Rezygnacja z ochrony budynku (obniżenie standardu).

Zwoływanie zebrań, sposoby głosowań, pełnomocnictwa.
Wiadomość
Autor
selectreset
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 22-09-2020, 09:41

Rezygnacja z ochrony budynku (obniżenie standardu).

#1 Post autor: selectreset » 22-09-2020, 09:44

zień dobry,
mieszkam w kompleksie trzech budynków, w których duża część mieszkań była wynajmowana w formie najmu krótkoterminowego. Wraz z nastaniem pandemii Wspólnota zaczęła mieć problemy ze ściąganiem z tych mieszkań opłat czynszowych. Jednym z pomysłów na poprawę sytuacji finansowej było ograniczenie ochrony na budynku (24/7 obecnie) co zostało poddane pod głosowanie. Problemem są firmy zarządzające mieszkaniami na wynajem hotelowy, które są zainteresowane tylko obniżeniem kosztów i chcące głosować za ograniczeniem/zlikwidowaniem ochrony. Ochrona jest konieczna gdyż niestety kompleks funkcjonuje jak hotel - jest bardzo duży przepływ ludzi, turyści zajmują nieswoje miejsca garażowe. Dodatkowo ochrona radziła sobie z głośnymi imprezowiczami itd.

1. Czy taką uchwałę o ograniczeniu/zlikwidowaniu ochrony jeżeli by przeszła można zaskarżyć? (W momencie kupna mieszkania - był to standard w budynku)

2. Co można zrobić w takich sytuacjach gdy grupa defacto niemieszkająca ma 5X % głosów - teoretycznie mieszkańcy budynków 2 i 3 mogliby zagłosować żeby wyłączyć windę w budynku 1 czy np. nie robić remontów w budynku 1 itd.

Bardzo dziękuję Państwo za pomoc.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Rezygnacja z ochrony budynku (obniżenie standardu).

#2 Post autor: piotrusb » 22-09-2020, 16:53

Ad. 1. Każdą uchwałę można zaskarżyć do sądu, ale trzeba wskazać dlaczego uważamy, że powinna być ona uchylona, a na zaskarżenie jest ściśle określony i nieprzywracalny termin. Zgodnie z ustawą o własności lokali:
„Art. 25. 1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
1a.Powództwo, októrym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lokali albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
2.Zaskarżona uchwała podlega wykonaniu, chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy.”

Ad. 2. Niewiele możecie z tym zrobić poza zaskarżaniem uchwał, które uznacie za naruszające Wasze interesy, ale w każdym przypadku sąd będzie podejmował decyzję, czy tak jest w istocie. We wspólnocie wszystkie istotne decyzje podejmuje się większością udziałów. Gdyby większość udziałów należała do jednego właściciela , to wtedy na żądanie właścicieli mających łącznie co najmniej 20% udziałów można wprowadzić głosowanie w trybie jeden właściciel - jeden głos.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zebrania, głosowania i inne procedury”