Fundusz remontowo-modernizacyjny czy FR?

Czyli wszystko o Funduszu Remontowym, Funduszu Ekspolatacyjnym i innych funduszach celowych.
Wiadomość
Autor
lokator m
.
.
Posty: 48
Rejestracja: 24-03-2009, 12:00
Lokalizacja: kraków

Odp.: Fundusz remontowo-modernizacyjny czy FR?

#7 Post autor: lokator m » 21-04-2010, 22:48

andy pisze:
owner pisze:Okres rękojmi za wady fizyczne budynku wynosi 3 lata (art. 568. § kodeksu cywilnego).
Lokatorze M, pilnujcie tego terminu, bo roszczeń z tytułu rękojmi nie można po trzech latach dochodzić przed sądem. Nie pomogą nawet pisemne poświadczenia zawiadomienia dewelopera o wadach, złożone przed wygaśnięciem rękojmi lub zapewnienia dewelopera, że wady usunie.
Jeżeli zgłosimy wadę na piśmie w okresie przed upływem rękojmi, a deweloper ich nie usunie, to nie mogę się ubiegać przed sądem o wykonanie tego przez dewelopera? Wydaje mi się, ze tak nie jest. Przecież jakby tak było, to każdy deweloper zbierałby roszczenia i ich nie wykonywał, skoro po upływie 3 lat nie można by się dopominać swoich praw pomimo wcześniejszego zgłoszenia.
Teraz mam nasza nadbudowa ma 1,5 roku, jeśli zgłoszę wady pisemnie a deweloper będzie zwlekał i ich nie naprawi, to że pismo złożyłam przed końcem rękojmi, chyba daje mi jakieś prawa?
Ostatnio zmieniony 21-04-2010, 22:48 przez lokator m, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Fundusz remontowo-modernizacyjny czy FR?

#8 Post autor: andy » 22-04-2010, 00:50

lokator m pisze:Przecież jakby tak było, to każdy deweloper zbierałby roszczenia i ich nie wykonywał, skoro po upływie 3 lat nie można by się dopominać swoich praw pomimo wcześniejszego zgłoszenia.
I tak właśnie postępują sprytniejsi budowlani partacze, więc uczulam Cię na tę okoliczność. Przeczytaj to orzeczenie Sądu Najwyższego -> http://wspolnota.net.pl/viewtopic.php?t=4798

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

lokator m
.
.
Posty: 48
Rejestracja: 24-03-2009, 12:00
Lokalizacja: kraków

Odp.: Fundusz remontowo-modernizacyjny czy FR?

#9 Post autor: lokator m » 22-04-2010, 01:02

andy pisze:
lokator m pisze:Przecież jakby tak było, to każdy deweloper zbierałby roszczenia i ich nie wykonywał, skoro po upływie 3 lat nie można by się dopominać swoich praw pomimo wcześniejszego zgłoszenia.
I tak właśnie postępują sprytniejsi budowlani partacze, więc uczulam Cię na tę okoliczność. Przeczytaj to orzeczenie Sądu Najwyższego -> http://wspolnota.net.pl/viewtopic.php?t=4798
przeczytałam, i uważam, ze tamta sprawa dotyczy czego innego- obniżenie ceny po zakupie, to co innego niż ubieganie się o naprawę wady zauważonej i ZGŁOSZONEJ w czasie trwania rękojmi.
Ostatnio zmieniony 22-04-2010, 01:06 przez lokator m, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Fundusz remontowo-modernizacyjny czy FR?

#10 Post autor: andy » 22-04-2010, 01:31

lokator m pisze:przeczytałam, i uważam, ze tamta sprawa dotyczy czego innego
Mylisz się. Gdy deweloper uchyla się od naprawienia wady, to pozostaje Ci tylko:
Art. 560. § 1. kodeksu cywilnego:
Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny.
W tej sytuacji "ubiegać się o naprawę wady" możesz więc wyłącznie w drodze roszczenia o obniżenie ceny rzeczy sprzedanej, a to roszczenie wygasa wraz z upływem okresu rękojmi i po tym terminie nie może być dochodzone przed sądem.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

lokator m
.
.
Posty: 48
Rejestracja: 24-03-2009, 12:00
Lokalizacja: kraków

Odp.: Fundusz remontowo-modernizacyjny czy FR?

#11 Post autor: lokator m » 22-04-2010, 02:22

andy pisze: Mylisz się. Gdy deweloper uchyla się od naprawienia wady, to pozostaje Ci tylko:
Art. 560. § 1. kodeksu cywilnego:
Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny.
W tej sytuacji "ubiegać się o naprawę wady" możesz więc wyłącznie w drodze roszczenia o obniżenie ceny rzeczy sprzedanej, a to roszczenie wygasa wraz z upływem okresu rękojmi i po tym terminie nie może być dochodzone przed sądem.
cały czas mam wrażenie, ze mówisz o czymś innym. ja pisałam o wadach na części wspólnej budynku, o naprawienie których ubiega się wspólnota od developera, a na które jest, jak rozumiem, wspomniana przez Was rękojmia 3 letnia (np. niezrobiony zewnętrzny parapet na klatce schodowej, czy niewykończona dziura na klatce schodowej, czyli wszystko na części wspólnej). nikt z nas nie kupił części wspólnej, więc nie możemy się ubiegać o obniżenie ceny za jej zakup. Czy sugerujesz, ze powinniśmy odstąpić od umowy zakupu mieszkania z powodu dziury na klatce schodowej i na jakich warunkach???
Przecież chyba gwarancja albo rękojmia obejmują również naprawianie wad, które były od nowości budynku?
(czy istnieje gwarancja czy tylko rękojmia na nieruchomość i jeśli tak, to na jaki okres?)
A jeśli nie, to jakie mamy możliwości?
Ubiegać się o odszkodowanie za te wady jako wspólnota? Tylko to?
I jak oszacować ich wartość?
Chyba łatwiej i korzystniej developerowi załatać dziurę (i taniej przerzucić na godzinkę chłopaków z sąsiedniej budowy) niż jeśli my weźmiemy jakąś firmę, która na pewno policzy za to wyższą kwotę. Ale to już w sumie nie nasz problem.
Jeśli jest rzeczywiście tak jak mówisz, jakie mamy wobec tego możliwość? Tylko ubiegać się pisemnie o wypłacenie jakiejś kwoty?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

lokator m
.
.
Posty: 48
Rejestracja: 24-03-2009, 12:00
Lokalizacja: kraków

Odp.: Fundusz remontowo-modernizacyjny czy FR?

#12 Post autor: lokator m » 22-04-2010, 02:29

cytuję za Money.pl:
"...Kolejną istotną kwestią jest świadomość uprawnień wynikających z rękojmi. Jeżeli zakupiona nieruchomość posiada wady, kupujący może albo od zawartej umowy odstąpić albo żądać obniżenia zapłaconej ceny, z tym, że odstąpienie nie jest możliwe w przypadku gdy deweloper wady niezwłocznie usunie, sytuacja taka miała miejsce po raz pierwszy, a wada należy do kategorii nieistotnych. Kupujący może również zażądać usunięcia wady, wyznaczając w tym celu deweloperowi odpowiedni termin. Ponadto, możemy domagać się od dewelopera odszkodowania za szkodę powstałą na skutek istnienia wady."

to jest to czego my oczekujemy. Czyli chyba nie jest tak jak napisałes powyżej, ze można tylko odstąpić od zawartej umowy albo żądać obniżenia zapłaconej ceny.
Czy tak?
Ostatnio zmieniony 22-04-2010, 02:30 przez lokator m, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Fundusze celowe”