Doposażenie w ciepłą wodę

Czyli wszystko o Funduszu Remontowym, Funduszu Ekspolatacyjnym i innych funduszach celowych.
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Doposażenie w ciepłą wodę

#7 Post autor: irenalo » 02-12-2013, 19:51

ondrasz pisze:A co ma piernik do wiatraka?
Prawo budowlane jest jednakowe i dla WM i dla SM - brak zgody jednego bądź niektórych współwłaścicieli nie przekreśla sprawy - w każdym przypadku można się zwrócić do sądu o rozstrzygnięcie sprawy. A w obu przypadkach trzeba mieć zgodę współwłaścicieli - choć rzeczywiście - w przypadku Wspólnoty, prawa właścicieli są niejako mniej przestrzegane w przypadku remontów wymagających zgłoszenie lub pozwolenia na budowę - we Wspólnocie zgoda wszystkich współwłaścicieli nie jest wymagana (w przeciwieństwie do SM gdzie wymagana jest)...
A co ma Prawo budowlne do Ustawy o własności lokali?
To nie Prawo Budowlane ogranicza zakres działania wspólnoty do zarządu NW!

Decyzji/uchwał we wspólnocie nie podejmuje się w oparciu o Prawo budowlane ale w oparciu o UoWL.
I dopiero, kiedy taką decyzję/uchwałę się podejmie to będzie miało zastosowanie PB (przy zgłoszeniu robót budowlanych lub występowaniu o pozwolenie na budowę.)
Ale uchwały mogą dotyczyć tylko nieruchomości wspólnej!

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Doposażenie w ciepłą wodę

#8 Post autor: irenalo » 02-12-2013, 20:45

ondrasz pisze:Owszem jest to kolejne medium do rozliczenia ale koszt tego rozliczenia nie wpływa na wysokość kosztów ponoszonych przez WM - wszyscy robią to "w standardzie" .
Być może w spółdzielniach, gdzie jest przerost zatrudnienia za dodatkowe rozliczenie się nie płaci.
Ale kto w WM zapłaci księgowej za dodatkową pracę? Kto zapłaci osobie odczytującej licznik za dodatkowy odczyt?
I nie pisz , że dozorczyni będzie to miała w swoich obowiązkach , bo w większości wspólnot nie ma dozorczyń na etatach.
Czy tak trudno zrozumieć, że dodatkowa praca to dodatkowy koszt? Że nie ma nic za darmo?
ondrasz pisze:Więcej pieniędzy w obrocie to też dla WM nie tylko zagrożenia tym że ktoś nie bedzie płacił ale jest to też więcej pieniędzy w obrocie .
A cóż za wartość dla wspólnoty "więcej pieniędzy w obrocie"? Im "więcej w obrocie", tym mniej w kieszeni właściciela lokalu.
ondrasz pisze:Również koszty podgrzania wody mogą być przeróżne - wszystko zależy od ilości osób zamieszkujących budynek, taryfy itp. Woda może być i dużo tańsza i dużo droższa od tej grzanej gazem - to wymaga analizy na poziomie konkretnej nieruchomości.
Komfort i bezpieczeństwo - nieporównywalne .
Jasne , zwłaszcza komfort , gdy ciepłownia odcina ciepło w środku zimy, bo część właścicieli zalega i nie ma za co zapłacić rachunków.( przerabiane kilka lat temu we Wrocławiu i to dwie ostre zimy pod rząd).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Doposażenie w ciepłą wodę

#9 Post autor: ondrasz » 02-12-2013, 21:35

irenalo pisze:Ale kto w WM zapłaci księgowej za dodatkową pracę? Kto zapłaci osobie odczytującej licznik za dodatkowy odczyt?
nikt - ona już dostaje za to pieniądze.
podobnie z osobą odczytującą wodomierze - ona też już dostaje pieniadze za odczytywanie liczników zimnej wody
irenalo pisze:Być może w spółdzielniach, gdzie jest przerost zatrudnienia
To nie stare dobre czasy.
Dzisiaj każdy liczy pieniądze, absolutnie nie powinnaś uogólniać - są spółdzielnie dobre i złe - identycznie jak ze wspólnotami - też są dobre i też są złe. W obu przypadkach są takie które szastają pieniędzmi na prawo i lewo i takie które oszczędzają jak mogą i na czym się da.


Z tym odcinaniem nie demonizujmy - trochę zdrowego rozsądku - raz że liczniki na zewnątrz można zaprojektować i odcinać niepłacącym wodę, dwa, że aby ciepłownia odcięła ciepło trzeba się postarać, trzy - trzeba mierzyć siły na zamiary - z dnia na dzień nie powstaje sytuacja kiedy nagle przestaje płacić tyle ludzi że dochodzi do odcięcia ciepła, jak już dzisiaj nie płacą to i tak nie ma pieniędzy na inwestycję i też żaden bank nie da kredytu (jeśliby chcieli zaciągnąć takowy) no i wiadomo, że szkoda się w to pchać, doprowadzenie do takiej sytuacji kiedy ciepłownia odcina ciepło to może (ale nie musi) być także kwestia braku monitorowania płatności i braku reakcji odpowiednio szybkiej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Doposażenie w ciepłą wodę

#10 Post autor: irenalo » 02-12-2013, 21:40

ondrasz pisze:ps
oto opis programu i przykładowej inwestycji pilotażowej jaka została wykonana w Nowym Sączu.
Nie twierdzę że jest idealna itd ale jakiś pogląd na sprawę można sobie wyrobić.

http://www.mpec.nsi.pl/modules/sections ... id=9#jeden
Wygląda na to, że na pilotażu się skończyło.:-) Bo tekst dość stary (2010) .
I jak można pisać takie "michałki":
2. Jakie muszą być spełnione warunki ,żeby instalacja została wykonana w bloku ?

Zgoda Spółdzielni oraz min. 50% mieszkańców na przystąpienie do programu.
A zgoda właścicieli lokali wyodrębnionych - współwłaścicieli nieruchomości to już nie? Przespali zmiany w UoSM?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Doposażenie w ciepłą wodę

#11 Post autor: irenalo » 03-12-2013, 00:22

ondrasz pisze:nikt - ona już dostaje za to pieniądze.
podobnie z osobą odczytującą wodomierze - ona też już dostaje pieniadze za odczytywanie liczników zimnej wody
Aha. Jesteś zwolennikiem dokładania pracownikom w nieskończoność dodatkowych obowiązków . Niech księgowa nie marudzi i jak nie nadąża to niech przychodzi za darmo w weekendy.
Jak mi kafelkarz będzie kładł kafle w łazience, to powiem , że niech połozy również w kuchni, bo ma to w ramach obowiązków.
ondrasz pisze:Z tym odcinaniem nie demonizujmy - trochę zdrowego rozsądku - raz że liczniki na zewnątrz można zaprojektować i odcinać niepłacącym wodę
Nie możemy niestety. :-)
Nie czytasz uważnie orzecznictwa zamieszczonego na tym forum.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

xaafuun
.
.
Posty: 14
Rejestracja: 02-12-2013, 10:35

Odp.: Doposażenie w ciepłą wodę

#12 Post autor: xaafuun » 03-12-2013, 01:00

Witam,
Widzę, że temat wywołał sporą dyskusję.
Dodam tylko, że mieszkanie zakupiłem 2 lata temu, i już wtedy była podjęta uchwala o wykoaniu projektu za 21 tys PLN na doposażenie w cwu.
Cały budynek ma kształt litery C, ale każde ramie to inna wspólnota, ktora ma różną ilość wlaścicieli etc.
W naszej - górnym C są 4 klatki po 4 kondygnacje po 3 lokale - bez lokali użytkowych typu sklep etc oraz garaży, same lokale mieszkalne plus piwnice.
Zarządca jest wspólny dla wszystkich 3 wspólnot.
Wcześniej gdy budynki były ocieplane 3 wspólnoty się dogadały za radą zarządcy, by mieć większą siłę negocjacyjną i lepszą cenę na docieplenie.
Teraz do wykonania jest wspólna część rurociągu o wysokich parametrach, z innej ulicy do środka brzuszka litery C, tam studzienka i 3 odejścia do każdej wspolnoty. Prace ziemne, polozenie rurociągów, wykoanie studzienki/ek, dzierażawa gruntu od miasta pod rurociąg na podwórku, wykonanie nowych węzłów cieplnych, zmiana instalacji CO w piwnicy, wykonanie pionów (2 rurki - zasilanie i cyrkulacja), wykoanie poziomów w lokalach. To jest cały zakres prac.
By bylo śmieszniej po wykonaniu łącznika od istnejącej sieci wysokich parametrów do poszczególnych wspólnot Dalkia che odkupić sieć rurociągów, z tym że nie chce podać ceny za jaką nastapi wykup. Gdy podniosłem tą sprawe na spotkaniu zostalem zakrzyczany przez ludzi...
Wg kosztorysu zapłacimy za wykoanie części wspólnej dla 3 wspólnot ca. 120 tys PLN, a dalkia chce to odkupić za 70. Więc na starcie jesteśmy stratni 50 tys PLN / 3 wspólnoty to jakieć 16 tys z kawałkeim..
Nie jestem prawnikiem, ale być może to może podlegać pod prokuratora jako jawne dzialanie na rzecz wspólnoty...
Natomiast węzeł cieplny pozostanie we władaniu wspólnoty.
Wspólnota została powołana do zarządzania nieruchomością wspólną. Zmiana sposobu ogrzewania wody w poszczególnych lokalach wymaga zgody wszystkich właścicieli lokali i nie może być realizowane w ramach WM.
Jeżeli zapadnie taka uchwała, to należy ją zaskarżyć, jako niezgodna z prawem i interesem właściciela lokalu.
Po prawej na górze masz link do Ustawy o własności lokali.
art. 25
1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.

1a. Powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
Podpisy były zbierane w trybie mieszanym, tzn ci co byli na spotkaniu oddali swoje głosy i popisali się w kolumnie za lub przeciw, a po reszcie mieszkań miała się przejść Pani i dozbierać popisów.
Czyli złożenie do sądu zaskarżenia na uchwałe skutkuje wstrzymaniem jej realizacji aż do wyroku sądu?
Do jakiego sądu i w jakim trybie można zaskarżyć tą uchwałę, oraz czy jest gdzieś podany wzór zaskarżenia, czy też pisze się takie pismo jak podanie do sądu?

Panie ondrasz (przepraszam za formę Pan , jeśli na tutejszym forum piszę się tylko nick bez Panowania 8) ) czy jest to dobry pomoysl to ja nie wiem, ale ja wiem ze nie jest on ekonomicznie opłacalny. Już teraz koszt wody z cieplowni miejskiej jest wyższy o 30% od wody którą sobie popularnym "junkersem" podgrzewam, a co będzie dalej tego nie wiem ale wątpie by potaniało.
Dodatkowo w zależności od lokali, oprócz poprowadzenia pionów, które będą prowadzone obok kanalizy, w poziomach jest ok 4 metry rury w moim przypaku. A w mieszkaniach środkowych gdzie kuchnia jest w znacznej odległości od łazienki, trzeba znaleźć miejsce na dodatkowy pion, no chyba że lokatorzy będą cierpliwi i upuszczą kilak litrów chlodnej wody zanim zacznie "lecieć" ciepła. A dodatkowy pion to 2 licznik na lokal...

To że będe musiał wpuścić już wiem, z innych tematów - 8 godzin w pracy na forumie przesiedziałem i czytalem, czytalem, z tym że WM bądź też wykonawca robót będzie musiał przywrócić łazienkę do stanu sprzed remontu.
Jak pisałem wyżej my finansujemy wymieniki wezeł i całą resztę.
Poniżej "kosztorys"
Obrazek
Krótkie wyjaśnienie - 42 tys rura od wysokich parametrow do studzienki na środku podwórka ( kwota za całość to 126 tys ale jest dzielona na 3 wspólnoty), 12 tys od studzienki do węzla, 135 tys ccw dopsażenie - piony i poziomy, 150 tys węzeł, 23,5 tys elektryka, 46 tys tranzyt - wymaniana orurowania CO TYLKO w piwnicy, 4500 nadzór inwestorski - w mojej ocenie inspektor nadzoru budowlanego ( z życia wiem, że nie można go "wziąść" w pakiecie z wykonawcą"), 8000 nadzor dawnego SPECu teraz Dalkia, 3000 dzierżawa gruntu pod część wspólną rurociągu. Wg zarządy posiada on 3 oferty na wykonanie tych robót i podane zostały ceny ż środkowej półki cenowej.
Jako że tematy instalacyjne są mi znane poprosiłem o przesłanie mi tzw "ślepego" koszotrysu oraz projektu, tak bym miał wycenę od innej firmy dla sprawdzenia tych wyliczeń.

O tym, że mimo iż nie jestem zainteresowany, to kredyt też mnie będzie obciążał doczytalem w innych wątkach na forum - to forum jest istną skarbnica wiedzy 8)
Co do osoby dokonująej odczytu liczników oraz księgowej to koszta wzrosną - nie ma co ukrywać. Przecież ktoś bedzie miał więcej liczników do odczytania, a ktoś więcej dokumentów do księgowania.

W jednym z wątków jest też napisane, iż Sąd Okregowy we Wrocawiu orzekł, iż pieniądze zgromadzone na funduszu remontowym nie mogą być wydawane na inwestycjie. Czy cwu rozumiana jest jako remont czy inwestycja (pseudo)? Wg mądrych definicji remont jest to przywrócenie do stanu pierwotnego. Ale skoro u nas nie było wcześniej CWU, to nie można mowić o przywróceniu do stau pierwotnego - czy dobrze to rozumiem?

Jutro "pokopie" na forum w kwesti pisania zaskarżeń uchwał WM, może się uda coś odnaleźć, jak nie to będę miał uśmiech w tym temacie.

Pozdrawiam
Rafał

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Fundusze celowe”