Samodzielne ustalenie wysokości opłat na fundusz remontowy przez zarząd

Projekty uchwał i innych decyzji oraz ich zakres temetyczny
Wiadomość
Autor
aron
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 27-11-2014, 17:45

Samodzielne ustalenie wysokości opłat na fundusz remontowy przez zarząd

#1 Post autor: aron » 23-10-2017, 18:21

Wspólnota, której jestem członkiem, podjęła bardzo zwięzłą uchwałę o następującej treści:
Wspólnota Mieszkaniowa uchwala co następuje:

Właściciele Lokali nieruchomości położonej w (...) upoważniają Zarząd Wspólnoty do przeprowadzenia kontroli stanu technicznego budynku, ustalenia budżetu remontowego na rok 2017 i wysokości opłat na fundusz remontowy.
Nadmieniam, że we wspólnocie nie został do tej pory wyodrębniony fundusz remontowy. Czy Waszym zdaniem podjęta uchwała jest zgodna przepisami prawa?

Moim zdaniem uchwała ta jest niezgodna z art. 22 ust. 2 w związku z ust. 3 pkt 3 u.w.l. w zakresie w jakim upoważnia zarząd do samodzielnego ustalenia wysokości opłat na fundusz remontowy, jako naruszająca wyłączoną kompetencję właścicieli lokali wynikającą z ww. przepisów. Zastanawiam się jednak, czy właściciele lokali każdorazowo powinni w uchwale podjąć decyzję w tym przedmiocie, tj. określić dokładną wysokość opłat (podać konkretną kwotę), a zarządowi pozostawić jedynie wykonanie uchwały, czy też zarząd może na podstawie upoważnienia zawartego w uchwale uzyskać swoistą kompetencję do podjęcia decyzji o wysokości opłat. W omawianym przypadku zarząd niejako otrzymał nawet pewien zakres swobody decyzyjnej, ponieważ z treści podjętej uchwały wynika, że decyzję o wysokości opłat na fundusz remontowy zarząd podejmie wedle własnego uznania w oparciu o przeprowadzoną kontrolę stanu technicznego i ustalony przez siebie budżet remontowy.

Wydaje mi się jednak, że ustalenie wysokości opłat na fundusz remontowy jest wyłączną kompetencją właścicieli lokali i podjęta uchwała jest sprzeczna z przepisami. Co o tym sądzicie?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Joanna
.
.
Posty: 768
Rejestracja: 12-05-2008, 23:39

Re: Samodzielne ustalenie wysokości opłat na fundusz remontowy przez zarząd

#2 Post autor: Joanna » 23-10-2017, 20:30

To jest pełnomocnictwo do wykonania czynności przekraczającej zwykły zarząd
Czy jest dostatecznie precyzyjne? To może być sprawa dyskusyjna

Tu jest podobna uchwała uchylona przez sąd II instancji (pierwszy nie dopatrzył się podstaw do uchylenia uchwały) http://orzeczenia.krakow.sa.gov.pl/cont ... -01-30_001

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

aron
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 27-11-2014, 17:45

Re: Samodzielne ustalenie wysokości opłat na fundusz remontowy przez zarząd

#3 Post autor: aron » 23-10-2017, 21:20

Wydaje mi się, że istota problemu dotyczy tutaj jednak innej kwestii niż w powołanym orzeczeniu. Wyrok ten uchylił uchwałę jako naruszającą zasady prawidłowego zarządzania nw, przez określenie przedmiotu przedsięwzięcia w sposób zbyt ogólny, wykluczający możliwość oceny całej inwestycji, a także jako naruszającą interes powoda przez "jej intencyjny, ogólny charakter, bez wskazania przewidzianych prac remontowych i chociażby kalkulacji kosztów".

Ja natomiast mam wątpliwość co do zgodności uchwały z przepisami prawa. Z art. 22 ust. 2 wynika a contrario, że zarząd w ogóle nie potrzebuje pełnomocnictwa do dokonania czynności przekraczającej zwykły zarząd, o ile jest to czynność jednostronna (a ustalenie wysokości opłat na fundusz remontowy bez wątpienia byłoby jednostronną czynnością), co nie oznacza, że do podjęcia takiej czynności nie potrzebuje zgody właścicieli wyrażonej w uchwale.

Pytanie sprowadza się według mnie raczej do tego, czy wspólnota może w uchwale takiej zgody skutecznie udzielić. Chodzi o to, czy w gestii zarządu leży ustalenie wysokości tych opłat, to jest czy czynność ta w ogóle może być podjęta przez zarząd (nawet jeśli uzyskał on na to zgodę w uchwale), czy też czynność ta może zostać podjęta wyłącznie przez właścicieli lokali.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5066
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Samodzielne ustalenie wysokości opłat na fundusz remontowy przez zarząd

#4 Post autor: piotrusb » 23-10-2017, 23:21

aron pisze:
23-10-2017, 21:20
czy wspólnota może w uchwale takiej zgody skutecznie udzielić. Chodzi o to, czy w gestii zarządu leży ustalenie wysokości tych opłat
Moim zdaniem nie może. Zgodnie z uwl ustalenie planu gospodarczego i wysokości opłat (w tym na FR) przekracza zakres zwykłego zarządu i musi być wyrażone w uchwale. Scedowanie tego uprawnienia na zarząd, zwłaszcza bez jakichkolwiek warunków i ograniczeń, uchwałą jest niedopuszczalne. Mogłoby to nastąpić tylko na mocy umowy wszystkich właścicieli.

A kontrola stanu technicznego nieruchomości jest obowiązkiem ustawowym podmiotu zarządzającego, a więc wspólnoty reprezentowanej przez zarząd i do tego nie trzeba żadnej uchwały.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8319
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Samodzielne ustalenie wysokości opłat na fundusz remontowy przez zarząd

#5 Post autor: irenalo » 24-10-2017, 08:23

Może im chodziło tylko o to, żeby zarząd wyliczył wyliczył wysokość stawek i podał plan remontu na dany rok? Ale do tego nie potrzeba uchwały, bo to jest obowiązek zarządu. Na rocznym zebraniu powinien być przedstawiony plan remontów i stawki na FR i potem podjęte uchwały w tej sprawie.
Jeszcze jedno - uchwałę można zaskarżyć czyli poddać ocenie sądu. Decyzji zarządu nie można , można co najwyżej odwołać zarząd.
Jeśli zarząd poddaje pod głosowanie takie nie_wiadomo_co to się nie nadaje do pełnienia tej funkcji.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5066
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Samodzielne ustalenie wysokości opłat na fundusz remontowy przez zarząd

#6 Post autor: piotrusb » 24-10-2017, 08:35

irenalo pisze:
24-10-2017, 08:23
Jeśli zarząd poddaje pod głosowanie takie nie_wiadomo_co to się nie nadaje do pełnienia tej funkcji.
Całkowicie się zgadzam.

Jeżeli jakiś właściciel nie będzie płacił tak ustalonych opłat, a wspólnota poda go do sądu, to jest prawdopodobieństwo graniczące z prwnością, że sąd oddali powództwo, bo nie będzie podstawy do naliczania opłat.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Uchwały, regulaminy, statuty”