Zbieranie głosów przez członka wspólnoty

Zwoływanie zebrań, sposoby głosowań, pełnomocnictwa.
Wiadomość
Autor
franki
.
.
Posty: 270
Rejestracja: 18-03-2011, 13:13

Zbieranie głosów przez członka wspólnoty

#1 Post autor: franki » 08-08-2023, 12:07

Zgodnie Art 23 ust 1
Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd.

Ale widomo także że zgodnie z Art 27
Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną.

Czy w zwiazku z tym członek wspsólnoty ( ale nie członek zarządu) może zbierać głosy pod uchwałą? Czy takie zbieranie moze być podstawą do jej uchylenia?
Pytam, gdyż wybrany w mojej wspólnocie zarząd bardzo kiepsko działa w tej kwestii i głosowania trwają niemiłosiernie długo.
Pozdrawiam
franki

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5982
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Zbieranie głosów przez członka wspólnoty

#2 Post autor: piotrusb » 08-08-2023, 21:07

Zgodnie z ugruntowaną linią orzecznictwa zbieranie głosów pod uchwałą przez osobę nieuprawnioną może być samoistną przesłanką do jej uchylenia tylko wtedy jeśli ten fakt miał lub mógł mieć wpływ na treść uchwały. Przy czym fakt ten musi wykazać osoba zaskarżająca uchwałę.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

franki
.
.
Posty: 270
Rejestracja: 18-03-2011, 13:13

Re: Zbieranie głosów przez członka wspólnoty

#3 Post autor: franki » 09-08-2023, 07:50

Przyznam szczerze, że ciężko mi sobie wyobrazić jak można mieć wpływ na treść uchwały podczas jej głosowania, skoro głosy zbierane są pod uchwałą o konkretnej, ustalonej już wcześniej treści.
Pozdrawiam
franki

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5982
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Zbieranie głosów przez członka wspólnoty

#4 Post autor: piotrusb » 09-08-2023, 11:54

To taka formuła. W praktyce oznacza np. przekazywanie właścicielom przy zbieraniu głosów nieprawdziwych lub mylnych informacji dotyczących uchwały, które miałyby lub mogły mieć wpływ na to jak dany członek wspólnoty zagłosował.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

franki
.
.
Posty: 270
Rejestracja: 18-03-2011, 13:13

Re: Zbieranie głosów przez członka wspólnoty

#5 Post autor: franki » 10-08-2023, 08:54

To pytanie uzupełniające.
W głosowanych uchwałach są także takie o odwołanie niektórych członków zarządu. Można domniemywać, że osobom tym zależy na tym, aby głosowanie się nieroztrzygnęło ( jest 40 % za 20% przeciw). Jak wspomniałem w mojej ocenie zarząd nic nie robi w kwestti próby pozyskania głosów.
W zwiazku z powyższym wystapiłem do zarzadu z prośbą o udostepnienie nr lokali, których własciciele nie brali udziału w głosowaniu. Już na wstępie zarząd poinformował mnie, że przemyślą sprawę, ale ze względu na RODO zapewne nie udostępnią mi tych danych.
Wg mnie w tej sytuacji nie ma podstaw aby zasłonić się RODO. Czy w podobnych sprawach są może jakies interpretacje UODO lub wyroki sądów?
Pozdrawiam
franki

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5982
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Zbieranie głosów przez członka wspólnoty

#6 Post autor: piotrusb » 10-08-2023, 11:52

Nie ma tu żadnej podstawy do zasłaniania się RODO. To zwykły wybieg, żeby nie dać się odwołać.

W doktrynie i orzecznictwie zgodnie przyjmuje się, że prawo dostępu do dokumentacji wspólnoty dla każdego jej członka wynika bezpośrednio z art. 27 zd. 1 ustawy o własności lokali, zgodnie z którym każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną oraz art. 29 ust. 3 uwl stanowiącego, iż prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu. Można jednak wskazać cały szereg innych zapisów uwl, z których również wynika (bezpośrednio lub pośrednio) konieczność takiego dostępu. Świadoma i oparta o merytoryczne przesłanki realizacja przez członków wspólnoty uprawnień zapisanych w uwl wymaga nieskrępowanego dostępu do dokumentacji wspólnoty (wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 30 grudnia 2015 r., sygn. akt I ACa 706/15). Również zgodnie z wyrokiem NSA z 15 października 2019 r. (sygn. akt I OSK 2148/17) właściciele lokali mają prawo wglądu do dokumentacji wspólnoty, a przepisy RODO nie blokują tego uprawnienia. Tak też „Sprawozdanie z działalności Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) w roku 2017”, str. 44, oraz Interpretacja Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) z 16 marca 2022 r., w której podkreślono, że członkowie wspólnoty dla prawidłowego zarządzania współwłasnością muszą znać dane osobowe pozostałych współwłaścicieli.

A zatem zasłanianie się przez zarząd przepisami RODO przy odmowie udostępnienia właścicielowi lokalu dokumentów wspólnoty jest naruszeniem prawa. Prawo dostępu do tych informacji, w tym również do danych osobowych współwłaścicieli, wynika bowiem bezpośrednio ze stosunku współwłasności.

Tak więc nie można ograniczać właścicielom lokali dostępu do danych, których przetwarzanie jest niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisów prawa. Przepisy te każdemu właścicielowi dają prawo współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną i kontroli zarządu, w tym dostępu do dokumentów wspólnoty, a zatem i do danych osobowych w nich zawartych, bowiem w innym wypadku realizacja powyższych uprawnień nie byłaby możliwa lub byłaby tylko iluzoryczna.

Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 28 lutego 2020 r., sygn. akt XXV C 806/19
Zaznaczyć przy tym wypada, iż powyższe wynika ze specyfiki głosowania we Wspólnocie Mieszkaniowej, które ma charakter jawny, a z uwagi na dane osoby, która oddała głos, będącej właścicielem lokalu, ustalana jest wysokość udziału, który dany właściciel, współwłaściciel reprezentuje.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zebrania, głosowania i inne procedury”