Uchwała o podłączeniu wspólnoty do miejskiego CO i CW.

Projekty uchwał i innych decyzji oraz ich zakres temetyczny
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Uchwała o podłączeniu wspólnoty do miejskiego CO i CW.

#19 Post autor: irenalo » 25-10-2018, 20:08

Ale te instalacje nie muszą być NW. Mogą należeć tylko to jednego lub kilku właścicieli. Owszem wspólnota musi wyrazić zgodę na montaż instalacji ale nie musi jej finansować.
Chcą się podłaczyć do ciepłowni , by ogrzewać własne mieszkania a nie części wspólne. Wspólnota nie może ingerować w system ogrzewania odrębnych lokali.
Jest to partykularny interes kilku właścicieli.
Ale to jest moja opinia. A Ty jedynie co możesz zrobić, to albo przekonać innych , by nie wyrażali zgody albo zaskarżyć uchwałę do sądu i wnioskować o wstrzymanie wykonania uchwały.
i nie masz pewności, jak podejdzie do tego sąd.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

zbi-szu
.
.
Posty: 55
Rejestracja: 02-02-2013, 23:31

Re: Uchwała o podłączeniu wspólnoty do miejskiego CO i CW.

#20 Post autor: zbi-szu » 03-03-2020, 00:34

Proszę przeczytać wyrok Sądu okręgowego w Gdańsku dotyczącej identycznej sprawy dotyczącej właściciela lokalu w wspólnocie w Elblągu.Krótko.Właściciel lokalu który nie wyraża zgody na montaż co i cw z miasta nie ponosi żadnych kosztów.Wszelkie koszty z inwestycją jak i z użytkowaniem i kosztami części wspólnych ponoszą ci co podpisali uchwałę na nową inwestycję i to będzie ich własność.W momencie kiedy będę chciał podłączyć się pod zainstalowane rury i korzystać z ciepła z miasta muszę wpłacić na konto wspólnoty koszty inwestycji zgodnie z moim udziałem udziałem % w wspólnocie.I w takiej sytuacji jestem współwłaścicielem instalacji ciepłowniczej.Informuję iż w tym samym czasie co wspólnota robiła co miejskie ja robiłem za zgodą Wspólnoty ogrzewanie gazowe i nikt mi do mojej inwestycji nie dopłacał.Jeśli wspólnota obciąży lokatorów kosztami części wspólnych tych co nie wyrazili zgodę na inwestycję,to my wystąpimy o comiesięczne opłaty za rury i remont części przynależnych wpisanych w akcie notarialnym jako moja własność.Naliczając tak żeby nie stracić.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Uchwała o podłączeniu wspólnoty do miejskiego CO i CW.

#21 Post autor: piotrusb » 03-03-2020, 15:00

Jeśli sie powołujesz na jakiś wyrok to podaj datą orzeczenia i sygnaturę akt. Bez tego jest to pusta informacja, bo nie pozwala odnieść się do źródła.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

zbi-szu
.
.
Posty: 55
Rejestracja: 02-02-2013, 23:31

Re: Uchwała o podłączeniu wspólnoty do miejskiego CO i CW.

#22 Post autor: zbi-szu » 05-03-2020, 01:29

Sąd Okręgowy zwrócił uwagę na orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 3-04-2009r (sygnatura II CSK 60/|08.Do tego wyrok Sądu apelacyjnego w Gdańsku (sygn.akt I PCa 136/14

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Uchwała o podłączeniu wspólnoty do miejskiego CO i CW.

#23 Post autor: piotrusb » 05-03-2020, 10:43

Jak podajesz sygnaturę to chociaż dobrze ja przepisz, bo inaczej wprowadzasz wszystkich w błąd.

Nie ma takiej sygnatury jak I PCa; jest I ACa - wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 30 maja 2014 r. W tym wyroku Sąd Apelacyjny odwołuje się do dwóch orzeczeń Sądu Najwyższego:
III CSK 325/09, w którym stwierdzono, że naruszenie interesu właściciela lokalu w rozumieniu art. 25 ust. 1 u.w.l. stanowi kategorię obiektywną, ocenianą m.in. w świetle zasad współżycia społecznego;
II CSK 600/08, z którego wynika, że właściciele lokali nie mogą podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali.

Nie ma tam żadnego odwołania do wyroku Sądu Najwyższego II CSK 60/08, który dotyczy podatku VAT i w ogóle nie ma związku ze wspólnotami mieszkaniowymi.

Natomiast odwołanie do wyroku SN II CSK 600/08 jest następujące:
W konsekwencji przyjąć trzeba, że co do zasady wspólnota mieszkaniowa mogłaby obciążać kosztami wykonania instalacji na nieruchomości wspólnej właścicieli lokali - stosownie do ich udziałów. Jednocześnie zważyć należy, że nie ma racji Sąd I instancji, odwołując się w realiach niniejszej sprawy do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3 kwietnia 2009 r. w sprawie II CSK 600/08, według tezy którego właściciele lokali nie mogą podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali. Zaskarżona uchwała w żaden sposób nie ingeruje bowiem w prawo własności lokalu należącego do powodów – mają oni jedynie możliwość, a nie obowiązek, przyłączenia go do sieci miejskiej, zaś obciążenie ich kosztami takiej inwestycji stanowi naruszenie ich interesów finansowych, nie narusza natomiast prawa odrębnej własności lokalu.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Uchwały, regulaminy, statuty”