ubezpieczenia wspólnot - problemy, zapytania

Czyli wszystko o ubezpieczeniach.
Wiadomość
Autor
Prim
.
.
Posty: 736
Rejestracja: 27-03-2011, 08:36
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: ubezpieczenia wspólnot - problemy, zapytania

#19 Post autor: Prim » 27-03-2012, 17:53

Jeśli w planie gospodarczym na ten rok jest wpisana kwota na ubezpieczenie, ewentualnie jeśli jest oddzielna uchwała dotycząca przeznaczenia części opłat na NW na ubezpieczenie, to nie ma problemu. Zarząd lub zarządca może samodzielnie negocjować warunki, wybrać ubezpieczyciela i podpisać umowę, bez uzyskiwania na to dodatkowej zgody ogółu właścicieli.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Posesja
.
.
Posty: 552
Rejestracja: 08-01-2011, 20:23

Odp.: ubezpieczenia wspólnot - problemy, zapytania

#20 Post autor: Posesja » 27-03-2012, 18:48

mave-rick pisze:chce ubezpieczyć wspólnotę, czy muszę na to uchwałę podpisać czy wystarczy to że zostałem zarządcą.
Jesteś członkiem zarządu wspólnoty, a nie zarządcą, prawda? :haha:
Ubezpieczenie nieruchomości wspólnej przez wspólnotę nie jest obowiązkowe, więc do wydania na to pieniędzy potrzebna jest uchwała. Tak, jak pisze Prim: należy albo koszt ubezpieczenia ująć w Planie gospodarczym przyjmowanym uchwałą, albo w odrębnej uchwale uzyskać zgodę właścicieli.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Michal_K
.
.
Posty: 7
Rejestracja: 20-07-2011, 18:13
Lokalizacja: 3miasto

Odp.: ubezpieczenia wspólnot - problemy, zapytania

#21 Post autor: Michal_K » 16-05-2012, 05:42

I ja pod wątek pozwolę sobie się podłączyć.

Jak - mniej więcej - wyliczana jest wartość budynku?
W ub. roku budynek mieliśmy ubezpieczony na kwotę 6,5 mln zł, w tym roku inne towarzystwo wartość odtworzeniową wyliczyło tylko 3,9 mln zł... Różne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą różnie wg własnych kryteriów wyliczać wartość nieruchomości?

Albo inaczej - z punktu widzenia właściciela lokalu. Mam mieszkanie, 80m2, które na rynku wtórnym chodzi po ~5100zł/m2. Obecna wartość odtworzeniowa dla miasta na terenie którego jest budynek z mieszkaniem, tj. Gdańska, wynosi 5288zł.
Na jaką kwotę musi być ubezpieczony budynek, tj. jaką wartość odtworzeniową musi mieć, żebym ja jako właściciel lokalu, w razie - odpukać - pożaru i całkowitego zniszczenia budynku (więc w tym i mojego mieszkania), odzyskał jego rynkową wartość, tj. powiedzmy te 400 000zł?
Jeżeli do jakiś obliczeń to potrzebne, to budynek ma 900m2 powierzchni mieszkań (12 lokali), 8 indywidualnych garaży po 17m2 każdy, i oczywiście piwnice przypisane do mieszkań (215m2).

I druga kwestia, czy znane są jakieś "kruczki" w poszczególnych TU? W sensie że u tych trzeba uważać na to, albo ubezpieczenie u nich nie obejmuje tego i tamtego, co u innych za te same pieniądze jest ubezpieczone. Wiadomo że diabeł tkwi w szczegółach, poukrywanych za średnio zrozumiałym maleńkim druczkiem w OWU, a potem w razie W. firmy ubezpieczające niezwykle chętnie na te szczególiki się powołują, by jak najbardziej zmniejszyć odszkodowanie do wypłacenia...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Ubezpieczenia”