Fundusz remontowy i fundusz celowy.

Czyli wszystko o Funduszu Remontowym, Funduszu Ekspolatacyjnym i innych funduszach celowych.
Wiadomość
Autor
Miro
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 19-10-2016, 20:21

Fundusz remontowy i fundusz celowy.

#1 Post autor: Miro » 19-10-2016, 21:10

Wspólnota mieszkaniowa składa się z 10-ciu właścicieli lokali i z dwóch lokali własność gmin.
Nie są to zasady spółdzielni mieszkaniowej a zarząd nad tą Wspólnotą powierzony jednostce gminnej.
W marcu na zebraniu Wspólnoty z Zarządcą postanowiliśmy że środki zgromadzone (spora kwota) z zaliczek na funduszu remontowy (jest oddzielnie zaksięgowany i nie wiadomo na jakich zasadach powstał) przeznaczymy na budowę balkonów. Zarazem została składka podwojona płacona za m2 w stosunku do wielkości lokalu (udziałów w Wspólnocie).
W tamtym dniu i przez szereg miesięcy jako cel słuszny i zgodny z prawem. Do chwili kiedy to okazało się iż pojecie balkon żaden przepis nie precyzuje tej kwestii wprost tylko orzecznictwo.
Urządzenia i części budynku w tym balkony czy tarasy służące wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali mieszkalnych nie wchodzą w skład nieruchomości wspólnej (por. uchwała SN z dnia 7.03.2008 r., sygn. akt: III CZP 10/08). Co za tym idzie wnoszone zaliczki nie możemy przeznaczyć w całości na budowę balkonu. Są to balkony przytwierdzane kotwami do budynku mieszkalnego o zróżnicowanej cenie.

Czy w tej chwili możemy podjąć uchwałę aby zgromadzone pieniądze częściowo przeznaczyć na montaż owych balkonów (np. jedna trzecia opiewanej umowy o wykonanie remontu balkonów) Pozostawić fundusz remontowy obniżając zaliczkę na obowiązujących zasadach i utworzyć fundusz celowy lecz składka zaliczki za m2 zróżnicować tak żeby każdy z właścicieli balkonów spłacił zaciągnięty kredyt przez Wspólnotę w jednakowym czasie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Fundusz remontowy i fundusz celowy.

#2 Post autor: piotrusb » 19-10-2016, 21:50

Czy te balkony mają powstać dla każdego lokalu? Czy wszyscy właściciele wyrazili na to zgodę? Skąd wynika zróżnicowanie w cenie balkonów?

Dobudowanie balkonów do istniejącego budynku jest inwestycją wymagającą uzyskania pozwolenia na budowę. Do tego niezbędny jest m. in. projekt budowlany wykonany przez osobę z uprawnieniami.

Istotna jest również własność gruntu pod balkonami. Czy będzie to działka stanowiąca nieruchomość wspólną? Częste są przypadki, że działka taka jest po obrysie budynku, wówczas musielibyście mieć zgodę właściciela gruntu na zajęcie jego nieruchomości i właściciel taki może zażądać za to pieniędzy.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Miro
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 19-10-2016, 20:21

Odp.: Fundusz remontowy i fundusz celowy.

#3 Post autor: Miro » 19-10-2016, 22:28

Balkony dla każdego lokalu a cena jest uzależniona od rodzaju balkonu. Są trzy rodzaje najdroższy od najtańszego to 600 zł i dośrodkowany.
Pomijam co było wykonane i w obecnej chwili może nawet jest już zgoda wydana przez starostwo.
Jak wspomniałem w marcu zaproponowałem i lokatorzy wyrazili zgodę aby nie zwiększać stawki zaliczki na fundusz remontowy i utworzyć dodatkowy płacąc 75 zł na oddzielne konto. Ewentualnie te 75 zł pomnożyć przez 12 lokali. Suma jaka nam wyjdzie podzielić przez m2 wszystkich lokali. Wyjdzie nam stawka za m2 i mnożąc przez metraż danego lokalu da nam miesięczna kwotę do wpłacania. Była to wyższa matematyka i nie chcę tu pisać kto zawinił. Metraż mieszkania 41,3 m2 a największe 52,6 m2 i w skali miesiąca parę groszy każdy powie lecz w skali trzech lat to już różnica.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Miro
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 19-10-2016, 20:21

Odp.: Fundusz remontowy i fundusz celowy.

#4 Post autor: Miro » 19-10-2016, 22:41

Troszkę pokręciłem 75 zł podzielić przez metraż danego lokalu i wyjdzie miesięczna stawka za m2

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Fundusz remontowy i fundusz celowy.

#5 Post autor: piotrusb » 19-10-2016, 23:16

Jeżeli balkony są różne i różny jest ich koszt, a każdy balkon będzie do wyłącznego użytku właściciela określonego lokalu, to uważam, że każdy właściciel powinien zapłacić za swój balkon. Przeliczanie tego na metraż lokalu może skutkować tym, że jedni właściciele dofinansują balkony innym.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Miro
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 19-10-2016, 20:21

Odp.: Fundusz remontowy i fundusz celowy.

#6 Post autor: Miro » 20-10-2016, 00:57

Tak to prawda lecz jestem w mniejszości i na dodatek największe mieszkanie i najtańszy balkon. Zaś lokale o najmniejszym metrażu i najdroższych balkonach zajmują nasi przedstawiciele Wspólnoty. Lokatorzy dwóch mieszkań komunalnych o największym metrażu zadeklarowali się iż chcą najtańsze balkony i nie biorą udziału co do płatności ponieważ za tzw. remonty płaci gmina.
To co wspomniałem to była propozycja w marcu a na koniec października kwota jaką to Wspólnota posiada to prawdopodobnie ponad 37 tyś. zł. Na tak mały budynek – blok jest to spora suma biorąc pod uwagę to iż jest wszystko wykonane tj. dach ocieplenie położone płytki w okuł budynku celem odwodnienia okna na klatce drzwi wejściowe. Są tylko potrzebne pieniądze na naprawy bieżące.
W połowie września zaproponowałem aby zaliczkę na fundusz remontowy obniżyć do 0,50 zł ewentualnie jeszcze mniej i tak jak wspomniałem utworzyć obojętnie jak się to będzie nazywał czy to balkony czy fundusz celowy zakładając iż część pieniędzy przeznaczamy na konto balkonów. Obliczyć ujmując kredyt wraz z prowizją i odsetkami i wspólnie spłacając go tak żeby żaden lokator nie był pokrzywdzony. Wyliczenia takie przedstawiłem lecz wstrzymam się od komentarza. Mogę tylko dodać dobro mniejszości przekłada się na niekorzyść większości.
Są to jak na razie wieści nie potwierdzone mamy spłacać jak dotychczas i jeśli któryś z lokatorów spłaci balkon wtedy obniży się stawkę zaliczki na fundusz remontowy i obliczy się ile kto ma jeszcze do spłacenia (za 3 lata) i będzie sam spłacał bo teraz prawo przez duże P nie pozwala. Nie miałem okazji zapytać teraz prawo nie pozwala a potem będzie i jak obliczą odsetki od tego kredytu a teraz jest taka możliwe.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Fundusze celowe”