Zarząd okrada wspólnotę

Czyli o stosunkach i problemach wewnątrz naszych wspólnot.
Wiadomość
Autor
Urszula5000
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 10-05-2020, 18:28

Zarząd okrada wspólnotę

#1 Post autor: Urszula5000 » 10-05-2020, 18:56

Wiem, najlepiej zgłosić sprawę na policję, ale to nie jest bezpieczne. Po kolei.
Naszą wspólnotą podobno zarządza spółdzielnia mieszkaniowa, która powstała po to aby przejąć infrastrukturę po AWRSP i przy okazji zarządzać wspólnotą. Tylko, że nikt nie widział jakiegokolwiek dowodu na to, że jakaś umowa jest spisana, a o ile wiem, to musi się to odbyć w obecności notariusza. Prosiłam o okazanie dokumentu - bez skutku. Spółdzielnia pobiera opłatę za zarząd wspólnotą sama ustalając jej wysokość i nie pytając się o zgodę. Na terenie wspólnoty jest posadowiony transformator za który zakład energetyczny płaci wspólnocie czynsz dzierżawny, ale czynsz ten zabiera spółdzielnia nie pytając się o zgodę i nie informując o tym nikogo. Nazbierało się tego już kilkadziesiąt tysięcy, ale pieniędzy nie ma i nie wiadomo na co zostały wydane. Pewne jest jedno, że nie zostały wydane na potrzeby wspólnoty. Próbowałam kilkakrotnie dowiedzieć się o te sprawy, ale prezes spółdzielni albo mnie zbywał, albo w ogóle nie reagował, to samo przewodnicząca Rady nadzorczej. Zarząd działa fatalnie. Nie ma odbioru prac remontowych, nie ma nadzoru budowlanego, zgłaszanie awarie nie są usuwane, bez zezwolenia pobiera pieniądze z kasy i robi sobie różne kursy. Najlepiej byłoby takiego prezesa wyrzucić, ale ma spore grono obrońców, którzy albo zastraszą właścicieli mieszkań albo zakrzyczą. Ci, którzy próbują sie przeciwstawić tej grupie mogą być pewni, że nie będą mieli całych szyb w oknach. Wytknęłam mu, że bierze pieniądze bez uchwały na swoje prywatne kursy to mi odpowiedział, że on tych pieniędzy nie ukradł tylko wziął.
Co mogę zrobić?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Zarząd okrada wspólnotę

#2 Post autor: piotrusb » 11-05-2020, 14:43

1. Czy wspólnota wyodrębniła się ze spółdzielni?
2. Czy została wyodrębniona własność wszystkich lokali, czy też spółdzielnia nadal jest właścicielem jakichś lokali?
3. Czy właściciele lokali podjęli uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali (art. 24(1) ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych)?

Zgodnie z art. 27 ust. 2 usm zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni jest wykonywany przez spółdzielnię jak zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali, czyli spółdzielnia pełni rolę zarządcy. Nie potrzeba do tego odrębnej umowy notarialnej, bo spółdzielnia wchodzi w rolę zarządcy z mocy ustawy.

Jeżeli właściciele lokali chcą ten stan zmienić, to zgodnie z art. 18 ust. 2a uwl muszą podjąć uchwałę (większością liczona udziałami w nieruchomości wspólnej) zaprotokołowaną przez notariusza o odwołaniu zarządu sprawowanego przez spółdzielnię i o wyborze zarządu. Jeśli jednak nie chcą powoływać zarządu, ale powierzyć zarząd osobie innej niż spółdzielnia, to, ponieważ zgodnie z orzecznictwem zmiana osoby zarządcy nie jest zmianą formy zarządu, można to zrobić zwykłą uchwałą (bez notariusza).
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Urszula5000
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 10-05-2020, 18:28

Re: Zarząd okrada wspólnotę

#3 Post autor: Urszula5000 » 11-05-2020, 19:26

Dziękuję. Jest to osiedle popegeerowskie i w momencie likwidacji PGR-u AWRSP zaproponowała pracownikom wykupienie mieszkań. Część mieszkań została wykupiona, a reszta i infrastruktura pozostały w zasobach AWRSP. Po sprywatyzowaniu pierwszych mieszkań utworzono spółdzielnię, która miała zarządzać wspólnotą i w przyszłości przejąć mienie od Agencji. Sama spółdzielnia nie była właścicielem mieszkań czy infrastruktury. To rozwiązanie zostało narzucone, a nieświadomi ludzie zgadzali się na wszystko bez oporów. Stopniowo, ludzie nabywali kolejne mieszkania i kiedy na 98 mieszkań tylko 3 pozostały bez wykupu, AWRSP postanowiła przekazać infrastrukturę i lokatorskie mieszkania na własność spółdzielni. I dopiero od tego momentu spółdzielnia stała się właścicielem mieszkań.

Z tego co mi wiadomo, nie ma umowy między wspólnotą, a spółdzielnią o zarząd. Przy likwidacji PGR-u jego dyrektor zebrał nowych właścicieli, oznajmił im, że tworzy spółdzielnię i ta spółdzielnia będzie zarządzać budynkami. Wyznaczył też prezesa spółdzielni i radę nadzorczą. Takie były początki tej spółdzielni i wspólnoty.

Większość właścicieli mało się interesuje sprawami wspólnoty. Co więcej, mało który z właścicieli potrafi oddzielić istotę wspólnoty od spółdzielni. Nie rozumieją ich kompetencji i zakresu działania.

Naszym problemem nie jest spółdzielnia, a prezes spółdzielni. Nie zamierzamy rezygnować z jej zarządzania.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Zarząd okrada wspólnotę

#4 Post autor: piotrusb » 12-05-2020, 10:29

Urszula5000 pisze:
11-05-2020, 19:26
Naszym problemem nie jest spółdzielnia, a prezes spółdzielni. Nie zamierzamy rezygnować z jej zarządzania.
A to tak się niestety nie da. Spółdzielnia, jako właściciel 3 lokali jest członkiem wspólnoty. Natomiast pozostali członkowie wspólnoty - właściciele wyodrębnionych prawnie lokali nie są członkami spółdzielni. Członkostwo w spółdzielni i wspólnocie z tytułu władania jednym i tym samym lokalem wwyklucza się (tak np. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 12 października 2016 r. sygn. akt I ACa 415/16).

W związku z tym, nie bądąc członkami spółdzielni, członkowie wspólnoty (poza samą spółdzielnią) nie mają żadnego wpływau na odwołanie prezesa (jest to kompetencja Rady Nadzorczej spółdzielni).
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Urszula5000
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 10-05-2020, 18:28

Re: Zarząd okrada wspólnotę

#5 Post autor: Urszula5000 » 12-05-2020, 10:56

43 członków wspólnoty jest członkami spółdzielni, podpisali deklarację, wnieśli jakąś tam opłatę i spośród siebie wybierają co 3 lata radę nadzorczą. Więc są i członkami wspólnoty i członkami spółdzielni.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Zarząd okrada wspólnotę

#6 Post autor: piotrusb » 12-05-2020, 11:33

No to pozostaje im naciskać na radę nadzorczą, żeby wpłynęła na prezesa lub go odwołała.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Obyczaje we wspólnocie mieszkaniowej”