Nowe konto dla Wspólnoty

Rachunki bieżące, lokaty, kredyty.
Wiadomość
Autor
kivik

Odp.: Nowe konto dla Wspólnoty

#13 Post autor: kivik » 14-01-2008, 22:20

jestem calkiem nowa (troche juz oczytana)
Zupelnie nei mam doswiadczenia we wspolnotach, kupilam mieszkanie, zgodzilam sie na zostanie czlonkiem zarzadu bo juz nikt nie chcial.
ZDecydowalismy sie na zatrudnienie firmy zarzadzajej, poniewaz nie samodzielne zarzadzanei srednio dotychczas dzialalo.
I kiedy przeczytalam umowe z administratorem i zaczelam wsuwac moje propozycje zaczely sie schody.
Uwaza, ze dostep do konta nalezy sie tylko jemu, a ja moge patrzec w comiesieczne wyciagi.
Ja chce miec dostep przez internet. Bronil sie ustawa o ochronei dancyh osobowych.
Z tego co przeczytalam, to my jako wspolnota i Zarzad dajemy mu pelnomocnictwo ale to nie oznacza, ze ja zrzekam sie moich praw.

Prosze o potwierdzenie mojego myslenia i argumentow do dyskusji.

Najgorsze, ze wybieralam sposrod 3 firm i ta wydawala mi sie najsensowniejsza.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Nowe konto dla Wspólnoty

#14 Post autor: owner » 14-01-2008, 23:01

kivik pisze:Uwaza, ze dostep do konta nalezy sie tylko jemu, a ja moge patrzec w comiesieczne wyciagi.
Bzdura. Powinno być na odwrót: to zarząd zaciąga zobowiązania i decyduje o wydatkach (podpisuje umowy i przelewy), a administrator organizuje, pilnuje terminów, przygotowuje płatności - ale zawsze zatwierdza je organ wspólnoty, a nie wynajęty przez nią usługodawca. Władzę ma ten, kto płaci. To Wy jemu podyktujcie warunki, bo łaski nie robi.
kivik pisze:Ja chce miec dostep przez internet. Bronil sie ustawa o ochronei dancyh osobowych.
To znaczy, że nie zna ustawy. Czy on stoi ponad prawem? Obowiązek ochrony danych jego nie dotyczy? To akurat z nim może być problem (z dostępem przez niego do danych osobowych - patrz wątek na ten temat w dziale LEX), a nie z właścicielami, członkami wspólnoty. On chce Ci wmówić, że musi chronić Wasze dane przed Wami? :dribble: Nie daj się na to nabrać.
kivik pisze:Z tego co przeczytalam, to my jako wspolnota i Zarzad dajemy mu pelnomocnictwo ale to nie oznacza, ze ja zrzekam sie moich praw.
Prosze o potwierdzenie mojego myslenia i argumentow do dyskusji.
Masz absolutną rację. Z jednym zastrzeżeniem: nie dawajcie mu pełnomocnictw do konta! To są Wasze pieniądze i powinniście ich strzec. Nikt lepiej od Was tego nie zrobi.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kivik

Odp.: Nowe konto dla Wspólnoty

#15 Post autor: kivik » 15-01-2008, 09:31

Bardzo dziekuje za odpowiedz. Najgorsze jest to, ze wydawal mi sie dobrze zaznajomiony z ustawa, przepisami itd. Licze, ze uda mi sie go przekonac, a jak nie to chyba poszukam dalej.
to forum jest naprawdebardzo pomocne i przyznaje, ze ogolnie to mnie to zaczyna wciagac:)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

lasmarek
.
.
Posty: 100
Rejestracja: 08-04-2008, 02:13

Nowe konto dla Wspólnoty

#16 Post autor: lasmarek » 02-06-2008, 20:43

Witam serdecznie!!!
Mam pytanko odnośnie konta dla wspólnoty. W mojej Wspólnocie wszystko było pogmatwane, po trochu zaczyna sie prostować. Najpierw administrator sam powydawał pieniądze niezgodnie z planem rocznym, zadłużył konto remontów, nie informował wogóle Zarządu -jednoosobowego, którego ja reprezentuje. Wysłałem kilka pism, min. do dyrektora adm-u i drugie pismo do przedstawiciela gminy(ma większość udziałów). To pomogło, teraz wszystko przechodzi z moją zgoda, tylko że administrator robi to jakby miał strajk włoski. Niedawno okazało sie, że nie mamy nipu i regonu poprostu zaginął w zeszłym roku!!!!. Nie wymogłem tego na administratorze wiec załatwiłem duplikaty sam nie było z tym problemu. Moje pytanie teraz dotyczy banku, chciałem zmienić bank. Obecny do którego nie mam wogóle wglądu, jest drogi. Byłęm w ING Bank Ślaski i tutaj można założyć konto dla wspólnot za 9 zl miesięczni-promocja przez 6 mies, później 19 zl. Administrator powiedziałże musimy zrobić uchwałe...chyba mnie rozśmieszył, bo wcześniej byłem w banku i z tym nipem i regonem od ręki założe konto ale co dalej? Czy upoważniając kogoś z admu do przelewów potrzebna jest uchwała? I co ze starym kontem czy ja je moge zlikwidować, skoro ja tam nie figuruje? Pewnie to stare konto musi funkcjonować jeszcze przez jakiś czas.
lasmarek

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Olubek
.
.
Posty: 130
Rejestracja: 18-09-2006, 12:31
Kontakt:

Odp.: Nowe konto dla Wspólnoty

#17 Post autor: Olubek » 02-06-2008, 21:51

1. Aby założyć konto w banku nie potrzeba uchwały. Taka decyzja nie przekracza uprawnień zarządu.
2. Do założenia rachunku jest potrzebna uchwała która powołuje zarząd i wskazuje reprezentację, np. trzech członków zarządu, a dowolnych dwóch podpisuje dokumenty, przelewy, itp. Dodatkowo potrzebny jest REGON, NIP można donieść później. Nie jest potrzebna pieczątka.
3. Nie zamkniesz rachunku jeśli w obecnym banku nie jesteś wyszczególniony jako samodzielny pełnomocnik do rachunku. Z opisu wygląda, że może to zrobić jedynie Twój "ulubiony" zarządca ]:)
4. Nie wiem jakiej obsługi bankowej poszukujesz. Jeden rachunek, dostęp przez internet (aktywny i bierny), przelewy do obcych banków po 1 zł możesz kupić w DnB NORD za 2 zł/miesięcznie - nazywa się to pakiet DOMUS. Lokaty internetowe po 5,2%.
5. jak długo będziesz musiał utrzymywać stary rachunek zależy od dyscypliny członków i mozliwości dotarcia do nich z informacją. Z praktyki wynika, ze w niewielkich wspólnotach około 20 lokali wystarczą 2, 3 miesiące. W duzych wspólnotach (kilkaset lokali) znam przypadki znaczących wpłat na stary rachunek po 5 latach od jego zamknięcia.
Pozdrawiam
Paweł

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

lasmarek
.
.
Posty: 100
Rejestracja: 08-04-2008, 02:13

Odp.: Nowe konto dla Wspólnoty

#18 Post autor: lasmarek » 02-06-2008, 23:06

Do założenia rachunku jest potrzebna uchwała która powołuje zarząd i wskazuje reprezentację, np. trzech członków zarządu, a dowolnych dwóch podpisuje dokumenty, przelewy, itp
. Uchwała była o powołaniu Zarządu ponad rok temu, dla przypomnienia jednoosobowego, ale nikt nie dał dodatkowego upoważnienia dla mnie co do rachunku Wspólnoty
3. Nie zamkniesz rachunku jeśli w obecnym banku nie jesteś wyszczególniony jako samodzielny pełnomocnik do rachunku. Z opisu wygląda, że może to zrobić jedynie Twój "ulubiony" zarządca
To wynika z tego, że nic nie zrobie, bo jakbym nawet otworzył nowy rachunek to i tak oni bedą operować starym :<
lasmarek

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Usługi bankowe”