bankowym.
Niepotrzebnie (patrz wyżej).
Z tego, co przeczytałem nowy zarząd może również zmienić bank, w którym było dotychczasowe konto. Część właścicieli w mojej wspólnocie uważa jednak, iż nowy zarząd musi mieć pisemne pełnomocnictwo co do zmian i dysponowania środkami. Kto się myli?
Ci drudzy.
7TP pisze:Czy członkowie wspólnoty moga w banku sprawdzić stan konta wspólnoty, aby np. sprawdzić czy na FR są jakieś środki?
Nie. Ale mogą zażądać od zarządu (księgowej, administratora) okazania wyciągów z rachunku bankowego.
Ostatnio zmieniony 21-04-2009, 20:49 przez owner, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

7TP
.
.
Posty: 45
Rejestracja: 19-04-2009, 15:33

Odp.: Nowe konto dla Wspólnoty

#32 Post autor: 7TP » 22-04-2009, 13:26

Dziękuję za pomoc.
Bank zarządał dziś tylko uchwały o powołaniu zarządu wraz z listą głosów i protokołem z zebrania.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

AJ
.
.
Posty: 57
Rejestracja: 23-11-2010, 00:18
Lokalizacja: Łódź

Odp.: Nowe konto dla Wspólnoty

#33 Post autor: AJ » 17-11-2011, 01:01

Postanowiłem odświeżyć temat bo właśnie jestem na etapie szukania konta dla naszej wspólnoty. Po długiej analizie ofert do rundy finałowej przeszły następujące konta/oferty:

Obrazek

Wydaje mi się że dla naszych potrzeb (dobre i tanie :haha: ) najlepiej sprawdzi się CitiKonto. Jedynym minusem jest u nich Konto Oszczędnościowe oprocentowane na 3,5% przy saldzie powyżej 50 tys. zł i 3% poniżej. Dodatkowo konto to posiada darmową usługę automatyczny bankier który nadwyżki z ROR automatycznie przelewa na konto oprocentowane wyżej (niestety obecnie tylko 1% ale zawsze to lepiej niż 0).
Alior z ciekawostek ma Masowe Przetwarzanie Transakcji czyli konta wirtualne - opłata negocjowalna.
ING kusi podniesionym oprocentowaniem OKO przez 6m od otwarcia.
Osobiście miałem do czynienia z ROR osobistym w Citi i Alior. Citi miało kiedyś drętwy interfejs ale konsultanci kompetentni i pomocni. Konto w Alior mam i już parę razy doświadczyłem niedostępności z powodu różnych awarii :< . Z ING nie miałem o tej pory styczności.
Ktoś z forumowiczów może korzysta z któregoś z wymienionych wyżej i może się podzielić wrażeniami z użytkowania?
Ostatnio zmieniony 17-11-2011, 01:04 przez AJ, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Nowe konto dla Wspólnoty

#34 Post autor: irenalo » 17-11-2011, 01:45

Karta debetowa chyba odpada?
Co do City i automatycznego przelewania "wyżej": ile kosztuje przelew w drugą stronę?
Ile pierwszy, ile drugi, ile następny. Żeby nie było tak, że to bank rządzi Waszymi pieniędzmi, a odsetki z konta nie pokrywają prowizji za przelew.
My mamy konto w ING (mała wspólnota). Podstawowe i OKO. Z konta Direct na OKO bezpłatny jest każdy przelew, a drugą stronę tylko jeden w miesiącu. Każdy następny 6zł.
Ale to ja , a nie bank ,decyduję kiedy przelać na OKO, więc spokojnie mogę sobie zaplanować wydatki.
Generalnie jestem zadowolona. Mam dokładnie to, czego potrzebuję.
Miałabym uwagi tylko do możliwości wcześniejszej spłaty kredytu, ale póki co, to chyba Was to (jeszcze?) nie interesuje. ING w ofercie ma atrakcyjny kredyt dla wspólnot.
I jeszcze jedno. Wszyscy robimy przelewy przez internet bądź (sporadycznie) przez pocztę. Wpłata zaliczek w banku byłaby za droga. Na poczcie kosztuje 2,50 zł.
Nim wybierzesz konto, zastanów się , jak będą wpłacać właściciele. Czy jest w pobliżu poczta.
Zastanów się jakie usługi będą naprawę potrzebne, a jakie są wodotryskiem.
Odradzałabym branie karty.
I jeszcze jedno: w każdej chwili wspólnota może odwołać zarząd. Czy bank będzie na to przygotowany?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

AJ
.
.
Posty: 57
Rejestracja: 23-11-2010, 00:18
Lokalizacja: Łódź

Odp.: Nowe konto dla Wspólnoty

#35 Post autor: AJ » 17-11-2011, 10:42

Troszkę pomyliłem pojęcia to nie automatyczny bankier tylko "Automatyczny Rachunek Depozytowy umożliwi Państwu codzienne lokowanie funduszy zgromadzonych na rachunku bieżącym, jeżeli wartość salda na rachunku bieżącym przekroczy określony przez Państwa poziom". To jest subkonto rachunku bieżącego. Oprocentowane 1% z dowolną liczba wypłat w miesiącu bez prowizji i bez utraty odsetek. Poza tym jest jeszcze to konto Oszczędnościowe i Superoszczędnościowe lepiej oprocentowane.
W/g TOiP wszystkie przelewy bezpłatnie.
Aha, oferta kredytowa jest kiepska. Dla firm warunkiem kredytu jest minimum 2 lata posiadania rachunku :< . Może dla wspólnoty coś dałoby się wynegocjować ale nie sądzę.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

AJ
.
.
Posty: 57
Rejestracja: 23-11-2010, 00:18
Lokalizacja: Łódź

Odp.: Nowe konto dla Wspólnoty

#36 Post autor: AJ » 17-11-2011, 12:13

Jestem właśnie po rozmowie z konsultantką z ING. Bardzo miła, kompetentna, profesjonalna i dobrze znała produkt swojego banku. Generalnie duży plus z mojej strony na początek. Wypunktowała wszystkie za i przeciw oferty łącznie z tym żeby sprawdzić czy mamy jakieś osoby wpłacające gotówkę, bo to jak wspomniała wyżej irenalo, w oddziale to się nie opłaca.
Umowę można podpisać w dowolnym oddziale detalicznym. Do założenia rachunku potrzebny jest odpis z księgi wieczystej, ale po moim pytaniu czy pracownik nie mógłby tego zrobić online w przeglądarce ksiąg wieczystych okazało się że pójdą nam na rękę. Do tego jeden akt notarialny, oświadczenie czy wspólnota jest mała czy duża, uchwały powołujące zarząd i osoby do niego. REGON i NIP można donieść później.

P.S. W Citi tak samo jak w ING pierwszy przelew z konta Oszczędnościowego lub Superoszczędnościowego na rachunek główny bezpłatnie, każdy następny 9zł
Ostatnio zmieniony 17-11-2011, 12:23 przez AJ, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Usługi bankowe”