Zebranie - głosowanie wysokości zaliczek.

Zwoływanie zebrań, sposoby głosowań, pełnomocnictwa.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Andrzej_K
.
.
Posty: 357
Rejestracja: 06-02-2008, 16:51
Lokalizacja: Białystok

Zebranie - głosowanie wysokości zaliczek.

#1 Post autor: Andrzej_K » 22-02-2017, 13:06

Witam,

Z własnego lenistwa i wygodnictwa zarząd wspólnoty co roku na zebraniu prowadzenie tego zebrania przekazuje administratorowi. Zebranie odbywa się szablonowo, rozliczenie pracy zarządu, udzielenie absolutorium dla zarządu, podjęcie jakiś tam bieżących uchwał, no i (administrator twierdzi, że to konieczne) uchwalenie uchwały o wysokości zaliczek (FR, energia elektryczna wspólna, ubezpieczenie budynku itd.). Mimo, że zaliczki pozostają tej samej wielkości musimy "zaklepywać" ubiegłoroczną wysokość zaliczek. I tak jest co roku. Czy to jest prawnie wymagane?
Pozdrawiam - Andrzej_K.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zebranie - głosowanie wysokości zaliczek.

#2 Post autor: irenalo » 22-02-2017, 13:12

Andrzej_K pisze: Czy to jest prawnie wymagane?
Jesli w uchwale napisane jest , że zaliczki obowiązują tylko przez rok (do następnego zebrania) no to należy nową uchwałę podjąć. Ale jeśli nie ma takich zapisów, to uchwała obowiązuje do dnia... podjęcia nowej uchwały . Może to być za 3 miesiące (jakieś nieszczęście i trzeba zwiększyć zaliczki) albo np. za trzy lata.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Andrzej_K
.
.
Posty: 357
Rejestracja: 06-02-2008, 16:51
Lokalizacja: Białystok

Odp.: Zebranie - głosowanie wysokości zaliczek.

#3 Post autor: Andrzej_K » 22-02-2017, 13:26

irenalo pisze:Jesli w uchwale napisane jest , że zaliczki obowiązują tylko przez rok (do nastpenego zebrania) no to należy nową uchwałę podjąć. Ale jeśli nie ma takich zapisów, to uchwała obowiązuje do dnia... podjęcia nowej uchwały . Może to byćź za 3 miesiące (jakieś p. nieszczęście) albo np. za trzy lata.
Nie, nie ma ustalonego czasu obowiązywania uchwały. Mamy również uchwałę dotyczącą wysokości wynagrodzenia zarządu (z 2009r) i ta uchwała nie jest corocznie przegłosowywana, a zarząd "normalnie" otrzymuje wynagrodzenie. Absurdem wydawało mi sie te coroczne przegłosowywanie niezmieniających się wysokości zaliczek, a teraz już jestem pewny - serdeczne dzięki.
Pozdrawiam - Andrzej_K.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Andrzej_K
.
.
Posty: 357
Rejestracja: 06-02-2008, 16:51
Lokalizacja: Białystok

Odp.: Zebranie - głosowanie wysokości zaliczek.

#4 Post autor: Andrzej_K » 24-02-2017, 11:11

irenalo pisze:Jesli w uchwale napisane jest , że zaliczki obowiązują tylko przez rok (do następnego zebrania) no to należy nową uchwałę podjąć. Ale jeśli nie ma takich zapisów, to uchwała obowiązuje do dnia... podjęcia nowej uchwały . Może to być za 3 miesiące (jakieś nieszczęście i trzeba zwiększyć zaliczki) albo np. za trzy lata.
Jestem po rozmowie z administratorem. Twierdzi on (a także Gmina jako członek wspólnoty), że jest to konieczne gdyż na podstawie ustawy o własności lokali musimy rozliczyć ubiegły rok i ustalić plan gospodarczy, a wysokość zaliczek jest jego składową. Zapytałem więc co będzie gdy uchwała nie zostanie podjęta z jakiś tam powodów (wszyscy na nie, wszyscy wstrzymują się od głosu...) powiedział szczerze, że nie wie jakie/które stawki będą obowiązywać. Moim zdaniem w przypadku nie podjęcia uchwały obowiązują "stare" stawki?
Pozdrawiam - Andrzej_K.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zebranie - głosowanie wysokości zaliczek.

#5 Post autor: irenalo » 24-02-2017, 12:19

Andrzej_K pisze:Moim zdaniem w przypadku nie podjęcia uchwały obowiązują "stare" stawki?
Oczywiście , że stare.
W mojej WM też kiedyś gmina była członkiem. I zderzałam się z niejedną głupotą. Może im uchwała jest potrzebna do "zabudżetowania" środków na dany rok (musżą mieć papier)?
Chcą takiegio papieru, to im dajcie. Nie ma co walić głowa w mur, bo szkoda czasu i głowy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Andrzej_K
.
.
Posty: 357
Rejestracja: 06-02-2008, 16:51
Lokalizacja: Białystok

Odp.: Zebranie - głosowanie wysokości zaliczek.

#6 Post autor: Andrzej_K » 24-02-2017, 13:10

irenalo pisze: Oczywiście , że stare.
W mojej WM też kiedyś gmina była członkiem. I zderzałam się z niejedną głupotą. Może im uchwała jest potrzebna do "zabudżetowania" środków na dany rok (musżą mieć papier)?
Chcą takiegio papieru, to im dajcie. Nie ma co walić głowa w mur, bo szkoda czasu i głowy.
Nie sądzę aby gminie chodziło o "papier". Raczej o to aby wszystko było zgodne z ustawą/prawem.
Czyli jak twierdzą, stawki na zaliczki trzeba uchwalać corocznie.

Tu mam malutki problem. Kiedyś tam uchwaliliśmy fundusz eksploatacyjny. Stawki tego funduszu są niższe dla lokali mieszkalnych i wyższe dla lokali użytkowych. Gdy fundusz był ustanawiany i przegłosowywany ( w 2010r ) wysokość zaliczek była dokładnie uzasadniona dla poszczególnych lokali wg. ich uciążliwości zgodnie z Art.12.3 UoWL. Gmina jako właściciel tych lokali i jako członek wspólnoty podpisała uchwałę Co roku też nie robiła problemu. Dopiero w tym roku chce ujednolicenia wysokości zaliczek co nie jest dla nas korzystne.

Mamy większość (gmina ma 38% udziałów ), ale zebranie ponad 50% to droga przez mękę. Duża część lokali jest podnajmowana i właściciele nie mieszkają "na miejscu". Zastanawiam się co będzie lepsze (dla mnie ), "zrobić" niepodjęcie uchwały czy podjąć się pracy katorżniczej (zbieranie ponad 50% ) skoro rezultat będzie tan sam - ta sama wysokość zaliczki na fundusz eksploatacyjny?
Pozdrawiam - Andrzej_K.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zebrania, głosowania i inne procedury”