Sprawozdanie finansowe a uchwała obciążająca poprzedni rok

Projekty uchwał i innych decyzji oraz ich zakres temetyczny
Wiadomość
Autor
franki
.
.
Posty: 288
Rejestracja: 18-03-2011, 13:13

Re: Sprawozdanie finansowe a uchwała obciążająca poprzedni rok

#7 Post autor: franki » 01-06-2026, 10:36

Były zbierane zaliczki na utrzymanie miejsc garażowych. Wchodziło w to sprzątanie, energia elektryczna, przeglądy itp. Na koniec roku okazało się że nie wydano pewnej kwoty.
Zaliczki te płacą tylko właściciele mający prawo do korzystania z miejsc postojowych w garażu.
W każdej "normalnej wspólnocie" te nadwyżkę zwróconoby właścicielom bez żadnej uchwały.
Natomiast u nas w związku z tym że ktoś w momencie powstania wspólnoty podjął uchwałę w której zapisał
"różnica pomiędzy przychodami a kosztami z tytułu kosztów zarządu nieruchomością wspólną zwiększa odpowiednio przychody lub koszty Wspólnoty w następnym roku obrotowym i jest przeznaczona na utrzymanie zasobów mieszkaniowych"
co jest oczywiście wbrew zapisom UoWL. Ale że tego nikt nie zaskarżył to tak zostało.
Dlatego zarząd tą nadwyżkę ujął w sprawozdaniu i chciał nią zwiększyć przychody w bieżącym roku. A na zebraniu zaproponowaliśmy projekt uchwały, który nakazywał zarządowi oddanie tych pieniędzy właścicielom miejsc parkingowych. Uchwała przeszła, powodując że przedstawione sprawozdanie finansowe podaje nieprawdę.
Przez rozksięgowanie rozumiem przypisanie zwracanych kwot na konta lokali
Pozdrawiam
franki

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 6496
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Sprawozdanie finansowe a uchwała obciążająca poprzedni rok

#8 Post autor: piotrusb » 01-06-2026, 13:23

franki pisze:
01-06-2026, 10:36
"różnica pomiędzy przychodami a kosztami z tytułu kosztów zarządu nieruchomością wspólną zwiększa odpowiednio przychody lub koszty Wspólnoty w następnym roku obrotowym i jest przeznaczona na utrzymanie zasobów mieszkaniowych"
co jest oczywiście wbrew zapisom UoWL.
To nie jest wbrew zapisom uwl - wręcz przeciwnie - wspólnota uchwałą powinna podjąć decyzję o tym co zrobić z nadwyżką lub stratą. Tak jak pisałem, nadwyżkę można zwrócić właścicielom, ale można też ją przeznaczyć czy to na fundusz remontowy, czy bieżące koszty utrzymania nieruchomości wspólnej w kolejnym roku. Kluczowe jest, że dotyczy to wyłącznie kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Nie dotyczy więc np. rozliczenia mediów lokalowych, czy śmieci. Nie dotyczy też kosztów utrzymania części nieruchomości wspólnych użytkowanych przez poszczególnych właścicieli na wyłączność (chyba, że inaczej stanowi umowa quoad usum). Takie środki powinny zostać zwrócone odpowiednim właścicielom, chyba, że ci, sami poproszą by zaliczyć je na poczet kosztów w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Tu jest istotna różnica prawna. Środki wpłacone tytułem zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną są, zgodnie z orzecznictwem, w tym Sądu Najwyższego, własnością wspólnoty (odrębną od własności jej członków). Dlatego to wspólnota decyduje w uchwale co zrobić z taką nadwyżką. Środki z tytułu zaliczek na media, śmieci, czy utrzymanie części użytkowanych na mocy quoad usum, pozostają własnością tych członków wspólnoty, którzy je wpłacili i to oni, nie zaś wspólnota mają prawo decydować co zrobić z nadwyżką. Wspólnota nie może więc przeznaczyć uchwałą takiej nadwyżki na utrzymanie zasobów mieszkaniowych (czyli całej nieruchomości wspólnej) w kolejnym roku.

Tyle, że jeśli nikt takiej uchwały nie zaskarżył, no to teraz nie bardzo można coś z tym zrobić, chyba że zarząd podda pod głosowanie uchwałę, która to wyprostuje.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

franki
.
.
Posty: 288
Rejestracja: 18-03-2011, 13:13

Re: Sprawozdanie finansowe a uchwała obciążająca poprzedni rok

#9 Post autor: franki » 01-06-2026, 14:46

Jest to dla mnie jasne o ile dotyczy to ogólnie kosztów zarządu NW - tzn tych które płacą wszyscy wg udziałów. I jak jest nadwyżka to trafia to do wspólnego worka, do któego wszyscy się dorzucamy.
Natomiast koszty utrzymania części NW ( hali garażowej) ponoszą tylko osoby mające prawo użytkowania miejsc garażowych. Tak więc dokładając niewydane pieniądze z hali garażowej do kasy wspólnej robi to tylko część właścicieli mających prawo do użytkowania miejsc garażowych.

No i nadal aktualne jest pytanie - czy w takim wypadku należałoby poddać pod głosowanie poprawione sprawozdanie finansowe?
Pozdrawiam
franki

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 6496
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Sprawozdanie finansowe a uchwała obciążająca poprzedni rok

#10 Post autor: piotrusb » 01-06-2026, 15:13

franki pisze:
01-06-2026, 14:46
Natomiast koszty utrzymania części NW ( hali garażowej) ponoszą tylko osoby mające prawo użytkowania miejsc garażowych. Tak więc dokładając niewydane pieniądze z hali garażowej do kasy wspólnej robi to tylko część właścicieli mających prawo do użytkowania miejsc garażowych.
Zgadza się. Z tym, że częściami NW użytkowanymi na wyłączność są wyłącznie miejsca postojowe. Koszty związane z utrzymaniem pozostałych elementów hali garażowej, to koszty zarządu nieruchomości wspólnej. I czasami bardzo trudno to w praktyce rozdzielić.
franki pisze:
01-06-2026, 14:46
czy w takim wypadku należałoby poddać pod głosowanie poprawione sprawozdanie finansowe?
Jeśli nikt nie zaskarżył uchwały w ustawowym terminie, to można to zmienić przez podjęcie kolejnej uchwały, zmieniającej treść poprzedniej.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

franki
.
.
Posty: 288
Rejestracja: 18-03-2011, 13:13

Re: Sprawozdanie finansowe a uchwała obciążająca poprzedni rok

#11 Post autor: franki » 01-06-2026, 15:29

piotrusb pisze:
01-06-2026, 15:13
Jeśli nikt nie zaskarżył uchwały w ustawowym terminie, to można to zmienić przez podjęcie kolejnej uchwały, zmieniającej treść poprzedniej.
A jak jej nikt nie zaskarży to może tak zostać? Czy należy wykazać stan faktyczny i ten stan faktyczny zatwierdzić uchwałą?
Bo uchwała jest w trakcie głosowania.
Pozdrawiam
franki

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 6496
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Sprawozdanie finansowe a uchwała obciążająca poprzedni rok

#12 Post autor: piotrusb » 01-06-2026, 16:31

Jeśli uchwała zostanie przegłosowana i nikt jej nie zaskarży, no to będzie jak w treści tej uchwały.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Uchwały, regulaminy, statuty”