Nieważność uchwały z 58 KC

Projekty uchwał i innych decyzji oraz ich zakres temetyczny
Wiadomość
Autor
starypierdziel
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 10-12-2016, 16:11

Nieważność uchwały z 58 KC

#1 Post autor: starypierdziel » 11-12-2016, 23:36

Witam,

Czy na mocy Art. 58. KC. § 1.: "Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna" mogę wnioskować do sądu o uznanie uchwały za nieważną w każdym czasie?

(uchwała zapadła lata temu, podczas kiedy więkoszsć obecnych członków wspólnoty nie było jeszcze właścicielami / ja nie byłam członkiem wspólnoty podczas jej ogłoszenia, więc nie mogłam skorzystać z możliwości jej zaskarżenia.).
Oraz, czy fakt uznania przez sąd nieważności uchwały, powoduje że czynności (np. rozliczenia jakich dotyczy uchwała) dokonane na jej podstawie (były/)są również niezgodne z prawem i jaka jest tego konsekwencja, dla obu stron?
W szczególności, czy mogą wynikać jakieś niezgodności z prawem które automatycznie należy naprawić (np dokonać korekt rozliczeń, w zakresie w jakim uchwała dotyczyła); bądź też jeśli nie - to czy istnieje lub może istnieć podstawa do dochodzenia ustanowienia _wstecznie właściwego, zgodne z prawem w dotyczącym zakresie, stanu (np dokonanych rozliczeń) ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: nieważność uchwały z 58 KC

#2 Post autor: elmaz » 11-12-2016, 23:50

Wg mnie - nie. Zaskarżenie uchwał z powodu niezgodności z prawem następuje w trybie art. 25 UWL.

Niemniej jednak w sytuacjach szczególnej wagi zdarzało się, że sąd wyjątkowo rozpatrzył zaskarżenie uchwały na podstawie art. 189 KPC. Ale to są absolutne wyjątki.

Natomiast z całą pewnością nie można zaskarżyć uchwały po upływie ustawowego terminu, tylko dlatego, że w czasie gdy ten termin upływał nie było się jeszcze właścicielem lokalu. Inaczej każdą uchwałę można by zaskarżać w nieskończoność, bo na każdym osiedlu co jakiś czas zmieniają się właściciele.

Natomiast jeśli przed okresem przedawnienia były jakieś nieprawidłowości w rozliczeniach konkretnego właściciela ze wspólnotą, to ten właściciel może zażądać (także na drodze sadowej) skorygowania tychże rozliczeń.

Ale nie może to dotyczyć okresu, kiedy nie byłaś jeszcze właścicielem - bo tamte rozliczenia nie dotyczą Ciebie tylko ówczesnego właściciela.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

starypierdziel
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 10-12-2016, 16:11

Odp.: nieważność uchwały z 58 KC

#3 Post autor: starypierdziel » 12-12-2016, 00:12

Nie pytam tu o ZASKARŻANIE uchwał. Ale o UZNANIE ZA NIEWAŻNĄ.

(nie chodzi też o jakieś indywidualne błędy w rozliczeniu, ale o sposób rozliczenia CAŁOŚCI (dla wszystkich) nie uwzględniającej przepisów wpływających na sposób roliczeń)

Moje pytanie jest w całości innym zgadnieniem, niż na to na jakie odpowida powyższa odpowiedź.


ps:
Dodam, bo nie wiem czy to może mieć znaczenie dla sądu albo dla prawnego stanu spraw że - jeśliby wykazać niezgodność z prawem dotyczącej uchwały - to krzywdzi ona w konsekwsncji część wspólnoty raczej nie stanowiącej 10% (a pozostałą część - 'faworyzuje').

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

starypierdziel
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 10-12-2016, 16:11

Odp.: nieważność uchwały z 58 KC

#4 Post autor: starypierdziel » 12-12-2016, 00:18

(być może powinnam też pytać tu o pozew o uznanie czynności prawnej (tu: uchwały) za nieważną na podst. art. 189 KC:
"Powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny...")

Chodzi jednak przede wszsytim o (cytuję z netu:)
"Uchwały wspólnoty mogą być zaskarżane – z różnych powodów - w ciągu 6 tygodni (art.25). Ale \uchwała niezgodna z przepisami prawa nie musi być zaskarżana, bo jest nieważna z mocy prawa[/color] (np. rozlicznie kosztów zarządu nier. wspólną inaczej niż udziałem nie wymaga zaskarżania, taka uchwała jest nieważna z mocy prawa).

W przypadku, gdy uchwała właścicieli lokali nie została zaskarżona do sądu w oparciu o art. 25 ust. 1 ustawy tj. w terminie 6 tygodni od dnia jej podjęcia, to zastosowanie znajduje art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zgodnie z którym czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy[/size]
."
- co do 2go akapitu - w przypadku o jaki pytam nie zachodziła możliwość zaskarżania (bo kupując mieszkanie uchwała była ju danwo po terminie zaskarżania, a podjęta z resztą była więkoszścią głosów należną wtedy do gminy (tzn chyba dewelopera))
Ostatnio zmieniony 12-12-2016, 00:30 przez starypierdziel, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: nieważność uchwały z 58 KC

#5 Post autor: elmaz » 12-12-2016, 00:23

A czym wg Ciebie różni się zaskarżenie uchwały z powodu jej niezgodności z prawem (i w konsekwencji domaganie się uchylenia przez sąd uchwały) od wystąpienia do sądu o uznanie uchwały za nieważną z powodu u jej niezgodności z prawem?

Ogólnie rzecz biorąc - do KC (w dużej wspólnocie) można odwołać się tylko w przypadku spraw, które nie są uregulowane w UWL. Wg mnie kwestie związane z ewentualnym unieważnieniem uchwały reguluje wyczerpująco art. 25, co kończy temat.

Jedynym wyjątkiem jest kwestia uznania uchwały za nieistniejącą - tutaj temat nie występuje w UWL i występuje się o to w trybie art. 189.

Takie jest moje zdanie - dopuszczam możliwość, że się mylę - i chętnie wysłucham innych opini :hahaha:

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

starypierdziel
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 10-12-2016, 16:11

Odp.: nieważność uchwały z 58 KC

#6 Post autor: starypierdziel » 12-12-2016, 00:28

elmaz pisze:A czym wg Ciebie różni się zaskarżenie uchwały z powodu jej niezgodności z prawem (i w konsekwencji domaganie się uchylenia przez sąd uchwały) od wystąpienia do sądu o uznanie uchwały za nieważną z powodu u jej niezgodności z prawem?
nie wiem czy jet to to samo czy nie, ale chodzi o uchylenie = uznanie za nieważną (nie wywołująca skutku prawnego nigdy = od początku jej uchwalenia)

Pozostałe jw - wyedytowałem swój ostatni post.


ps: (ad uchwał nieistniejących - to jestyśi ona została PODJĘCIA NIEZEGODNIE Z prawem - np podpisali sie nieuprawnieni, czyli ona faktycznie niezaistniała(by) - w przypadku poprawności jej podjęcia.
A tutaj chodzi _poprawnie _uchwaloną, ale sprzeczną z innymi przepisami, które dotyczą uchwalonej treści). Dla lepszego wyobrażenia dodam, że sprzecznośc z przeisami nie jest oczywista powszechnie dla niefachowcy dziedziny jakiej dotyczy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Uchwały, regulaminy, statuty”