Regulamin c.o. wg. udziałów

Projekty uchwał i innych decyzji oraz ich zakres temetyczny
Wiadomość
Autor
kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Regulamin c.o. wg. udziałów

#1 Post autor: kindziu » 26-08-2015, 12:13

Sprawa wygląda następująco; Uchwaliliśmy regulamin C.O. w którym jest zapis o ponoszeniu kosztów ogrzewania według udziałów. I ten zapis uważam za nieprawidłowy ponieważ ogrzewanie nie jest ujęte w uchwale jako k.z.n.w. Instalację mamy wspólną tzw. stanowiącą współwłasność przymusową i według S.N.(nie pamiętam syg.) w takim przypadku c.o. stanowią k.z.n.w. a, wyrok S.Apel. (bodajże z Gdańska) umożliwia wyłączenie części kosztów c.o. na k.z.n.w a lokale rozliczać wg. m2. Problem polega na tym że są pomieszczenia nie stanowiące części wspólne nieogrzewane i zarząd(w uzgodnieniu z adminem) wyłączyli te powierzchnie z kosztów c.o. oczywiście bez uchwały. Rozumiem że jeśli mowa o udziałach to chodzi o udział w k.z.n.w i żeby rozliczać wg. udziałów c.o. to należałoby uchwałą wprowadzić cały koszt c.o. jako k.z.n.w. Pytanie; Czy nawet w drodze uchwały można wyłączyć poszczególne pomieszczenia z kosztów c.o.?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8825
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: regulamin c.o. wg. udziałów

#2 Post autor: irenalo » 27-08-2015, 15:18

kindziu pisze: I ten zapis uważam za nieprawidłowy ponieważ ogrzewanie nie jest ujęte w uchwale jako k.z.n.w.
Uchwałą wspólnoty nie da się przesunąć granic własności. Nigdy ciepło zużyte do ogrzania odrębnych lokali nie będzie kosztem NW bez względu czy da się to ciepło opomiarowac czy nie.
Ale trzeba przyjąć jakiś sposób rozliczeń (regulamin) . A ten sposób powinien być zgodny z prawem energetycznym , UoWL i... zdrowym rozsądkiem (o co czasem trudno). Przy tworzeniu regulaminu powinno się wziąć pod uwagę specyfikę budynku, taką jak: opomiarowanie lub brak opomiarowania , ogrzewanie części wspólnych lub brak takiego ogrzewania , ogrzewanie pomieszczeń przynależnych lub brak ogrzewania tych pomieszczeń itd.
kindziu pisze:Instalację mamy wspólną tzw. stanowiącą współwłasność przymusową i według S.N.(nie pamiętam syg.) w takim przypadku c.o. stanowią k.z.n.w.
Nie myl pojęć .
Podam przykład. Zasilający przewód elektryczny od którego idą odgałęzienia do poszczególnych lokali jest częścia wspólną. Ale to nie oznacza, że cały prąd płynacy tym przewodem jest kosztem NW.
kindziu pisze:Problem polega na tym że są pomieszczenia nie stanowiące części wspólne nieogrzewane i zarząd(w uzgodnieniu z adminem) wyłączyli te powierzchnie z kosztów c.o.
Czyli jak? Są pomieszczenia, które nie są NW ( są zatem odrębnymi lokalami lub pomieszczeniami do nich przynależnymi ?) , nie są ogrzewane i ich właściciele nie ponoszą kosztów ogrzewania?
A tak na marginesie - regulamin powinien być przyjęty uchwałą. A każdą uchwałę , jak wiesz , można zaskarżyć.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: regulamin c.o. wg. udziałów

#3 Post autor: kindziu » 27-08-2015, 18:22

kindziu pisze:
irenalo pisze:Nie myl poj
Sygn. akt I ACa 1592/11
W uchwale w sprawie III CZP 28/06 SN stwierdził, że wspólnota mieszkaniowa obejmująca
właścicieli lokali, w których nie ma liczników pomiaru energii cieplnej, może podjąć uchwałę
wyrażającą zgodę na ustalenie przez zarząd części kosztów związanych z eksploatacją instalacji
cieplnej służącej do użytku właścicieli poszczególnych lokali. W jej uzasadnieniu SN wyjaśnił, że
w sytuacji, gdy w lokalach będących własnością członków pozwanej wspólnoty nie zainstalowano
odrębnych ciepłomierzy umożliwiających pomiar energii cieplnej zużytej przez każdego z
właścicieli poszczególnych lokali cała instalacja cieplna, a więc oprzyrządowanie techniczne
służące do ogrzewania poszczególnych lokali oraz całego budynku wyposażonego w jednolity
system ogrzewania, jest urządzeniem niesłużącym wyłącznie do użytku właścicieli lokali i
jako takie stanowi przedmiot współwłasności przymusowej. Przyjęto, że składnikiem tzw.
współwłasności przymusowej są zarówno elementy instalacji znajdujące się poza poszczególnymi
lokalami, jak i .elementy instalacji znajdujące się w wydzielonych lokalach (zob. uchwała SN
w sprawie III CZP 36/97). Uznanie instalacji cieplnej służącej do ogrzewania poszczególnych
lokali oraz pozostałych części budynku za część nieruchomości wspólnej oznacza, że opłaty za
dostawę energii cieplnej do takiej instalacji stanowią koszty zarządu nieruchomością wspólną w
rozumieniu art. 14 pkt 1 uwl, co znajduje potwierdzenie w art. 22 ust. 3 pkt 8 uwl.
kindziu pisze:Czyli jak? Są pomieszczenia, które nie są NW ( są zatem odrębnymi lokalami lub pomieszczeniami do nich przynależnymi ?) , nie są ogrzewane i ich właściciele nie ponoszą kosztów ogrzewania?
Tak. (Szósty rok walczę o "logikę" i prawo, trzeci admin a nadal komedia.) Pamiętasz te 12 lokali niewyodrębnionych? Doszło do tak kuriozalnej sytuacji że ci nielegalni użytkownicy płacą po 2zł/m2 (nie określony fundusz-bo i trudno by go było określić) a cała powierzchnia którą te lokale zajmują "zdjęte" są z jakichkolwiek opłat! Wydaje mi się że jest to trick jednej z użytkowniczek aby notarialni właściciele nie korzystający mieli poczucie że nie są poszkodowani. Jak ostatnio temat ruszyłem to nowy admin wyłączył mój przynależny lokal (nie będący jednym z tych 12) z kosztów ogrzewania argumentując że jest poza lokalem mieszkalnym i nie jest ogrzewany, na co ja mu napisałem żeby koszt ogrzewania za mój lokal przenieść na sąsiadów bo moje pomieszczenie ma wspólne ściany z ich mieszkaniami :haha:

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8825
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: regulamin c.o. wg. udziałów

#4 Post autor: irenalo » 27-08-2015, 20:07

kindziu pisze:Tak. (Szósty rok walczę o "logikę" i prawo, trzeci admin a nadal komedia.)
O jaką logikę walczysz?
To, że w którymś z orzeczeń sąd uznał, że część (!) kosztów ogrzewania można podzielić wg udziałów nie oznacza , że dla każdej wspólnoty taki podział jest sprawiedliwy.
Z orzeczenia nie wynika czy ogrzewane są częśći wspólne i w jakim zakresie.
Jedno zdanie z uzasadnienia do konkretnej sprawy nie staje się normą prawną.
kindziu pisze: Doszło do tak kuriozalnej sytuacji że ci nielegalni użytkownicy płacą po 2zł/m2 (nie określony fundusz-bo i trudno by go było określić) a cała powierzchnia którą te lokale zajmują "zdjęte" są z jakichkolwiek opłat!
Nie wiem czy 2 zl to kuriozum ale to, że właściciele nieogrzewanych piwnic nie płacą za ciepło wg udziału w NW uważam(dopisałam) za sprawiedliwe. Powinni płacić za ciepło zużyte w NW jeżeli jakaś cześć NW jest ogrzewana.
kindziu pisze:amiętasz te 12 lokali niewyodrębnionych?
Pamiętam ale to nie użytkowcy powinni wnosić zaliczki na NW a "właściciele" tego udziału.
kindziu pisze:Jak ostatnio temat ruszyłem to nowy admin wyłączył mój przynależny lokal (nie będący jednym z tych 12) z kosztów ogrzewania argumentując że jest poza lokalem mieszkalnym i nie jest ogrzewany, na co ja mu napisałem żeby koszt ogrzewania za mój lokal przenieść na sąsiadów bo moje pomieszczenie ma wspólne ściany z ich mieszkaniami
I po co tak się zachowujesz?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: regulamin c.o. wg. udziałów

#5 Post autor: kindziu » 27-08-2015, 22:53

irenalo pisze:O jaką logikę walczysz?
irenalo pisze:Nie wiem czy 2 zl to kuriozum ale to, że właściciele nieogrzewanych piwnic nie płacą za ciepło wg udziału w NW za sprawiedliwe. Powinni płacić za ciepło zużyte w NW jeżeli jakaś cześć NW jest ogrzewana.
irenalo pisze:ale to nie użytkowcy powinni wnosić zaliczki na NW a "właściciele" tego udziału.
irenalo pisze:I po co tak się zachowujesz?
Czyli wg. Ciebie powinienem postępować zachowawczo i się cieszyć że nie płacę za ogrzewanie?
Nie wiesz czy 2zł to kuriozum ale uważasz że to właściciele a nie użytkownik powinien ponosić koszty utrzymania NW-nie widzę konsekwencji. Ja w ogóle nie widzę podstaw prawnych aby wspólnota pobierała te 2 zł od użytkowników , a bajki że coś nie jest ogrzewane to można wciskać dzieciom a na takie argumenty że nie może być kosztów bo nie ma "kaloryfera" odpowiadam aby te pomieszczenie "wystawił" poza budynek i grzał energią kosmiczną albo zaizolował ściany. Ciepło jest dostarczane do budynku a nie wyłącznie do lokali.Gdyby lokale posiadały licznik energii cieplnej można by było określić ilość energii zużywanej poza lokalami.A w naszym przypadku czy koszty energii będą w jakiejś części przeniesione na NW nie ma znaczenia ponieważ wszystkie lokale oscylują ok.5% udziałów a więc nie ma większego znaczenia.Problem byłby większy gdyby opomiarowano lokale bo wtedy byłaby awanturka gdyż połowa lokali posiada ok.80% ścian NW i tak naprawdę to ta płowa ogrzewałaby NW ku uciesze pozostałych!

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8825
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: regulamin c.o. wg. udziałów

#6 Post autor: irenalo » 28-08-2015, 01:16

kindziu pisze:ie wiesz czy 2zł to kuriozum ale uważasz że to właściciele a nie użytkownik powinien ponosić koszty utrzymania NW-nie widzę konsekwencji
Wyłącz emocje i włącz myślenie. Co to za informacja , że ktoś płaci 2 złote za metr?
Czy ja widziałam Wasze rozrachunki? Czy znam treści uchwały o zaliczkach? Czy znam potrzeby wspólnoty?
Czy w KW, które widziałam, są wszystkie rozliczenia i uchwały?
Informacja "2 złote za metr" nic mi nie mówi . Dla Ciebie to kuriozum dla mnie to "za mało infomacji" żeby ocenić , że to kuriozum.
Czy Ty oczekujesz , że w szklanej kuli zobaczymy Wasz budynek, Wasze instalacje, Wasze uchwały , Wasze mieszkania?
Znam kilka wspólnot , ale żadna nie jest podobna do innej . Dla jednej 2 zł/m2 miesięcznie to dużo, dla innej akurat a dla jeszcze innej niewystarczająco.
Kuriozum jest Wasza sytuacja z piwnicami a co za tym idzie wpisy w KW. To jest dopiero kuriozalne.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Uchwały, regulaminy, statuty”