nowa struktura i wysokości opłat/zaliczek

Projekty uchwał i innych decyzji oraz ich zakres temetyczny
Wiadomość
Autor
covo
.
.
Posty: 41
Rejestracja: 04-05-2019, 18:56

nowa struktura i wysokości opłat/zaliczek

#1 Post autor: covo » 28-04-2022, 16:34

w zawiadomieniu (zarząd wspolnoty --> właściciel lokalu) poinformowano, że ulega zmianie wysokość i struktura zaliczek na poczet kosztów usług komunalnych i kosztów eksploatacji (podstawa zmian: uchwały właścicieli lokali).
Nowe pozycje - w porównaniu z poprzednią specyfikacją oplat miesiecznych - są niżej dopisane grubą czcionką (zaś całość, to jest właśnie najnowsza specyfikacja):

1.
zaliczka na koszty zarządu nieruch. wspolną
2.
fundusz remontowy
3.
centralne ogrzewanie
4.
centralne ogrzewanie - oplata stała
5.
podgrzanie wody
6.
podgrzanie wody - koszty stałe
7.
zimna woda i scieki
8.
opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi (od gospodarstwa)

PYTANIA:

1.
czy ktoś z Was wie/domyśla się, dlaczego nagle pojawiły się dwie dodatkowe pozycje: 4 oraz 6? Na jakiej formalnej podstawie?
Jaki jest ich sens?

2.
mam wątpliwość w sprawie poprzednio i teraz występujacej pozycji --> "5. podgrzanie wody".
Zużycie 2,1 m3/osobę (poprzednie specyfikacje opłat miesiecznych) zmieniono teraz na 2,9 m3/osobe (w skali miesiąca).
Co mogło być formalną podstawą takiej zmiany?

dzięki za wyjaśnienia.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: nowa struktura i wysokości opłat/zaliczek

#2 Post autor: piotrusb » 29-04-2022, 10:12

Musi o to zapytać Twój zarząd. Nikt Ci zdalnie nie odpowie nie znając struktury kosztów Waszej wspólnoty. I nie szukaj podstawy formalnej, tylko faktycznej. Formalna jest uchwała wspólnoty powzięta na podstawie uchwały o własności lokali.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

covo
.
.
Posty: 41
Rejestracja: 04-05-2019, 18:56

Re: nowa struktura i wysokości opłat/zaliczek

#3 Post autor: covo » 29-04-2022, 15:34

pytanie moje wzięło się z powodu nagłego pojawienia sie dwóch pozycji w specyfikacji (wczesniej ich nie było). Ot i cała tajemnica. Może mało słusznie,ale założyłem, że to ogolnopolska epidemia we wspólnotach z powodu jakichś nowych ogolnopolskich regulacji prawnych (?) i że ma to swoje nagłe odbicie - bo na przykład musi mieć - w uchwałach wspolnot....
W każdym razie te dwie nowe pozycje:
a/ centralne ogrzewanie - oplata stała
b/ podgrzanie wody - koszty stałe
w specyfikacji opłat pojawiły się teraz, zastanawiają (mnie) - po co są, z jakiegoż nowego powodu są obok dotychczasowych --> centralne ogrzewanie i podgrzanie wody.

Masz rację - szukam dla nich podstawy faktycznej,a nie formalnej (ale zakladalem, ze wiadomo, o co chodzi) :)
Wszystko, co dotarlo do mnie, a co można od biedy nazwać - wspomnianą przez Ciebie - strukturą kosztów, wygląda w uchwale wspólnotowej tak:
https://imgsh.net/a/3JGjYvS.png
https://imgsh.net/a/SmltiM1.png
Czy z tego cos wynika w sprawie pojawienia sie ww. dwóch nowych pozycji w specyfikacji opłat?. Cóż takiego zmieniło się, że musiały sie pojawić?

No i dodatkowo intrygujace jest: dlaczego "Zużycie 2,1 m3/osobę (poprzednie specyfikacje opłat miesiecznych) zmieniono teraz na 2,9 m3/osobe (w skali miesiąca)." - na jakiej podstawie mozna to zrobić, skąd wiedza życiowa, że nie 2,1 a 2,9, jesli przez wiele wiele miesiecy było dobre 2,1...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: nowa struktura i wysokości opłat/zaliczek

#4 Post autor: piotrusb » 29-04-2022, 16:21

Mogę tylko jeszcze raz powtórzyć. Zapytaj zarządu. To najprostsza droga, bo skąd ktoś spoza Twojej wspólnoty ma wiedzieć jakie są u Was zasady rozliczania kosztu mediów? To Wspólnota musi to określić w przyjętym uchwałą regulaminie, a zasady te zależą od wielu specyficznych i lokalnych czynników. Więc nie doszukasz się jakiś centralnych zmian w prawie, które miałyby to dekretować.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Uchwały, regulaminy, statuty”