Posiadanie dwóch piwniczek - możliwości połączenia

Czyli o stosunkach i problemach wewnątrz naszych wspólnot.
Wiadomość
Autor
posiadaczpiwnicy
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 12-10-2023, 13:07

Posiadanie dwóch piwniczek - możliwości połączenia

#1 Post autor: posiadaczpiwnicy » 12-10-2023, 13:16

Dzień dobry.
Razem z Żoną jestem współwłaścicielem dwóch piwniczek. Piwniczki położone są obok siebie, oddzielone są ściankami działowymi z połówki suporexa. Mieszkanie kupione od dewelopera. Nie było mnie w kraju i nie zwróciłem uwagi, że są dwie oddzielne piwniczki, a nie jedna duża. Deweloper zamontował słabe, metalowe drzwi. Włamanie się do nic to kwestia 5 minut i cienkiego pręta. Piwniczki położone są obok siebie. Chciałbym zdemontować ściankę działową i zamurować jedne drzwi. Dzięki temu piwniczka stanie się większa, będę mógł zamontować jedne, solidne, metalowe drzwi. Mój zarządca, naszej wspólnoty powiedziałbym, abym napisał do nic email, lub list. Pisałem niestety bez żadnej odpowiedzi. Dodam, że jedna osoba ma dwie piwniczki bez ściany i jedne drzwi. Co mówi na to prawo? Piwniczki są moje, zamierzam demontować tylko ściankę działową. Zamierzam odwiedzić pozostałych właścicieli piwniczek, aby pisemnie zgodzili się na moją inwestycję. Miał ktoś może podobną sytuację?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5982
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Posiadanie dwóch piwniczek - możliwości połączenia

#2 Post autor: piotrusb » 13-10-2023, 08:39

Czy obie te piwniczki są pomieszczeniami przynależnymi do jednego lokalu?
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

posiadaczpiwnicy
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 12-10-2023, 13:07

Re: Posiadanie dwóch piwniczek - możliwości połączenia

#3 Post autor: posiadaczpiwnicy » 13-10-2023, 08:58

Tak. Obie należą do jedneo mieszkania. Myślę, że to można zrobić bo komuś tak deweloper zrobił. Troszkę może się nakurzyć i będzie widać jedne drzwi mniej. Chcę, aby to jakoś załatwić.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5982
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Posiadanie dwóch piwniczek - możliwości połączenia

#4 Post autor: piotrusb » 13-10-2023, 09:15

W takim przypadku uważam, że możesz to zrobić. Wyburzenie ścianki działowej nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia, o ile nie dotyczy ścian nośnych. Zgodnie z linią orzeczniczą NSA jeśli ścianka działowa nie jest elementem konstrukcyjnym budynku, nie wpływa na jego przeznaczenie ani na stan techniczny oraz nie decyduje o przestrzennym wydzieleniu samodzielnych lokali mieszkalnych stanowiących przedmiot odrębnej własności, to czynności polegające na rozbiórce takiej ścianki są robotami budowlanymi, które nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia właściwemu organowi.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Obyczaje we wspólnocie mieszkaniowej”