Gotowiec uchwały

Projekty uchwał i innych decyzji oraz ich zakres temetyczny
Wiadomość
Autor
IwonaR
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 21-04-2021, 18:20

Gotowiec uchwały

#1 Post autor: IwonaR » 21-04-2021, 18:26

Cześć wszystkim.

Poszukuję gotowca prostej uchwały wspólnoty o minimalnym zużyciu ciepła do ogrzewania lokali.
Każdy lokal ma indywidualny piec i wszyscy grzeją sobie jak chcą.
Niestety jeden z właścicieli (agencja państwowa), dysponujący kilkunastoma mieszkaniami,
odłącza swoje mieszkania od sieci gazowej w sytuacji gdy mieszkania nie są wynajmowane - obecnie ponad 10.

IR

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Gotowiec uchwały

#2 Post autor: piotrusb » 22-04-2021, 09:10

Opisana sytuacja określna jest jako wampiryzm energetyczny. Ze względu bowiem na przenikalność termiczną ścian i stropów lokal nieogrzewany pobiera ciepło od sąsiednich, należycie ogrzewanych pomieszczeń. To zaś z kolei powoduje, że właściciele tych ostatnich, dla utrzymania temperatury niezbędnej do zachowania komfortu cieplnego, muszą zwiększyć ogrzewanie, a to przekłada się na wyższe koszty eksploatacji lokalu.

Zgodnie z orzecznictwem wspólnota może podjąć decyzję ustalającą minimalną kwotę opłaty za ogrzewanie lokalu. Kwota taka powinna być ekwiwalentem ilości energii cieplnej niezbędnej do utrzymania w lokalu minimalnej temperatury (np. 17-18 stopni C).

W wyrokach Sądu Okręgowego w Łodzi z 21 października 2014 r., sygn. akt II C 1386/13 oraz Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z 4 października 2017 r., sygn. akt II C 68/17, składy orzekające oddaliły powództwo o uchylenie uchwały ustalającej minimalną kwotę opłaty za ogrzewanie lokalu. W obu przypadkach sądy stwierdziły, że uchwała taka jest zgodna z przepisami prawa energetycznego (art. 45a ust. 8 upe), leży w interesie wspólnoty jako ogółu właścicieli oraz uwzględnia rekomendowaną przez orzecznictwo i doktrynę metodę rozliczania mediów (por. wyrok Sądu Najwyższego z 7 lutego 2013 r., sygn. akt II CSK 347/12), natomiast praktyki wampirów energetycznych będące w istocie, bardziej lub mniej zamierzoną, kradzieżą energii cieplnej z lokali sąsiednich, stoją w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego, a także z art. 13 ust. 1 uwl oraz art. 140 kodeksu cywilnego i w związku z tym nie zasługują na ochronę prawną.

Jednak tego typu uchwała może zostać przyjęta tylko wówczas jeśli spełniony jest jeden warunek. Otóż wspólnota musi pełnić rolę pośrednika w rozliczeniach kosztów ogrzewania lokalowego pomiędzy właścicielami, a przedsiębiorstwem energetycznym – dostawcą energii cieplnej lub medium do jej wytworzenia (gazu, prądu). Jeśli jednak właściciele stosują indywidualne ogrzewanie swoich lokali, to wspólnota nie może wprowadzić regulaminu rozliczania ciepła, co wynika z art. 45a ust. 2 upe, ani ustalić minimalnych kosztów ogrzewania lokalu, gdyż przekraczałaby wówczas swoją legitymację ustawową ściśle ograniczoną do nieruchomości wspólnej.

Jeśli powyższy warunek nie jest spełniony, to prawnie występować mogą jedynie poszczególni właściciele lokali pokrzywdzeni przez wampira energetycznego, a nie wspólnota. Przyjmuje się, że brak ogrzewania lokalu jest rodzajem immisji pośredniej, która zakłóca sąsiadom spokojne korzystanie z ich prawa własności. W związku z tym ci ostatni mogą skorzystać z art. 144 kc, zgodnie z którym właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych oraz art. 222 § 2 kc, stosownie do którego przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Na podstawie tego przepisu każdy pokrzywdzony przez wampira właściciel lokalu może wystąpić do sądu z żądaniem zaniechania naruszeń swojego prawa własności. Ponadto jeśli właściciel taki na skutek zachowania sąsiada poniósł szkodę np. wzrosły znacząco koszty ogrzewania jego lokalu, to wówczas może on również domagać się odszkodowania na podstawie art. 415 kc, zgodnie z którym każdy kto ze swej winy wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. W takim jednak przypadku powód musi wykazać winę (zaniedbanie, zaniechanie) pozwanego, swoją szkodę (co do faktu i wysokości) oraz związek przyczynowo-skutkowy między powyższymi kategoriami.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

IwonaR
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 21-04-2021, 18:20

Re: Gotowiec uchwały

#3 Post autor: IwonaR » 18-03-2022, 14:51

Piotrze, serdecznie dziękuję za pojaśnienie.
Trochę to skomplikowane ale postaram się przetrawić.

Czy Wspólnota ma prawo wymagać aby dany lokal był dołączony do sieci gazowniczej (stosowane są piece na gaz)
nie wnikając w faktyczne zużycie ciepła?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Gotowiec uchwały

#4 Post autor: piotrusb » 18-03-2022, 15:10

Nie. Ogrzewanie lokalu to kwestia właściciela tego lokalu, nie wspólnoty. Wspólnota nie może narzacać właścicielowi sposobu ogrzewania jego lokalu.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Uchwały, regulaminy, statuty”