Pomoc w sprawie funduszu remontowego

Czyli wszystko o Funduszu Remontowym, Funduszu Ekspolatacyjnym i innych funduszach celowych.
Wiadomość
Autor
PawełK
.
.
Posty: 66
Rejestracja: 27-07-2014, 07:11

Pomoc w sprawie funduszu remontowego

#1 Post autor: PawełK » 11-08-2014, 20:21

Witam


Mam takie pytanie odnośnie funduszu remontowego:
Czy muszę pisać uchwałę aby móc wybrać pieniądze z konta wspólnoty na opłacanie Ispektora Nadzoru Budowlanego oraz Elektryków Kominiarzy Gazowników itp. Dodam tylko że wspólnota to 4 mieszkania i garaż(właściciel garażu nie mieszka w naszym budynku) nie ma uchwały o funduszu remontowym tylko otworzono 14 lat temu konto w banku i tam sobie mieszkańcy wpłacali pieniądze - od 3 lat jest uchwała że mamy wpłacać X pln za każdy % udziału w budynku. Teraz przyszedł PINB okazało się że nie ma u nas żadnych przeglądów mało nie ma nawet Książki Obiektu Budowlanego. Odcięto gaz ponieważ stwierdzono nieszczelność instalacji.

Jeszcze jedno pytanie ponieważ w budynku tylko jedna osoba ma podłączony GAZ i teraz trzeba wymienić całą instalację to czy ma za to płaćić wspólnota czy osoba chcąca mieć GAZ bo moim zdaniem jest to nowe podłączenie instalacji do mieszkania ponieważ stara się do niczego nie nadaje.

Dzięki za odpowiedzi.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Pomoc w sprawie funduszu remontowego

#2 Post autor: jaceko » 12-08-2014, 07:19

Właściwie tak, chociaż teraz ja na Twoim miejscu obdzwoniłbym poozstałych właścicieli i uzgodnił, że z dzisiejszą datą będzie ta uchwała i niezwłocznie zajął się przeglądami prawem wymaganymi. W uchwale zapiszcie że na przyszłość osoba pełniąca funkcję jak Ty, będzie mogła wydawać środki finansowe na konieczne-okresowe przeglądy.
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5009
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Pomoc w sprawie funduszu remontowego

#3 Post autor: piotrusb » 12-08-2014, 11:02

PawełK pisze:wspólnota to 4 mieszkania i garaż
A zatem zgodnie z art. 19 ustawy o własności lokali jesteście t. zw. małą wspólnotą i w zakresie zarządu nieruchomością wspólną obowiązują Was zapisy kodeksu cywilnego i kodeksu postepowania cywilnego o współwłasności (linki do wszystkich tych aktów prawnych masz w prawym górnym rogu strony). W związku z powyższym decyzje przekraczające zakres zwykłego zarządu nieruchomością musicie podejmować jednomyślnie (art. 199 kc), zaś decyzje leżące w zakresie zwykłego zarządu - większością udziałów (art. 201 kc).

Uważam, że wydatkowanie środków na przeglądy budowlane i inne czynności, które są wymagane ustawowo, to czynność zwykłego zarządu.
PawełK pisze:tylko jedna osoba ma podłączony GAZ i teraz trzeba wymienić całą instalację to czy ma za to płaćić wspólnota czy osoba chcąca mieć GAZ
Jeżeli nadal tylko jeden właściciel chce korzystać z gazu, to wszelkie koszty związane z remontem instalacji powinny obciążać tylko jego. Natomiast jeśli z gazu chcą korzystać również pozostali właściciele, to taki remont (w zakresie instalacji na części wspólnej) może być sfinansowany z pieniędzy wspólnoty, z tym jednak zastrzeżeniem, że decyzję o instalacji gazowej dla wszystkich, a także decyzję o przeznaczeniu na to środków z FR muszą właściciele podjąć jednomyślnie, ewentualnie ci z nich, którzy dysponują co najmniej połową udziałów, mogą zażądać rozstrzygnięcia sprawy przez sąd (art. 199 kc).
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8313
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Pomoc w sprawie funduszu remontowego

#4 Post autor: irenalo » 14-08-2014, 23:08

piotrusb pisze:Jeżeli nadal tylko jeden właściciel chce korzystać z gazu, to wszelkie koszty związane z remontem instalacji powinny obciążać tylko jego.
Mieszkam na parterze i nie korzystam z windy. Czy zatem mogę nie płacić za jej remont/wymianę?

PawełK: czy instalacja gazowa jest współwłasnością? Czy wszystkie lokale były kiedyś do niej podłączone? Czy tylko do jednego lokalu doprowadzono gaz a innych lokali nie dało się podlaczyć?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

PawełK
.
.
Posty: 66
Rejestracja: 27-07-2014, 07:11

Odp.: Pomoc w sprawie funduszu remontowego

#5 Post autor: PawełK » 19-08-2014, 03:28

Nie od początku jak budynek stoi gaz jest podciągnięty do jednego mieszkania.
Ale może inaczej obecna instalacja nie może być naprawiona a raczej musi zostać podciągnięta całkiem nowa. Więc chyba zapłaci ten co gaz chce mieć.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Fundusze celowe”