Powołanie funduszu - brak zgody wszystkich współwłaścicieli

Czyli wszystko o Funduszu Remontowym, Funduszu Ekspolatacyjnym i innych funduszach celowych.
Wiadomość
Autor
Faq
.
.
Posty: 21
Rejestracja: 13-07-2016, 00:11

Powołanie funduszu - brak zgody wszystkich współwłaścicieli

#1 Post autor: Faq » 13-07-2016, 00:21

Witam,
Jestem członkiem małej wspólnoty [5 lokali].
W naszym budynku konieczne jest przeprowadzenie remontu dachu [jest dziurawy, przecieka, woda leje się na poddasze], do tej pory takie duże prace nie były konieczne więc aktualnie nie mamy nawet zarejestrowanej naszej wspólnoty.
Dwóch współwłaścicieli nie zgadza się na remont i ustanowienie funduszu remontowego, uważają że skoro mieszkają na dole to problem ich nie dotyczy.
Nasza większość chce powołania funduszu remontowego i następnie zaciągnięcia kredytu na ten cel, razem posiadamy większość udziałów w częściach wspólnych.
Czy do przeprowadzenia takiego koniecznego remontu, a co za tym idzie:
1. Zarejestrowania wspólnoty w urzędzie [pracownik urzędu powiedział, że konieczna jest uchwała, czy większość w takim przypadku wystarczy ? ]
2. uchwalenia funduszu remontowego
3. zaciągnięcia kredytu na remont
potrzebna jest zgoda wszystkich, czy wystarczy większość posiadająca ponad połowę części wspólnych budynku?

Informacje jakie znalazłem w internecie są sprzeczne.

Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Powołanie funduszu - brak zgody wszystkich współwłaści

#2 Post autor: irenalo » 13-07-2016, 08:37

Faq pisze:Jestem członkiem małej wspólnoty [5 lokali].
To są wszystkie lokale? Wszystkie sa prywatne?
Faq pisze:ięc aktualnie nie mamy nawet zarejestrowanej naszej wspólnoty.
Wspolnoty się nie rejestruje. bo wspólnota powstaje z mocy prawa . Ale prawo wymaga , by wspólnota miała REGON i NIP.
Faq pisze:Dwóch współwłaścicieli nie zgadza się na remont i ustanowienie funduszu remontowego, uważają że skoro mieszkają na dole to problem ich nie dotyczy.
Są współwłaścicielami części wspólnych w tym dachu z udziałem takim, jaki mają wpisane w KW.
Jeśli się nie zgodzą na ustanowienie FR, to możecie iść do sądu . I nawet jesli sąd nie nakaże ustanowienia FR , to nakaże remont dachu i jednorazową wpłatę środków.
Faq pisze:Nasza większość chce powołania funduszu remontowego i następnie zaciągnięcia kredytu na ten cel, razem posiadamy większość udziałów w częściach wspólnych.
Jesli nie stac Was na jednorazową wpłatę, to jest to rosądny pomysł. Tyle , że najpierw trzeba mieć odpowiedniej wyskości FR wpłacany na konto wspólnoty, ten FR musi być wpłacany przez kilka dobrych miesięcy bez opóźnień. W małej wspólnocie umowę kredytowa muszą podpisać wszyscy właściciele lokali. A sąd tego raczej nie nakaże.
Faq pisze:pracownik urzędu powiedział,
Jakiego urzędu?
Uzyskanie REGON i NIP to czynnośc zwykłego zarządu. Czyli nie musi być zgody wszystkich. Tak samo otworzenie konta w banku. Tyle, że bank może mieć widzimisie i żadać zgody wszystkich.
Faq pisze:2. uchwalenia funduszu remontowego
3. zaciągnięcia kredytu na remont
Zgoda wszystkich lub w pierwszym przypadku orzeczenie sądu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Powołanie funduszu - brak zgody wszystkich współwłaści

#3 Post autor: piotrusb » 13-07-2016, 16:04

Faq pisze:uważają że skoro mieszkają na dole to problem ich nie dotyczy.
Dotyczy ich jak najbardziej, bo są współwłaścicielami nieruchomości wspólnej w tym dachu i z tego tytułu mają obowiązek partycypowania w kosztach utrzymania tej nieruchomości proporcjonalnie do swoich w niej udziałów. Art. 207 kc:
Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.
Faq pisze:pracownik urzędu powiedział, że konieczna jest uchwała, czy większość w takim przypadku wystarczy ?
Wynika z tego, że nie miał pojęcia. Wspólnota powstaje z mocy prawa; rejestracja (REGON, NIP) jest obowiązkiem ustawowym wspólnoty, a jego niedochowanie jest zagrożone sankcjami (karą grzywny) (zobacz wątek http://wspolnota.net.pl/post90060.html? ... GON#p90060), więc uważam, że może jej dokonać każdy współwłaściciel na podstawie art. 209 kc:
Każdy ze współwłaścicieli może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa.
Faq pisze:2. uchwalenia funduszu remontowego 3. zaciągnięcia kredytu na remont
To są czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu, więc zastosowanie ma tu art. 199 kc:
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Faq
.
.
Posty: 21
Rejestracja: 13-07-2016, 00:11

Odp.: Powołanie funduszu - brak zgody wszystkich współwłaści

#4 Post autor: Faq » 14-07-2016, 00:07

irenalo pisze:
Faq pisze:Jestem członkiem małej wspólnoty [5 lokali].
To są wszystkie lokale? Wszystkie sa prywatne?
Tak, Tak
Faq pisze:ięc aktualnie nie mamy nawet zarejestrowanej naszej wspólnoty.
irenalo pisze:Wspolnoty się nie rejestruje. bo wspólnota powstaje z mocy prawa . Ale prawo wymaga , by wspólnota miała REGON i NIP.
Naturalnie chodziło mi o kwestie formalne nip i regon.
Faq pisze:Dwóch współwłaścicieli nie zgadza się na remont i ustanowienie funduszu remontowego, uważają że skoro mieszkają na dole to problem ich nie dotyczy.
irenalo pisze:Są współwłaścicielami części wspólnych w tym dachu z udziałem takim, jaki mają wpisane w KW.
Jeśli się nie zgodzą na ustanowienie FR, to możecie iść do sądu . I nawet jesli sąd nie nakaże ustanowienia FR , to nakaże remont dachu i jednorazową wpłatę środków.
Co w przypadku gdy powiedzą, że nie mają środków, czy idąc do sądu możemy w jakiś sposób już się przed taką ewentualnością zabezpieczyć ?
Może jest lepsze rozwiązanie naszego problemu ?
Faq pisze:Nasza większość chce powołania funduszu remontowego i następnie zaciągnięcia kredytu na ten cel, razem posiadamy większość udziałów w częściach wspólnych.
Jesli nie stac Was na jednorazową wpłatę, to jest to rosądny pomysł. Tyle , że najpierw trzeba mieć odpowiedniej wyskości FR wpłacany na konto wspólnoty, ten FR musi być wpłacany przez kilka dobrych miesięcy bez opóźnień. W małej wspólnocie umowę kredytowa muszą podpisać wszyscy właściciele lokali. A sąd tego raczej nie nakaże.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Faq
.
.
Posty: 21
Rejestracja: 13-07-2016, 00:11

Odp.: Powołanie funduszu - brak zgody wszystkich współwłaści

#5 Post autor: Faq » 14-07-2016, 00:22

piotrusb pisze:więc uważam, że może jej dokonać każdy współwłaściciel na podstawie art. 209 kc:
Każdy ze współwłaścicieli może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa.

W związku z burzą, która chwilę temu minęła nasze miasto musiałem podłożyć 3 pojemniki na strychu, tak aby nie zalało mi mieszkania ;)
W jaki sposób ramach art 209 kc mogę poprawnie przeprowadzić remont dachu, tak aby faktycznie otrzymać zwrot kosztów od pozostałych współwłaścicieli ?
1. Czy potrzebuję decyzję z PINB ?
2. Czy pomoże mi tu opinia konserwatora? [jest to stary budynek, nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale jest w ewidencji zabytków, więc konserwator wydaje opinie dotyczącą budynku]
3. Czy jest jakiś poradnik opisujący naszą sytuację ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Powołanie funduszu - brak zgody wszystkich współwłaści

#6 Post autor: irenalo » 14-07-2016, 08:38

Faq pisze:W związku z burzą, która chwilę temu minęła nasze miasto musiałem podłożyć 3 pojemniki na strychu, tak aby nie zalało mi mieszkania ;[/quote]

Zrobiłeś zdjęcia? Przydałyby się do sądu.
Faq pisze:1. Czy potrzebuję decyzję z PINB ?
Nie. Chyba , że stan dachu groziłby katastrofą budowlaną.
Faq pisze:2. Czy pomoże mi tu opinia konserwatora? [jest to stary budynek, nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale jest w ewidencji zabytków, więc konserwator wydaje opinie dotyczącą budynku]
To w końcu jest zabytkiem czy nie jest? A może leży w strefie ochrony konserwatorskiej?
Faq pisze:3. Czy jest jakiś poradnik opisujący naszą sytuację ?
Waszą? Nie ma. Musisz sam napisać. :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Fundusze celowe”