Nowe konto dla Wspólnoty

Rachunki bieżące, lokaty, kredyty.
Wiadomość
Autor
lasmarek
.
.
Posty: 100
Rejestracja: 08-04-2008, 02:13

Odp.: Nowe konto dla Wspólnoty

#25 Post autor: lasmarek » 04-06-2008, 18:35

Księgowy bedzie mial jako jedyny dostęp aktywny, ja bede mial pasywny
lasmarek

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kaks
.
.
Posty: 75
Rejestracja: 26-04-2008, 23:32

Odp.: Nowe konto dla Wspólnoty

#26 Post autor: kaks » 21-06-2008, 16:09

A ja mam inne pytanie - w zakresie konta bankowego.

Czy możliwa jest opcja aby członkowie Zarzadu pobierali gotówke n.p posługując sie kartą ??? Czy we Wspólnotach możliwy jest obrót gotówkowy i w jakim zakresie???? Np. opłacenie wykonawcy inwestycji, opłata innych rachunków???
Wg. mnie powinien byc obrót bezgotówkowy poprzez przelewy bankowe, ale Zarząd twierdzi, że forma opłaty gotówkowej jest również często konieczna. Czy do takiego konta dla Wspólnoty mozna wyrobić również karte kredytową???

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Nowe konto dla Wspólnoty

#27 Post autor: owner » 21-06-2008, 17:40

kaks pisze:Czy we Wspólnotach możliwy jest obrót gotówkowy i w jakim zakresie???? Np. opłacenie wykonawcy inwestycji, opłata innych rachunków???
A dlaczego nie? Ważne, czy te wydatki są uzasadnione i czy są na to dowody księgowe, a nie forma płatności. Nie ma zakazu posługiwania się gotówką.
kaks pisze:Czy do takiego konta dla Wspólnoty mozna wyrobić również karte kredytową???
To raczej pytanie do Waszego banku.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Olubek
.
.
Posty: 130
Rejestracja: 18-09-2006, 12:31
Kontakt:

Odp.: Nowe konto dla Wspólnoty

#28 Post autor: Olubek » 23-06-2008, 08:59

Tak, we wspólnocie możliwy jest obrót gotówkowy. Należy go udokumentować w postaci faktur rachunków i odpowiednio zaksięgować.
Z praktycznego punktu widzenia nie widzę jednak uzasadnienia aby występować do banku o kartę płatnicza gdyż skala takiego obrotu jest bardzo niewielka. Proszę sobie wyobrazić taką sytuację - wspólnota otrzymuje (za opłatą) kartę płatniczą. Co miesiąc płaci bankowi opłaty za korzystanie z karty, raz na kwartał członek zarządu idzie do bankomatu aby wypłacić gotówkę (zapłaci prowizję od wypłaty), następnie udaje się do sklepu aby kupić środki czystości. Oczywiście można pominąć wypłatę z bankomatu skoro w większości sklepów karta jest instrumentem płatniczym i uniknąć prowizji od wypłaty gotówkowej. Powstaje pytanie czy dla takiej jedynej sytuacji warto kupować kartę płatniczą. Przecież kartą nie zapłacimy sprzątaczce bo sprzątaczka nie ma POSu (czytnika kart), tak samo z firma wywożącą śmieci, kominiarzem, elektrykiem i innymi. Jeśli wspólnota korzysta z usług dostawcy, który nie akceptuje obrotu bezgotówkowego to znaczy, że z tym dostawcą coś jest nie tak - albo lewy interes, albo komornik na karku.
Pytanie było o kartę kredytową, a więc instrument płatniczy, który pozwala wspólnocie zaciągnąć kredyt (najczęściej do 51 dni bez jakichkolwiek odsetek, a po tym okresie na kilkanaście procent w skali rocznej). Takiego instrumentu płatniczego nie polecam. Po pierwsze wniosek o wydanie karty kredytowej jest wnioskiem o kredyt (zaciągnięcie zobowiązania przez wspólnotę), a to wymaga podjęcia stosownej uchwały bo wykracza poza uprawnienia zarządu. Po drugie kosztuje więcej niż kredyt odnawialny (umowny debet) w rachunku funduszu eksploatacyjnego.
Można ale po co? Decyzja należy do Ciebie. :confused:
Pozdrawiam
Paweł

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Nowe konto dla Wspólnoty

#29 Post autor: owner » 23-06-2008, 10:27

Olubek pisze:Jeśli wspólnota korzysta z usług dostawcy, który nie akceptuje obrotu bezgotówkowego to znaczy, że z tym dostawcą coś jest nie tak - albo lewy interes, albo komornik na karku.
Zgadzam się w zupełności. Omijać z daleka takich dostawców.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

7TP
.
.
Posty: 45
Rejestracja: 19-04-2009, 15:33

Odp.: Nowe konto dla Wspólnoty

#30 Post autor: 7TP » 21-04-2009, 19:55

Czy właściciele muszą w drodze uchwały udzielić nowemu zarządowi pełnomocnictwa do dysponowania środkami zgomadzonymi na koncie oraz do zmiany wzorów podpisów itd.?
Chcę się upewnić, chociaż wydaje mi się, że wystarczy uchwała o powołaniu nowego zarządu, w której jednocześnie jest odniesienie do uchwały odwołującej stary zarząd - były dwie uchwały pierwsza odwołująca i druga powołująca. Dodatkowo w początkowym okresie swego funkcjonowania (2002r.) wspólnota przyjęła uchwałę w sprawie zobowiązania zarządu wspólnoty do zawarcia umowy rachunku bankowego oraz upoważniającą do dysponowania środkami na rachunku bankowym. Uchwała odnosi się ogólnie do zarządu, a nie imiennie do konkretnej osoby i dodatkowo nie wymienia konkretnego banku. Czy te uchwały umożliwiają dysponowanie środkami?
Z tego, co przeczytałem nowy zarząd może również zmienić bank, w którym było dotychczasowe konto. Część właścicieli w mojej wspólnocie uważa jednak, iż nowy zarząd musi mieć pisemne pełnomocnictwo co do zmian i dysponowania środkami. Kto się myli?

Czy członkowie wspólnoty moga w banku sprawdzić stan konta wspólnoty, aby np. sprawdzić czy na FR są jakieś środki?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Usługi bankowe”