dochody wspólnoty

Czyli wszystko o Funduszu Remontowym, Funduszu Ekspolatacyjnym i innych funduszach celowych.
Wiadomość
Autor
romilita

dochody wspólnoty

#1 Post autor: romilita » 26-02-2007, 12:36

Zaglądnijcie na ten artykuł.
http://podatki.pl/artykuly/14_431.htm
To chyba jakaś paranoja. :doubt:
Chyba trzeba będzie robić ściepkę za każdym razem a jeśli chodzi o wodę i kanalizacje to wpłacać co miesiąc zebrane zaliczki na konto MPWiK.
Chyba przyjdzie posprzedawać wszystko i przenieść się na jakąś bezpodztkową wyspę.
Pozdrawoiam - romilita

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Grzegorz
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 22-08-2006, 17:56

Odp.: dochody wspólnoty

#2 Post autor: Grzegorz » 26-02-2007, 17:08

W artykule, o którym mówi Romilita jest napisane:

"Natomiast od 1 stycznia 2007 r. na mocy wprowadzonego przez art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2006 r. Nr 1217, poz. 1589 ) art. 17 ust. 1 pkt 44 wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych od innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. "

Dyrektor Izby Skarbowej, z którego pisma zaczerpnąłem powyższy fragment, nie zauważył, że w rzeczonym artykule 17 wskazane są, jako wolne od podatku, również dochody wspólnot mieszkaniowych. Niewiedza? Nieuwaga?
Chyba, że ja coś tu źle kombinuję...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

romilita

dochody wspólnoty

#3 Post autor: romilita » 26-02-2007, 22:20

Dochod jest nadwyżką przychodów nad wydatkami. Jeśli więc nie wydamy w całości przychodów w okresie rozliczeniowym to musimy zapłacić podatek od dochodu.
I co w takim razie z zliczkami za wode, co z funduszem remontowym... przecież nie wydaje się
ich w danym miesiącu lecz np co kwatrał jeśli chodzi o wode, a na poważniejszy remont trzeba nieraz skladać 2 lata.
Błagam o wyjaśnienie - zrozpaczona romilita :cring:

[ Dodano: Wto 27 Lut, 2007 ]
Znalazłam pismo Ministerstwa Finansów do Ministerswtwa Budownictwa http://www.mb.gov.pl/informacje/odpowiedz_mf.pdf , w którym to Podsekretarz Stanu wyjaśnia, że "opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będą jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi"
Jeśli prawidłowo myślę to zaliczki na wode i kanalizacje byłyby dochodem opodatkowanym - odpisuję więc licznik ostatniego dnia miesiąca, rozliczam na mieszkańców, zbieram opłaty do 6-go każdego miesiąca i wpłacam na konto MPWiK.
Mamy dochod z wynajmowanej części piwnicy na zakład usługowy - 400 zł miesięcznie - który w całości przeznaczamy na bieżące wydatki wspólnoty. Jest to więc dochód uzyskany z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi więc zaplaciłam 76 zł podatku.
Zaliczki jakie zbieramy na fundusz remontowy nie są chyba opodatkowane bo przecież są one zbierane na utrzymanie zasobów mieszkaniowych chociaż nie zawsze wydatkowane w danym roku.
Czy dobrze to rozumiem ? :|
Pozdrawiam - główkująca romilita

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Fundusze celowe”