Kontrola uchwały zarządu.

Zwoływanie zebrań, sposoby głosowań, pełnomocnictwa.
Wiadomość
Autor
modoc
.
.
Posty: 186
Rejestracja: 11-04-2013, 08:35

Kontrola uchwały zarządu.

#1 Post autor: modoc » 03-03-2017, 01:04

Witam jak powinien wyglądać wniosek i do ktorego sądu go złożyć aby sąd dokonał kontroli legalności uchwały. Dochodzą mnie głosy, że zarząd doprodukował sobie w trybie indywidualnego zbierania głosów potrzebną liczbę procentów by uchwała przeszła. W szczególniści gdy podali teraz, że uchwała została podjęta przy liczbie 51.4 % głosów. Chodzi o zwyczajną weryfikację ich postępowania.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8258
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Kontrola uchwały zarządu.

#2 Post autor: irenalo » 03-03-2017, 07:08

modoc pisze: Dochodzą mnie głosy, że zarząd doprodukował sobie w trybie indywidualnego zbierania głosów potrzebną liczbę procentów by uchwała przeszła
CO znaczy doprodukował? Ma prawo zbierać głosy w trybie indywidualnym. I ma obowiek zawiadomić na piśmie każdego właściciela , że taka uchwała zapadła.
modoc pisze:aby sąd dokonał kontroli legalności uchwały
O co chodzi? Masz wątpliwości czy zdobyli wymaganą większosć głosów? Czy że podjęta uchwała może być niezgodna z prawem?
Jeśli to pierwsze, to składasz pozew o stwierdzenie nieistnienia uchwały na podstawie art. 189 kpc
Powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny.
Jeśli to drugie, to zaskarżasz uchwałę na podstawie art. 25.1 UoWL:
Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4730
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Kontrola uchwały zarządu.

#3 Post autor: piotrusb » 03-03-2017, 15:55

irenalo pisze:to składasz pozew o stwierdzenie nieistnienia uchwały na podstawie art. 189 kpc
Musisz jednak wykazać, dlaczego uważasz, że uchwała nie istnieje. Np. nie została przegłosowana większością udziałów, głosy zostały sfałszowane, głosowały osoby spoza grona właścicieli lokali itd. Muszą być na to dowody: dokumenty, zeznania świadków itp.

Nie ma czegoś takiego jak kontrola przez sąd z urzędu legalności uchwały wspólnoty. Osoba kwestionująca istnienie uchwały musi wykazać swój interes w sprawie (właściciel lokalu ma takowy) oraz potrafić udowodnić przed sądem swój zarzut. Zgodnie z obowiązującą w postępowaniu cywilnym zasadą kontradyktoryjności to strony mają toczyć spór i przedstawiać przed sądem dowody na prawdziwość swoich twierdzeń. Sąd nie ma obowiązku samodzielnego dążenia do ustalenia, jaki jest stan faktyczny. Obowiązek przedstawienia dowodów spoczywa na stronach (art. 3 kpc), a ciężar udowodnienia faktów mających dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie (art. 227 kpc) spoczywa na stronie, która z tych faktów wywodzi skutki prawne (art. 6 kc)
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zebrania, głosowania i inne procedury”