Wydanie dokumentów

Zwoływanie zebrań, sposoby głosowań, pełnomocnictwa.
Wiadomość
Autor
Joanna
.
.
Posty: 768
Rejestracja: 12-05-2008, 23:39

Odp.: wydanie dokumentów

#7 Post autor: Joanna » 25-05-2015, 20:02

Jeżeli to jest zarząd powierzony to kopie umowy (właścicieli, a nie umowy z zarządcą) masz prawo otrzymać - nie tylko do wglądu.

Napisz pismo o wydanie kopii takiej umowy - a jak Ci odmówi to napisz co napisał zarządca.

Odpis umowy możesz dostać również w biurze notarialnym (ale trzeba zapłacić)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: wydanie dokumentów

#8 Post autor: ondrasz » 25-05-2015, 21:02

Swoją drogą, zawsze można dać pełnomocnictwo komuś, komu ufasz i ma czas. To też jakieś rozwiązanie jeśli trzeba w miarę szybko sprawę załatwić.
Statut jest najzwyklejszą uchwałą właścicieli - nie mającą żadnej nadrzędnej roli w stosunku do innych uchwał ani tym bardziej ustawy czy też umowy.
W Twojej sytuacji pewnie najszybciej odpis umowy uzyskasz od notariusza - oni zwykle pracują dłużej i zwykle daje się na telefon załatwić sprawę przygotowania wszystkiego tak, żebyś wpadł tylko na moment po odbiór - Ty albo ktoś z pełnomocnictwem.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: wydanie dokumentów

#9 Post autor: elmaz » 26-05-2015, 01:17

grobelny pisze:Nie chciałbym, żebyśmy na to patrzyli jako na ten jeden przypadek. Chodzi mi bardziej o to, że w obecnej sytuacji prawo do kontroli jest ograniczone bo:
Masz racje, ale tylko częściowo. A to dlatego, że kwestie wykonywania i udostępniania kopii dokumentacji wspólnoty może ona uregulować uchwałami oraz ewentualnie (przy zarzadzie powierzonym) umową wspólnoty z zarządcą. Można również wykorzystać pełnomocnika w celu wglądu do akt.

Jeśli wspólnota sobie tego tematu nie uregulowała - podobnie jak nie uregulowała sobie np. kwestii godzin i miejsc w jakich zarządca ma pełnić dyżury, to jest to wina przede wszystkim właścicieli.

-------
Ponadto - jeśli na całą sprawę mamy patrzeć globalnie, to wyobraź sobie teraz inną sytuację i spójrz na nią z punktu widzenia takiego zarządcy. Wyobraź sobie, że wspólnota liczy np. 500 właścicieli - i każdy z nich domaga się przesłania kserokopii dokumentacji liczącej np. 100 stron. To masz do skserowania 50.000 stron. Kto miały to robić (nie sądzę aby zarządca dysponował zasobami osobowymi), kiedy i na czyj koszt?

Dlatego - o ile wgląd w dokumentację wspólnoty i wykonanie kopii tej dokumentacji jest oczywistym prawem właściciela, to nie jest oczywistym prawo do zmuszenia zarządcy do wykonania kserokopii czy skanu takiego dokumentu. Techniczne sposoby realizacji prawa dostępu do dokumenacji (jak wskazują również orzeczenia sądowe) powinny być uregulowane w uchwałach i umowach wspólnoty.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Joanna
.
.
Posty: 768
Rejestracja: 12-05-2008, 23:39

Odp.: wydanie dokumentów

#10 Post autor: Joanna » 26-05-2015, 09:12

Niestety, praktyka jest taka, że zarządca z art.18 potrafi skutecznie ograniczać prawa właścicieli a Ci, dopóki się nie zorganizują (czyt. zbuntują) mogą niewiele zrobić. A pojedynczy właściciel ma niewielkie szanse.

Ja pełnomocnictwo do zawarcia umowy o sposobie zarządu dostałam dopiero przy pomocy sądu od notariusza. A tam bardzo dużo ciekawych rzeczy znalazlam.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

grobelny
.
.
Posty: 47
Rejestracja: 11-07-2010, 11:48

Odp.: Wydanie dokumentów

#11 Post autor: grobelny » 03-06-2015, 14:03

Dzisiaj w końcu znalazłem chwilę, żeby zadzwonić do notariusza. Powiedziałem mu, że chciałbym uzyskać umowę między wspólnotą a zarządcą wskazując, że taką informację tu uzyskałem. Dowiedziałem się, że:
  • Umowa została zawarta, ale nie w formie aktu notarialnego (notariusz tylko poświadczał podpisy stron na umowie),
  • W związku z powyższym notariusz tej umowy nie ma,
  • Nawet gdyby miał to nie mógłby mi jej wydać jako członkowi wspólnoty, bo może wydawać odpisy tylko stronom.
A do tego dowiedziałem się, że ktoś szkaluje w internecie pana notariusza lub w najlepszym wypadku tylko kłamie.

Czyli w takim wypadku mogę tylko uzyskać tę umowę u zarządcy osobiście?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

grobelny
.
.
Posty: 47
Rejestracja: 11-07-2010, 11:48

Odp.: Wydanie dokumentów

#12 Post autor: grobelny » 03-06-2015, 14:13

elmaz pisze:
grobelny pisze:Nie chciałbym, żebyśmy na to patrzyli jako na ten jeden przypadek. Chodzi mi bardziej o to, że w obecnej sytuacji prawo do kontroli jest ograniczone bo:
Masz racje, ale tylko częściowo. A to dlatego, że kwestie wykonywania i udostępniania kopii dokumentacji wspólnoty może ona uregulować uchwałami oraz ewentualnie (przy zarzadzie powierzonym) umową wspólnoty z zarządcą. Można również wykorzystać pełnomocnika w celu wglądu do akt.

Jeśli wspólnota sobie tego tematu nie uregulowała - podobnie jak nie uregulowała sobie np. kwestii godzin i miejsc w jakich zarządca ma pełnić dyżury, to jest to wina przede wszystkim właścicieli.
Na razie to nawet nie mam możliwości sprawdzenia czy uregulowała czy nie. Natomiast przy okazji mam takie pytanie: jak technicznie można byłoby taką umowę zmodyfikować/aneksować? Załóżmy, że przekonam ponad połowę właścicieli, ale nie chce tego zarządca.
elmaz pisze: Ponadto - jeśli na całą sprawę mamy patrzeć globalnie, to wyobraź sobie teraz inną sytuację i spójrz na nią z punktu widzenia takiego zarządcy. Wyobraź sobie, że wspólnota liczy np. 500 właścicieli - i każdy z nich domaga się przesłania kserokopii dokumentacji liczącej np. 100 stron. To masz do skserowania 50.000 stron. Kto miały to robić (nie sądzę aby zarządca dysponował zasobami osobowymi), kiedy i na czyj koszt?
Oczywiście na koszt wnioskującego. Kiedy? Wtedy kiedy będzie to technicznie możliwe. I zawsze istnieje możliwość powołania się na fakt, że utrudnia to pracę zarządu. Ale w odpowiedzi na moje pismo nic takiego nie było.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zebrania, głosowania i inne procedury”