Uchwała z oddzielną listą głosów

Zwoływanie zebrań, sposoby głosowań, pełnomocnictwa.
Wiadomość
Autor
kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Uchwała z oddzielną listą głosów

#1 Post autor: kindziu » 05-05-2016, 23:06

Martwi mnie sprawa uchwał na zebraniach, otóż podpisy są zbierane na liście niby jako załącznik do uchwały a sama treść uchwały akceptowana jest przez zarząd. Mam dziwne wrażenie że treść jednej z uchwał w mojej wspólnocie dotyczącej ustalenia części wspólnych "zmieniła" treść. Pytanie: czy dopuszczalna jest taka praktyka aby treść była "rozłączna" z listą głosów?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Uchwała z oddzielną listą głosów

#2 Post autor: piotrusb » 06-05-2016, 10:13

kindziu pisze:czy dopuszczalna jest taka praktyka aby treść była "rozłączna" z listą głosów?
Uwl nie reguluje takich kwestii proceduralnych, a zatem pozostawia je w gestii wspólnoty. Jednak to, czy lista i treść uchwały będą łączne czy nie, nie ma moim zdaniem większego znaczenia, bo jeżeli zarząd dokona zabiegu, o którym piszesz, to może to zrobić tak w jednym, jak i w drugim przypadku.
kindziu pisze: treść uchwały akceptowana jest przez zarząd
Jeżeli to zarząd przygotowuje projekt tej uchwały i on ją przedkłada pod głosowanie na zebraniu, to trudno mieć tu zastrzeżenia. Natomiast właściciele obecni na zebraniu nie są związani takim projektem, co wielokrotnie podkreślano w orzecznictwie ii mogą wnosić propozycje poprawek do treści uchwały, czy proponować nowe uchwały.
kindziu pisze:treść jednej z uchwał w mojej wspólnocie dotyczącej ustalenia części wspólnych "
O tym co należy do nieruchomości wspólnej decydują zapisy ustawowe, a nie wspólnota, a zatem uchwały stwierdzające co jest częścią wspólną, a co nie są bezprawne. Tak np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 13 sierpnia 2013 r., sygn. akt I ACa 484/13.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: Uchwała z oddzielną listą głosów

#3 Post autor: kindziu » 06-05-2016, 12:52

piotrusb pisze:Jeżeli to zarząd przygotowuje projekt tej uchwały i on ją przedkłada pod głosowanie na zebraniu, to trudno mieć tu zastrzeżenia.
Ok. Ale nie chodzi mi o stronę merytoryczno-prawną ale o "techniczną", bo w tej sytuacji możliwa jest modyfikacja treści uchwały po zebraniu. Gdyby na zebraniu właściciele otrzymali kopię to nie byłoby tu żadnych zastrzeżeń.

Przykład uchwały który podałem jest tego dowodem bo był projekt w którym zarząd dał ciała i wpisał że urządzenia węzła cieplnego należą do części wspólnych co na następnym zebraniu podważyłem że tak nie jest, więc admin odczytał treść (swoją) i ten zapis znikł, robiąc ze mnie barana :bad:, a dobrze pamiętam (i nie tylko ja)tę gafę zarządu.

Tak jak piszesz że projekt, projektem a właściciele mają prawo kształtować treść ale ja w tej sytuacji nie mam gwarancji że ta treść z zebrania będzie tą treścią do której jest załącznik z popisami.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Uchwała z oddzielną listą głosów

#4 Post autor: piotrusb » 06-05-2016, 13:16

kindziu pisze:Gdyby na zebraniu właściciele otrzymali kopię to nie byłoby tu żadnych zastrzeżeń.
Jeżeli zarząd przygotowuje projekty uchwał na zebranie, to właściciele powinni je otrzymać co najmniej na 7 dni przed terminem zebrania (art. 32 ust. 2 uwl). Jeśli jednak treść uchwał jest korygowana na zebraniu, czy też przyjmowane są na nim propozycje zupełnie nowych uchwał, to najczęściej nie ma nawet możliwości technicznych, żeby właściciele otrzymali kopie takich dokumentów bezpośrednio na zebraniu. Natomiast treść tak formułowanych uchwał powinna znaleźć się w protokole zebrania, pod którym z kolei powinien się podpisać przewodniczący i sekretarz zebrania. Tyle, że - znowu - jest to doby obyczaj, a nie wymóg prawny, bo uwl nic nie mówi o przebiegu zebrań, więc ani protokół nie jest prawnie wymagalny, ani też powoływanie przewodniczącego, czy sekretarza.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: Uchwała z oddzielną listą głosów

#5 Post autor: kindziu » 06-05-2016, 13:42

piotrusb pisze:Natomiast treść tak formułowanych uchwał powinna znaleźć się w protokole zebrania, pod którym z kolei powinien się podpisać przewodniczący i sekretarz zebrania. Tyle, że - znowu - jest to doby obyczaj, a nie wymóg prawny, bo uwl nic nie mówi o przebiegu zebrań, więc ani protokół nie jest prawnie wymagalny, ani też powoływanie przewodniczącego, czy sekretarza.

Nawet gdyby powołać na zebraniu sekretarza, protokolanta to i tak to nic nie da jeśli wybierają ich ciągle te same osoby. Z resztą u nas sporządzano protokoły z zebrań i takie cudowianki tam sobie wpisywali że zażądaliśmy ostatnio nagrywania zebrań bo okazało się że te protokoły to nic innego jak "złote myśli" zarządów.

ps. Chyba na następnych zebrania wezmę aparat Zorkę 5 i zrobię kilka zdjęc

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Uchwała z oddzielną listą głosów

#6 Post autor: piotrusb » 06-05-2016, 13:58

No to wracamy do punktu zasadniczego - jeśli większości właścicieli takie praktyki nie rażą i nie widzą oni powodu do zmian, to sytuacja jest jaka jest. Pojedynczemu właścicielowi, jeśli nie uda się przekonać sąsiadów do swoich racji, pozostaje w ostateczności odwołanie się do art. 26 ust. 1 uwl:
Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel lokalu może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie.
Tylko, że w sądzie taki właściciel też będzie musiał udowodnić swoje racje - przedstawić dowody, dokumenty, zeznania świadków...
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zebrania, głosowania i inne procedury”