zmiana zarządu z powierzonego na właścicielski, brak zebrania

Zwoływanie zebrań, sposoby głosowań, pełnomocnictwa.
Wiadomość
Autor
jacekjur
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 08-10-2020, 17:48

zmiana zarządu z powierzonego na właścicielski, brak zebrania

#1 Post autor: jacekjur » 29-01-2021, 13:40

#wspólnota #mieszkaniowa #zarząd #powierzony #właścicielski #zebranie

Witam
Wspólnota mieszkaniowa ma umowę o administrowanie oraz zarząd powierzony z firmy narzuconej przez dewelopera.

Wspólnota chce zmienić zarząd z powierzonego na właścicielski. Zebrano od części włascieli 50%+ pełnomocnictw. Administrator nie chce zwołać zebrania o zmianę zarządu zasłaniając się stanem epidemiologicznym, który wg. wiedzy wspólnoty w niczym nie przeszkadza i można zwołać zebranie nieformalne przy zachowaniu zaostrzonego reżimu sanitarnego.

Czy przedstawiciele wspólnoty mogą przygotować stosowną uchwałę i sami spotkać u notariusza z pełnomocnictwami, z wcześniej wybranymi na forum mieszkańców osobami do zarządu, i dokonać jego zmiany tj. z powierzonego na właścicielski?

Czy załączony wzór pełnomocnictwa jest prawidłowy?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5162
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: zmiana zarządu z powierzonego na właścicielski, brak zebrania

#2 Post autor: piotrusb » 29-01-2021, 16:37

Pełnomocnictwo OK. Jedynie należałoby dodać w tekście "głosowania uchwał", a nie samego "głosowania".

Poniżej oficjalne stanowisko rządowe w sprawie zebrań wspólnoty:
W aktualnej sytuacji epidemicznej o możliwości organizacji zebrań (m.in. zebrań rocznych przez wspólnoty mieszkaniowe) decydują aktualnie obowiązujące zasady i ograniczenia wprowadzone przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozstrzygają one o możliwości organizacji wszelkiego rodzaju zebrań, spotkań oraz o dopuszczalnej liczbie uczestników takiego zebrania. Tym samym organizowanie przez wspólnoty zebrań jest możliwe pod warunkiem, że obowiązujące przepisy ww. rozporządzenia przewidują taką możliwość.

Aktualne zasady dotyczące ograniczeń i zasad bezpieczeństwa publikowane są na stronie Ministerstwa Zdrowia pod adresem https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktu ... raniczenia.

W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 uczestnicy zebrania obowiązani są do zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części (np. chusty, apaszki, szalika), maski, maseczki, bądź przyłbicy. Wskazane jest także wietrzenie pomieszczenia, w którym będzie odbywać się zebranie wspólnoty.

Co do zasady roczne zebrania powinny mieć formę stacjonarną, z ewentualnym udziałem głosów zebranych przez zarząd w trybie indywidualnym, np. za pomocą poczty elektronicznej. Nie ma jednak przeszkód, aby zainteresowane wspólnoty przeprowadziły roczne zebranie w formule hybrydowej, gdzie część uczestników – w liczbie dozwolonej przez aktualnie obowiązujące przepisy – bierze osobisty udział w zebraniu, część zaś bierze udział łącząc się z uczestnikami zebrania oraz z prowadzącym je zarządem – za pomocą urządzeń komunikacji zdalnej, przekazujących obraz oraz dźwięk. Co istotne, oddanie ważnego głosu w tej formule może nastąpić również za pomocą poczty elektronicznej bądź indywidualnych kont przypisanych poszczególnym właścicielom lokali w programach do obsługi wspólnoty. Możliwe jest w takim przypadku oddanie głosu także w inny sposób, np. w formie pisemnej za pomocą skrzynki kontaktowej wspólnoty mieszkaniowej. Natomiast ci spośród członków wspólnoty, którzy nie wezmą udziału w tak przeprowadzonym zebraniu – a uchwały nie zostaną na nim podjęte – będą mogli oddać głos w trybie indywidualnym, np. wykorzystując do tego skrzynkę podawczą wspólnoty.

Taki sposób organizacji rocznych zebrań umożliwi zachowanie dystansu społecznego oraz przestrzeganie ograniczeń co do dopuszczalnej liczby uczestników zebrania. Zastosowanie takiego rozwiązania ułatwi funkcjonowanie wspólnot mieszkaniowych – możliwe będzie m.in. przeprowadzenie przez członków wspólnoty dyskusji nad zatwierdzeniem sprawozdania z zarządu za rok miniony i planem na rok obecny, wraz z przyjęciem w obu tych kwestiach stosownych uchwał.

Należy także przypomnieć, że termin zwołania zebrań sprawozdawczych wciąż jest wydłużony o okres do 6 tygodni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Jednakże wspólnoty, które będą jednak zainteresowane przeprowadzeniem zebrania w terminie wcześniejszym, mogą zorganizować je pod warunkiem zachowania zasad określonych ww. rozporządzeniem, np. w formule hybrydowej, czyli z wykorzystaniem narzędzi teleinformatycznych.
https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-tec ... e-epidemii

Uwaga: obecnie obowiązuje inny akt, niż wspomniany w powyższym komunikacie, a mianowicie:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 2316 ze zm.)
I zgodnie z nim w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób.

A zatem jeśli chcecie zorganizować zebranie to fizycznie może w nim wziąc udział max. 5 osób.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zebrania, głosowania i inne procedury”