Zaskarżenie uchwały - sytuacja nietypowa

Zwoływanie zebrań, sposoby głosowań, pełnomocnictwa.
Wiadomość
Autor
falcon
.
.
Posty: 70
Rejestracja: 26-03-2012, 09:03

Zaskarżenie uchwały - sytuacja nietypowa

#1 Post autor: falcon » 28-06-2021, 17:31

Na zebraniu jeden z właścicieli zaproponował projekt uchwały, który zyskał poparcie obecnych i poszedł do głosowania we wspólnocie.
Zarząd odgraża się, że jak uchwała przejdzie, to zaskarży ją do sądu ( nie podoba mu się że będzie musiał sporządzać sprawozdania częściej niż raz w roku).
I teraz co będzie w takim przypadku jak członek zarządu zaskarży uchwałę? Kto będzie występował w sądzie?
Zawsze było tak że to właściciel zaskarżał uchwałę i to on stał po jednej stronie a po drugiej zarząd reprezentujący wspólnotę?
A jeśli uchwałę zaskarżą członkowie zarządu to po drugiej stronie będzie musiał stanąć wnioskodawca?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Zaskarżenie uchwały - sytuacja nietypowa

#2 Post autor: piotrusb » 28-06-2021, 21:36

Uchwały nie może zaskarżyć zarząd, bo nie ma on odrębnej od wspólnoty osobowości. Uchwałę może zaskarżyć członek zarządu, jeśli jest właścicielem lokalu.

Jeśli uchwałę zaskarży właściciel będący członkiem wieloosobowego zarządu, to wspólnotę reprezentują pozostali członkowie zarządu. Jeśli uchwałę zaskarżą wszyscy członkowie zarządu lub członek zarządu jednoosobowego, to są tu trzy opcje.

1. Wspólnota może ustanowić pełnomocnika, który będzie ją reprezentował. Sąd Najwyższy w uchwale z 8 października 2015 r., sygn. akt III CZP 57/15 orzekł, że w sprawie o ustalenie nieistnienia uchwały wspólnoty mieszkaniowej pozwana wspólnota nie może być reprezentowana przez członka jej jednoosobowego zarządu, będącego jednocześnie członkiem zarządu osoby prawnej, która zaskarżyła uchwałę. W takiej sytuacji wspólnotę reprezentuje pełnomocnik powołany uchwałą właścicieli lokali. SN uznał, że z uwagi na odesłanie zawarte w art. 33(1) kc dopuszczalne jest odwołanie się, w drodze analogii, do przepisów regulujących podobne sytuacje w aktach prawnych dotyczących osób prawnych. Na tej podstawie Sąd Najwyższy uznał, że gdyby na miejsce „spółki”, o której mowa w art. 210 § 1 ksh, podstawić wspólnotę mieszkaniową, zaś w miejsce „członka zarządu spółki” – członka jej jednoosobowego zarządu, to w sporze sądowym między wspólnotą a członkiem jej zarządu powinna być ona reprezentowana przez pełnomocnika powołanego uchwałą właścicieli lokali.

2. Drugim rozwiązaniem jest możliwość ustanowienia dla pozwanej wspólnoty mieszkaniowej kuratora procesowego Tak Sąd Najwyższy w uchwale z 22 października 2009 r., sygn. akt II CZP 69/09, wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 16 lutego 2017 r., sygn. akt I ACa 1401/16.

3. I wreszcie sąd może zobowiązać wspólnotę do o zmiany składu osobowego zarządu - wyborze innego członka zarządu w miejsce powoda lub wyboru dodatkowych członków zarządu, którzy będą mogli w takiej sytuacji reprezentować wspólnotę. Tak postąpił Sąd Okręgowy w Świdnicy w sprawie zakończonej wyrokiem z 5 kwietnia 2013 r. o sygn. akt I C 215/13. Jednak w innych orzeczeniach podkrezla się, że sąd nie ma prawnych podstaw do zainicjowania zmian w skladzie zarzadu (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 16 lutego 2017 r., sygn. akt I ACa 1401/16).
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zebrania, głosowania i inne procedury”