Strona 1 z 1

Wymiana indywidualnych pieców we wspólnocie

: 23-04-2021, 00:50
autor: elmaz
Sytuacja jest taka: we wspólnocie są piece indywidualne dwufunkcyjne (c.o. + woda), wpięte w zbiorcze kominy (średnio 4 piece w jeden komin).
Pierwotnie były montowane tzw. piece turbo, których już nie wolno obecnie sprzedawać i montować - muszą być piece kondensacyjne.
Abstrahując od dostosowania wkładów kominowych do nowych pieców - mamy opinię techniczną, że zamontowanie tego typu pieca w pionie zaburza cyrkulację i pracę pieców turbo.
Konieczne jest w takiej sytuacji wykonanie pewnych czynności technicznych umożliwiających sprawne działanie całego pionu.
I teraz.

a) czy i w jakim trybie możemy żądać zgłoszenia zamiaru wymiany pieca - bo fachowcy twierdzą, że po takim zamontowaniu powinien być ponownie odebrany cały pion. Czy kosztami takiego odbioru możemy obciążyć właściciela montującego piec - na jakiej zasadzie. Co - jeśli ktoś nie zgłosi, albo nie zapłaci, co z piecami już zamontowanymi bez zgłoszenia.

b) wiem, że nie możemy zmusić właścicieli do montowania konkretnych pieców, ani zabronić wymiany, ani zmusić do takiej wymiany. Ale - fachowcy zalecają, aby - jeśli już muszą w jednym kominie chodzić piece turbo i kondensacyjne, to te drugie miały parametry zbliżone do tych turbo (podobno są takie). Czy w tym zakresie możemy wprowadzić uchwałą jakieś warunki brzegowe - że można montować piece kondensacyjne, ale spełniające takie i takie normy (czyli nie wszystkie dostępne na rynku). Bo z jednej strony piec to sprawa właściciela, ale z drugiej - rzutuje na instalację wspólną.

c) jedna z opinii technicznych głosi, że większym problemem może być nie tyle sam piec, co powiększenie grzejników lub wprowadzenie regulatorów powodujących pracę w dolnych granicach wydajności. Czy ewentualnie tutaj możemy wprowadzić jakieś regulacje? Bo znowu - niby to są instalacje lokalowe - ale rzutują na nieruchomość wspólną

Re: Wymiana indywidualnych pieców we wspólnocie

: 23-04-2021, 16:33
autor: piotrusb
Uważam, że w takiej sytuacji, gdy montaż w lokalach konkretnych źródeł ogrzewania wpływa na nieruchomość wspólną, wspólnota może przyjąć uchwałę określającą pewne zasady w tym zakresie, w tym zgłaszanie zamiaru wymiany pieca. Istotne jest tylko żeby nie były to kryteria uznaniowe, a wynikające z konkretnych norm, czy zaleceń technicznych.

Sądzę też, iż jeśli montaż nowego źródła ogrzewania w lokalu wymaga odbioru całego pionu, to koszt te powinny obciążać właściciela montującego piec, a nie wspólnotę.