Zbieranie głosów przez mieszkańców a potem na zebraniu

Zwoływanie zebrań, sposoby głosowań, pełnomocnictwa.
Wiadomość
Autor
Boo31
.
.
Posty: 44
Rejestracja: 22-07-2023, 21:26

Re: Zbieranie głosów przez mieszkańców a potem na zebraniu

#7 Post autor: Boo31 » 24-09-2023, 21:47

Serio.
To mieszkańcy zebrali głosy aby zorganizować dodatkowe zebranie.
Załączono 2 projekty tej samej uchwały:
1. Zaproponowany przez Zarząd
2. Zaproponowany przez mieszkańców

Jako mieszkańcy w międzyczasie dopracowaliśmy (uzupelnilismy) nasz projekt i zbieramy głosy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Zbieranie głosów przez mieszkańców a potem na zebraniu

#8 Post autor: irenalo » 25-09-2023, 09:44

Tylko WŁAŚCICIELE lokali mogą głosować a nie mieszkańcy. Mam nadzieje, że w Waszej uchwale nie pada słowo "mieszkańcy".

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Boo31
.
.
Posty: 44
Rejestracja: 22-07-2023, 21:26

Re: Zbieranie głosów przez mieszkańców a potem na zebraniu

#9 Post autor: Boo31 » 25-09-2023, 10:21

Oczywiście że nie. Jestem laikiem, to moje uproszczenie. Oczywiście mowa jest o właścicielach lokali.
Czyli rozumiem że odp. na pytanie które zadałam brzmi tak. Możemy zbierać głosy pod uchwałą o zmianę składu Zarządu mimo, że projekt udostępniony przez Zarząd właścicielom został przez nas zmodyfikowany i następnie możemy dalej procedować zbieranie głosów na zebraniu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Boo31
.
.
Posty: 44
Rejestracja: 22-07-2023, 21:26

Re: Zbieranie głosów przez mieszkańców a potem na zebraniu

#10 Post autor: Boo31 » 26-09-2023, 13:55

Mam dodatkowe pytanie.
Zarząd bojkotuje indywidualne zbieranie głosów przesyłając informacje że jest to niezgodne z prawem i te głosy są nieważne.
Jak możemy się do tego ustosunkować?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3195
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Re: Zbieranie głosów przez mieszkańców a potem na zebraniu

#11 Post autor: elmaz » 27-09-2023, 19:54

W orzecznictwie ugruntował się pogląd, że zarzuty formalne mogą stanowić podstawę uchylenia uchwały tylko wtedy, gdy wadliwość ta miała lub mogła mieć wpływ na treść uchwały – i tak w wyroku z dnia 8 lipca 2004 r. IV CK 543/03 (OSNC 2005/7-8/132) Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że podjęcie przez wspólnotę uchwały w trybie indywidualnego zbierania głosów przeprowadzonego przez osoby nieuprawnione, może stanowić podstawę jej uchylenia przez sąd, jeżeli uchybienie to miało lub mogło mieć wpływ na jej treść. Podobne stanowisko zaprezentował Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 21 maja 2013r. VI ACA 447/13 (LEX 1335773) stwierdzając, że uchybienia formalne związane z podjęciem uchwały wspólnoty mieszkaniowej mogą skutkować jej uchyleniem w trybie art. 25 ust 1 ustawy o własności lokali tylko wówczas gdy miały wpływ na jej treść.

Praktycznie całe późniejsze orzecznictwo sądowe opiera się na powyższych wyrokach i uznaje to samo.

W Waszym przypadku nie zachodzi wpływ uchybień formalnych na treść uchwały. Zwróć także uwagę, że taka uchwała domyślnie i tak obowiązuje, a mogłaby być dopiero uchylona przez sąd.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Boo31
.
.
Posty: 44
Rejestracja: 22-07-2023, 21:26

Re: Zbieranie głosów przez mieszkańców a potem na zebraniu

#12 Post autor: Boo31 » 29-09-2023, 08:38

Dziękuję za przytoczenie orzecznictwa. Zarząd jednak uwaz że członkowie wspólnoty nie mogą sami zbierać głosów, podpiera się UWL, tłumacząc że orzecznictwo odnosi się tylko do sytuacji w której Zarząd jest bierny i nie organizuje zebrań i nie proceduje uchwał.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zebrania, głosowania i inne procedury”