Strona 1 z 1

Basenik we wspólnocie

: 09-08-2020, 16:22
autor: misiekn
Witam serdecznie. Wspólnota 7 lokali, stare (bardzo stare) budownictwo na wsi. Zarząd dwuosobowy - członkowie zarządu są właścicielami największych mieszkań dzięki czemu posiadają większość liczoną według udziałów. Zresztą są spokrewnieni. Jeden z nich zainstalował basen w odległości 2-3 metrów od okien mieszkań. Niemal przez cały dzień jeden wrzask, pisk dzieciarni. Na uwagi nie reaguje. A żeby było "śmieszniej" basen zainstalowany jest na terenie nie należącym do wspólnoty - teren ten należy do właściciela sąsiadującego ze wspólnotą warsztatu. Właściciel ten twierdzi, że nie wyrażał zgody na postawienie basenu ale też w niczym on mu nie przeszkadza - teren ten zawsze był otwarty, właściciel z niego nie korzysta i nie będzie się użerał z, jakby nie było, sąsiadami. Jedni stawiają tam basen, inne dzieci grają w piłkę.
Jak zmusić właścicieli basenu żeby odsunęli go o kilka metrów dalej? Zarząd zawsze przegłosuje co chce, bo ma większość. A często głosują tylko oni sami plus jeden sąsiad i tylko ogłaszają, że podjęto uchwałę większością (ich) głosów. I na tym sprawa się kończy. Odwołać zarządu nie można, bo wiadomo, zarząd posiada większość.
Wspólnota jest biedna, wiadomo budynek stary, napraw bardzo dużo. A zarząd podjął uchwałę o monitorowaniu terenu wokoło budynku. Chodziło najbardziej o ten basen, ażeby nikt nieproszony z niego nie korzystał albo uszkodził. Podgląd monitoringu ma zarząd, zgodnie z uchwałą, której nie ma w archiwum prowadzonym przez administratora. Ale ponoć jest u członka zarządu. Kamery skierowane są tylko i wyłącznie na ścianę budynku w pobliżu którego stoi basen. Na to też jest uchwała, której nikt nie widział. Wprawdzie kamery obejmują teren nie należący do wspólnoty ale, jak już wspomniałem, właściciel tamtego terenu nie ma o to pretensji.
Jak wpłynąć na zarząd aby liczył się z innymi właścicielami? Jak ewentualnie odwołać zarząd?

Re: Basenik we wspólnocie

: 12-08-2020, 12:07
autor: piotrusb
Zarząd można odwołać tylko uzyskując większość w uchwale. Ewentualnie można skorzystać z art. 26 ust. 1 ustawy o własności lokali, zgodnie z którym:
Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel lokalu może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie.
Jednak powyższe okoliczności należy udowodnić przed sądem, a to nie jest łatwe, tym bardziej, że opisane przez Ciebie kwestie trudno zakwalifikować jako naruszenia prawidłowej gospodarki. Skoro bowiem basen jest na gruncie osoby trzeciej, której to nie przeszkadza i która nie zamierza podejmować w związku z tym żadnych kroków, to wspólnocie nic do tego.

Natomiast jako właściciel lokalu masz prawo wglądu w każdy dokument wspólnoty, a więc również w każdą uchwałę i zarząd ma obowiązek Ci ją udostępnić. Każdą uchwałę można też zaskarżyć do sądu i to stanowi ochronę interesów mniejszości. Art 25 ust. 1 uwl:
Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej
niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza
jego interesy.

Re: Basenik we wspólnocie

: 12-07-2022, 15:02
autor: ananasowyzboj
A nie da się zmienić sposobu głosowania i żeby większa liczba osób miała prawo głosu? Przecież to niedorzeczne, że 2 osoby mogą przegłosowywać co chcą

Re: Basenik we wspólnocie

: 12-07-2022, 15:51
autor: piotrusb
art. 23 uwl:
2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie
postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.