Czas przechowywania uchwał

Projekty uchwał i innych decyzji oraz ich zakres temetyczny
Wiadomość
Autor
belisso
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 24-05-2024, 20:18

Czas przechowywania uchwał

#1 Post autor: belisso » 24-05-2024, 20:21

Przez jaki czas Zarząd WM ma obowiązek przechowywania uchwał właścicieli? Czy jest to gdzieś wyraźnie zapisane? Czy można wobec uchwał zastosować interpretację przechowywania przez 5 lat (tak jak dokumentów finansowych), a jedynie sprawozdania roczne (z podpisami) traktować jako obowiązkowo przechowywane?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 6038
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Czas przechowywania uchwał

#2 Post autor: piotrusb » 24-05-2024, 21:48

Nie jest to zdefiniowane, ani w ustawie o własności lokali, ani w innych aktach prawnych. Przepisy podatkowe wskazują, że dokumentację księgową należy przechowywać przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, przy czym zatwierdzone roczne sprawozdania finansowe podlegają trwałemu przechowywaniu.

Natomiast uważam, że uchwały, a przynajmniej większość z nich, powinny być przechowywane bezterminowo, ponieważ (w większości przypadków) obowiązują bezterminowo, a każdy nowy właściciel lokalu ma prawo i musi mieć możliwość zapoznania się z uchwałami, które mogą nakładać na niego określone obowiązki. Np. regulamin rozliczenia mediów, ustalenia dotyczące reklam na nieruchomości wspólnej, uchwały określające wynagrodzenia zarządu/zarządcy/administratora itp. Również uchwały o powołaniu zarządu, jeśli ten się nie zmienił, będą potrzebne np. w sądzie i w banku, nawet jeśli pochodzą sprzed 20 lat.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Uchwały, regulaminy, statuty”