Jaki jest tryb postępowania? - zaległości w opłatach dla WM

Czyli o stosunkach i problemach wewnątrz naszych wspólnot.
Wiadomość
Autor
glosa
.
.
Posty: 25
Rejestracja: 29-02-2016, 11:35

Jaki jest tryb postępowania? - zaległości w opłatach dla WM

#1 Post autor: glosa » 25-10-2016, 09:02

Witajcie,
Zalegałam z opłatami na rzecz wspólnoty, bo pewne ustalenia Zarządu budziły moje zastrzeżenia i wyjaśniałam je z radcą prawnym. Wczoraj dostałam pismo od radcy prawnego reprezentujacego WM: wezwanie do zapłaty, koszty wysłania wezwania to 50 zł, które musze pokryć zgodnie z pismem.

I teraz mam pytanie? Jaki jest tryb postępowania przy zaleganiu z opłatami na rzecz WM? Czy nie powinnam najpierw otrzymać od Zarządu WM ponaglenia o zapłatę, wezwania do zapłaty, informacji o zaległościach z prośbą o uregulowanie, tak od razu z "grubej rury"?
Byłabym wdzięczna za pomoc i ewentualne podanie podstawy prawnej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

napad
.
.
Posty: 184
Rejestracja: 13-12-2015, 21:26

Odp.: jaki jest tryb postępowania? - zaległości w opłatach d

#2 Post autor: napad » 25-10-2016, 10:21

Wybacz-okradasz (bo tak to trzeba nazwać) współwłaścicieli i jeszcze wymagasz "cackania się " z Tobą?

Coś na zasadzie :panie policjancie faktycznie wypiłam wsiadając do samochodu ,ale tylko jednego,chyba powinnam dostać najpierw pouczenie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

glosa
.
.
Posty: 25
Rejestracja: 29-02-2016, 11:35

Odp.: jaki jest tryb postępowania? - zaległości w opłatach d

#3 Post autor: glosa » 25-10-2016, 10:53

Dziękuje za wydanie opinii, najbardziej zawsze zdumiewa mnie fakt, jak ludzie łatwo wydają opinię nie znając okoliczności. Dziękuję za ocenienie mojej osoby. Myślałam, że to forum pomocne w odpowiedziach na konkretnie postawione pytania. Pozostawiam to Twojej refleksji...
Może ktoś inny okaże więcej empatii i wyrazi chęć podzielenia się doświadczeniem i wiedzą.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

napad
.
.
Posty: 184
Rejestracja: 13-12-2015, 21:26

Odp.: jaki jest tryb postępowania? - zaległości w opłatach d

#4 Post autor: napad » 25-10-2016, 12:24

Masz rację,poniosło mnie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: jaki jest tryb postępowania? - zaległości w opłatach d

#5 Post autor: irenalo » 25-10-2016, 16:33

glosa pisze:Czy nie powinnam najpierw otrzymać od Zarządu WM ponaglenia o zapłatę, wezwania do zapłaty, informacji o zaległościach z prośbą o uregulowanie, tak od razu z "grubej rury"?
Przecież dostałaś wezwanie do zapłaty . Nastepnym krokiem będzie złozenie w sądzie wniosku o nakaz zapłaty. Jeśli nie zapłacisz komornik będzie szukał z czego tu ściagnąć .
Wspolnota nie musi wzywać do zapłaty. Może od razu iść do sądu a potem z nakazem zapłaty do komornika.
Każdy właściciel ma prawa ale przede wszystkim obowiązki.
UoWL
Art.13. 1. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: jaki jest tryb postępowania? - zaległości w opłatach d

#6 Post autor: piotrusb » 25-10-2016, 21:10

glosa pisze:Czy nie powinnam najpierw otrzymać od Zarządu WM ponaglenia o zapłatę, wezwania do zapłaty, informacji o zaległościach z prośbą o uregulowanie, tak od razu z "grubej rury"?
Niekoniecznie. Wspólnota od razu może skierować sprawę do sądu.
glosa pisze:pewne ustalenia Zarządu budziły moje zastrzeżenia
Trzeba takie rzeczy wyjaśniać, ale wątpliwości nie mogą być podstawą do nie regulowania należności. Art. 15 uwl:
1. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.
2. Należności z tytułu kosztów zarządu mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym, bez względu na ich wysokość.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Obyczaje we wspólnocie mieszkaniowej”