Uchwały-doręczenie, wykonanie.

Projekty uchwał i innych decyzji oraz ich zakres temetyczny
Wiadomość
Autor
MMX13
.
.
Posty: 229
Rejestracja: 18-02-2013, 08:51

Uchwały-doręczenie, wykonanie.

#1 Post autor: MMX13 » 22-07-2022, 16:31

Nie otrzymałem dwóch uchwał które były głosowane na zebraniach wspólnoty ( byłem nieobecny ), poprosiłem o uzupełnienie tego braku, w odpowiedzi usłyszałem od administratora, że zgodnie z przepisami uowl ( nie podał które konkretnie zapisy, rzekomo nowela ), jeżeli podczas zebrania wspólnoty głosuje się ustawy, to po uzyskaniu bezwzględnej większości "za", nie ma obowiązku doręczania tych uchwał, czy wyników głosowania nieobecnym.

Jeżeli faktycznie coś się zmieniło w tym zakresie, to tak na szybko jak można skarżyć uchwałę o której nie wiadomo, że miała w ogóle miejsce. Dodatkowo administrator uważa, że uchwała o takim statusie jest od razu wykonalna.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Uchwały-doręczenie, wykonanie.

#2 Post autor: irenalo » 22-07-2022, 19:35

Admin ma rację. Nie byłeś na zebraniu, więc później mogłeś się dowiedzieć, jakie uchwały zapadły.
Tylko w przypadku, gdy uchwały zapadają w trybie indywidualnego zbierania głosów lub w trybie mieszanym jest ustawowy obowiązek zawiadomienia na piśmie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Uchwały-doręczenie, wykonanie.

#3 Post autor: irenalo » 22-07-2022, 19:39

Uchwała może być wykonana od razu ale powstaje ryzyko, że ktoś ją zaskarży i sąd ją uchyli. Więc owe wykonanie to ryzyko zarządu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Uchwały-doręczenie, wykonanie.

#4 Post autor: piotrusb » 22-07-2022, 20:13

To nie wynika z żadnej nowelizacji. Przepis ten istnieje od wejścia w życie pierwotnego tekstu uwl. Art. 23 ust. 3 uwl:
O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
Jeśli więc uchwała została podjęta na zebraniu, to nie ma takiego obowiązku. To właściciel, który nie był na zebraniu powinien we własnym interesie jak najszybciej dowiedzieć się jakie zapadły tam uchwały.

Art. 25 ust. 1a uwl:
Powództwo, októrym mowa w ust.1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lokali albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
Art. 25 ust. 2 uwl:
Zaskarżona uchwała podlega wykonaniu, chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

MMX13
.
.
Posty: 229
Rejestracja: 18-02-2013, 08:51

Re: Uchwały-doręczenie, wykonanie.

#5 Post autor: MMX13 » 22-07-2022, 20:19

irenalo pisze:
22-07-2022, 19:35
Admin ma rację. Nie byłeś na zebraniu, więc później mogłeś się dowiedzieć, jakie uchwały zapadły.
Tylko w przypadku, gdy uchwały zapadają w trybie indywidualnego zbierania głosów lub w trybie mieszanym jest ustawowy obowiązek zawiadomienia na piśmie.
Ja akurat nie jestem na miejscu ( i około 25% ogółu wspólnoty ), bo tam nie mieszkam więc trochę to kłopotliwe jest, no ale skoro tak stanowi prawo trudno,
-który przepis to reguluje?
Czyli od dnia następnego po zebraniu i podjętych uchwałach rozpoczyna się bieg terminu do ew. zaskarżenia, który wygasa po 6 tygodniach. Więc nie pozostaje nic innego jak się modlić, aby w tym terminie ( na mój wniosek) zarząd doręczył uchwałę, - czy tak?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

MMX13
.
.
Posty: 229
Rejestracja: 18-02-2013, 08:51

Re: Uchwały-doręczenie, wykonanie.

#6 Post autor: MMX13 » 22-07-2022, 20:22

piotrusb pisze:
22-07-2022, 20:13
To nie wynika z żadnej nowelizacji...
Ok., dziękuję za całościowe wytłumaczenie tej kwestii.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Uchwały, regulaminy, statuty”