Jak głosować

Zwoływanie zebrań, sposoby głosowań, pełnomocnictwa.
Wiadomość
Autor
zbyszek
.
.
Posty: 14
Rejestracja: 04-12-2017, 17:28

Jak głosować

#1 Post autor: zbyszek » 21-08-2018, 07:36

Wspólnota chce przeznaczyć pralnie jako część wspólną na węzeł ciepłowniczy.Jak powinno odbyć się głosowanie.Czy trzeba 100% głosów czy większość?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4760
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Jak głosować

#2 Post autor: piotrusb » 21-08-2018, 14:03

Zmiana przeznaczenia nieruchomości wspólnej wymaga, zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 4 w związku z art. 22 ust. 2 ustawy o własności lokali, uchwały właścicieli. Zgodnie z art. 23 uwl:
1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
Powyższe regulacje dotyczą t. zw. dużej (liczącej ponad 7 lokali) wspólnoty.

Natomiast mała wspólnota z sprawach zarządu nieruchomością wspólną kieruje się zapisami kc i kpc o współwłasności. Zgodnie z doktryną i orzecznictwem czynności, które stanowią zmianę przeznaczenia rzeczy wspólnej lub jej części przekraczają zakres zwykłego zarządu i zgodnie z art. 199 kc wymagają jednomyślności lub zastępczego orzeczenia sądu, o które mogą wystąpić współwłaściciele dysponujący co najmniej połową udziałów.

A więc: jeśli jesteście małą wspólnotą, musi być jednomyślność, jeśli dużą - większość, liczona udziałami.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zebrania, głosowania i inne procedury”