Doposażenie w ciepłą wodę

Czyli wszystko o Funduszu Remontowym, Funduszu Ekspolatacyjnym i innych funduszach celowych.
Wiadomość
Autor
xaafuun
.
.
Posty: 14
Rejestracja: 02-12-2013, 10:35

Doposażenie w ciepłą wodę

#1 Post autor: xaafuun » 02-12-2013, 11:25

Witam,
W mojej wspólnocie powstał pomysł doposażenia lokali w tzw. "ciepłą wodę z miasta".
Dotychczas każdy posiadał w mieszkaniu tzw "junkers" czyli piecyk gazowy, który podgrzewał ciepłą wodę do np. mycia naczyń, kąpieli itp.
Centralne ogrzewanie jest już w budynku, jesteśmy dużą wspólnotą powyżej 7 lokali.
W związku z tym mam pytanie, czy jeśli większość osób wyrazi zgodę i będzie chciało dokonać tej pseudo inwestycji, to czy ja będę miał obowiązek również zezłomować mój piecyk gazowy i podłączyć się do cwu z miasta?
Czy będę zmuszony wpuścić ekipę remontową do mojego mieszkania, która będzie prowadzić piony? Mieszkam na 1 piętrze w 3 piętrowym budynku ( 5 kondygnacji - piwnica, parter, 1,2,3 piętro).
Wspólnota nie posiada takiej ilości gotówki i będzie musiała posiłkować się kredytem w wysokości ok 330 000.00 PLN ( na marży 3 % plus wibor 1m) zaciągniętym na okres 20 lat.
Czy jeśli nie będę korzystał z cwu to czy będę musiał ponosić koszty związane z tą inwestycją, skoro jestem jej przeciwny, pisząc inaczej czy też będę musiał partycypować w spłacie tego kredytu, czy też moja opłata na fundusz remontowy pozostanie na starym poziomie?
Będę wdzięczny za Państwa odpowiedzi. Gdyby coś było niejasne chętnie odpowiem na dodatkowe pytania.

Pozdrawiam
Rafał

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Doposażenie w ciepłą wodę

#2 Post autor: irenalo » 02-12-2013, 16:00

Wspólnota została powołana do zarządzania nieruchomością wspólną. Zmiana sposobu ogrzewania wody w poszczególnych lokalach wymaga zgody wszystkich właścicieli lokali i nie może być realizowane w ramach WM.
Jeżeli zapadnie taka uchwała, to należy ją zaskarżyć, jako niezgodna z prawem i interesem właściciela lokalu.
Po prawej na górze masz link do Ustawy o własności lokali.
art. 25
1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.

1a. Powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Doposażenie w ciepłą wodę

#3 Post autor: ondrasz » 02-12-2013, 17:01

TZN tak
pomysł bardzo dobry tylko wykonanie ... ekhm
- wpuścić będziesz musiał - jak nie po dobroci to po orzeczeniu sądu - bo uważam że każdy rozsądny sędzia wyrazi zgodę (jeśli zaprotestujesz i nie wyrazisz Ty zgody). Ogólnie do uzyskania pozwolenia na budowę wymagane jest prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane- ale jak mówię, nawet jak pojedycze osoby się nie zgadzają to ejst to do załatwienia drogą sądową.
- cena wydaje się być z kosmosu - chyba że naprawdę potężna instalacją będzie - 330tys to masa pieniędzy...
- rozumiem że nie finansujecie wymiennika i podłączenia bo to w standardzie robią PECe (nawet mój który jest wyjątkowo ciężko dojny:) ).
- zwykle jest tak, że jak ktoś nie chce to nie zostaje zmuszony do podłączenia, a taką instalację robi się jak jest min. 50% zainteresowanych. pozostali podłączą się potem, zwykle jak im piecyki się wyeksploatują.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Doposażenie w ciepłą wodę

#4 Post autor: irenalo » 02-12-2013, 18:24

ondrasz pisze:pomysł bardzo dobry tylko wykonanie ... ekhm
Pomysł idiotyczny.
Wyrzucenie w błoto kupy pieniędzy na budowę instalacji. Zdemolowanie łazienek i kuchni. WM będzie musiała wziąć na siebie rozliczenie następnego medium. Duży kredyt = duże miesięczne zaliczki =większa szansa na to, że ktoś przestanie płacić. Jeżeli ktoś przestanie płacić, reszta będzie musiała płacić za niego do czasu skutecznej windykacji. Może się okazać , że jedyna skuteczna windykacja , to sprzedaż lokalu. Jeżeli uda się sprzedać oczywiście. Znam wspólnotę, gdzie na drugiej licytacji lokal " nie poszedł" . A do tego to wszystko trwa i trwa. A kredyt trzeba spłacać i za siebie i za zalegających.
ondrasz pisze:bo uważam że każdy rozsądny sędzia wyrazi zgodę (jeśli zaprotestujesz i nie wyrazisz Ty zgody).
Każdy rozsądny sędzia wyda sprawiedliwy wyrok. A sprawiedliwy wyrok to taki, który jest zgodny z prawem. A prawo mówi, że wspólnota sprawuje zarząd nieruchomością wspólną a nie poszczególnymi lokalami. Wspólnota nie może narzucać właścicielom wyodrębnionych lokali zmiany sposobu ogrzewania wody. WM to nie spółdzielnia. A odrębna własność lokalu to nie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. I jeszcze jedno : spółdzielnia moloch może sobie przesuwać środki z jednej kieszeni do drugiej.
Wspólnota nei ma takiej możliwości.
Spółdzielnie mają lokale użytkowe i przychody z najmu. Wspólnoty zazwyczaj nie mają takich lokali i ich jedyne przychody to wpłaty właścicieli.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Doposażenie w ciepłą wodę

#5 Post autor: irenalo » 02-12-2013, 19:14

xaafuun pisze:Czy jeśli nie będę korzystał z cwu to czy będę musiał ponosić koszty związane z tą inwestycją, skoro jestem jej przeciwny, pisząc inaczej czy też będę musiał partycypować w spłacie tego kredytu, czy też moja opłata na fundusz remontowy pozostanie na starym poziomie?
Abstrahując na moment od Twojego tematu.
Jeżeli wspólnota jako jednostka organizacyjna zaciągnie kredyt, to za spłatę kredytu jesteś odpowiedzialny do wysokości swojego udziału w NW.
Ustawa o własności lokali (UoWL):
Art. 17.
Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu - w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.

Jeżeli wspólnota przestanie spłacać kredyt - a jest taka możliwość, gdy część właścicieli zacznie zalegać z płatnością zaliczek - bank może postawić kredyt w stan natychmiastowej wymagalności , co oznacza, że wspólnota wciągu kilku dni musi spłacić cały kredyt. Jeżeli tego nie zrobi (a jak ma to zrobić, skoro nie ma pieniędzy) , to bank podzieli kredyt wg udziałów i zażąda spłaty od każdego właściciela lokalu osobno. Oczywiście dojdą do tego dodatkowe koszty. .
Nie spłacisz od razu - to będziesz miał komornika na głowie.
I będziesz sobie w brodę pluł , że nie zaskarżyłeś uchwały w terminie i nie uświadomiłeś sąsiadom czym to grozi.
Kto forsuje zmianę sposobu ogrzewania? Wasz zarządca?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Doposażenie w ciepłą wodę

#6 Post autor: ondrasz » 02-12-2013, 19:28

A co ma piernik do wiatraka?
Prawo budowlane jest jednakowe i dla WM i dla SM - brak zgody jednego bądź niektórych współwłaścicieli nie przekreśla sprawy - w każdym przypadku można się zwrócić do sądu o rozstrzygnięcie sprawy. A w obu przypadkach trzeba mieć zgodę współwłaścicieli - choć rzeczywiście - w przypadku Wspólnoty, prawa właścicieli są niejako mniej przestrzegane w przypadku remontów wymagających zgłoszenie lub pozwolenia na budowę - we Wspólnocie zgoda wszystkich współwłaścicieli nie jest wymagana (w przeciwieństwie do SM gdzie wymagana jest)...

Nie zgodzę się z Twoją oceną idiotyczności - uważam wręcz przeciwnie - że jest to pomysł bardzo dobry.
W zależności od lokalnych warunków może nie być praktycznie śladu po przeprowadzonych pracach - poza ściągniętym junkersem.

Również koszty podgrzania wody mogą być przeróżne - wszystko zależy od ilości osób zamieszkujących budynek, taryfy itp. Woda może być i dużo tańsza i dużo droższa od tej grzanej gazem - to wymaga analizy na poziomie konkretnej nieruchomości.
Komfort i bezpieczeństwo - nieporównywalne .

Owszem jest to kolejne medium do rozliczenia ale koszt tego rozliczenia nie wpływa na wysokość kosztów ponoszonych przez WM - wszyscy robią to "w standardzie" .
Więcej pieniędzy w obrocie to też dla WM nie tylko zagrożenia tym że ktoś nie bedzie płacił ale jest to też więcej pieniędzy w obrocie .

Od pewnego czasu ten temat zaczynam delikatnie drążyć i warunki wstępnie realizacji w moim przypadku wyglądają całkiem zachęcająco - choć muszę dokładnie wszystko przeanalizować i policzyć.
Jak na razie to PEC oferuje doprowadzenie wysokich parametrów, budowę wymiennikowni i częściowe sfinansowanie instalacji - a to tylko wstęp.
Te zniszczenia w mieszkaniach to :
1) pierwszy rodzaj budynku to ok 80cm rurki z klatki schodowej do miejsca w którym ciepła woda z junkersa płynie sobie do baterii.
2) drugi rodzaj budynku to i do łazienki i do kuchni po ok 30-40cm rurki - w kuchni pod zlewem a w łazience przy pionie kanalizacyjnym
Dlatego że całość instalacji łącznie z licznikami biegnie korytarzem klatki schodowej.
Ale też mam takie budynki gdzie wiązałoby się to ze zburzeniem łazienek i częściowo kuchni ...
Wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Kwestia kredytu i wogóle wyceny na 330 tys - na pierwszy rzut oka wydaje się być kwotą bardzo dużą. Szczególnie na 20 lat - to ryzyko spore. Co ta kwota obejmuje, dlaczego tak wysoka?


ps
oto opis programu i przykładowej inwestycji pilotażowej jaka została wykonana w Nowym Sączu.
Nie twierdzę że jest idealna itd ale jakiś pogląd na sprawę można sobie wyrobić.

http://www.mpec.nsi.pl/modules/sections ... id=9#jeden

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Fundusze celowe”