Fundusz remontowo-modernizacyjny czy FR?

Czyli wszystko o Funduszu Remontowym, Funduszu Ekspolatacyjnym i innych funduszach celowych.
Wiadomość
Autor
lokator m
.
.
Posty: 48
Rejestracja: 24-03-2009, 12:00
Lokalizacja: kraków

Fundusz remontowo-modernizacyjny czy FR?

#1 Post autor: lokator m » 20-04-2010, 04:28

Należę do małej wspólnoty 9 mieszkań+ 1 duża powierzchnia komercyjna.
Nasza Pani zarządca po ponad roku pracy zaproponowała nam założenie funduszu remontowo-modernizacyjnego, sugerując, ze jest on lepszy od funduszu remontowego. W proponowanej wysokości 0,20 zł od m2.
Czy tak jest istotnie? czy istnieje w ogóle fundusz remontowo-modernizacyjny i czy istotnie jest korzystniejszą formą od funduszu remontowego?
Nasz budynek to ponoć trudny temat- dwa piętra komercji mają chyba 4 lata, a nadbudowa- jedno piętro mieszkaniówki ma ponad półtorej roku.
Tak naprawdę jako mieszkańcy zgłaszaliśmy zarządcy sugestie co do usterek i niedoróbek z budowy już rok temu, ale tylko jedna z nich została wykonana:( inne ponoć przekazane wykonawcy i do dzis nie wykonane. dotyczyły zarówno starej jak i nowej części- rzeczy typu- brak parapetu na oknie klatki, dziura w suchym tynku w korytarzu (przygotowana chyba pod wentylację) i nigdy nie zrobiona, dziurawe rynny, a co za tym idzie mocne zacieki na starszej części.
Co w takim wypadku jest dla nas korzystniejsze i konieczne?
Postulowaliśmy o wykonanie napraw w ramach gwarancji. Ale sprawa została odroczona o dwa tygodnie, abyśmy mogli przemyśleć i zdecydować czego chcemy.
Ostatnio zmieniony 20-04-2010, 04:30 przez lokator m, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Fundusz remontowo-modernizacyjny czy FR?

#2 Post autor: owner » 20-04-2010, 09:36

lokator m pisze:Nasza Pani zarządca po ponad roku pracy zaproponowała nam założenie funduszu remontowo-modernizacyjnego, sugerując, ze jest on lepszy od funduszu remontowego. W proponowanej wysokości 0,20 zł od m2.
Czy tak jest istotnie? czy istnieje w ogóle fundusz remontowo-modernizacyjny i czy istotnie jest korzystniejszą formą od funduszu remontowego?
Ustawa o własności lokali nie wspomina o żadnych funduszach, w tym o funduszu remontowym. Zatem ich ustanowienie zależy od woli właścicieli i wymaga przyjęcia uchwały.

Propozycja zarządcy jest dobra. Z orzecznictwa sądowego wynika, że jeśli utworzycie typowy fundusz remontowy, to nie będziecie mogli finansować z niego robót innych, niż remonty. Zatem odpadają wszelkie inwestycje ulepszające typu: domofon, monitoring, ogrodzenie, parking itp. - bo to nie są remonty.
lokator m pisze:zgłaszaliśmy zarządcy sugestie co do usterek i niedoróbek z budowy już rok temu, ale tylko jedna z nich została wykonana:( (...) brak parapetu na oknie klatki, dziura w suchym tynku w korytarzu (...) dziurawe rynny (...)
Oprócz gwarancji macie też rękojmię. Okres rękojmi za wady fizyczne budynku wynosi 3 lata (art. 568. § kodeksu cywilnego). Powinniście żądać usunięcia usterek na koszt inwestora (właściciela komercyjnego). Zarządczyni jest stronnicza, gra na zwłokę chcąc doprowadzić do przedawnienia roszczeń z tytułu rękojmi.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Fundusz remontowo-modernizacyjny czy FR?

#3 Post autor: andy » 20-04-2010, 22:45

owner pisze:Z orzecznictwa sądowego wynika, że jeśli utworzycie typowy fundusz remontowy, to nie będziecie mogli finansować z niego robót innych, niż remonty. Zatem odpadają wszelkie inwestycje ulepszające typu: domofon, monitoring, ogrodzenie, parking itp. - bo to nie są remonty.
To chyba nadmierny rygoryzm semantyczny. Zakładając, że każdy wydatek z funduszu remontowego (remontowo-modernizacyjnego, amortyzacyjnego, rezerwowego itp.) poprzedzony jest uchwałą właścicieli lokali - to nazwa tego funduszu jest bez znaczenia.
owner pisze:Okres rękojmi za wady fizyczne budynku wynosi 3 lata (art. 568. § kodeksu cywilnego).
Lokatorze M, pilnujcie tego terminu, bo roszczeń z tytułu rękojmi nie można po trzech latach dochodzić przed sądem. Nie pomogą nawet pisemne poświadczenia zawiadomienia dewelopera o wadach, złożone przed wygaśnięciem rękojmi lub zapewnienia dewelopera, że wady usunie.
Ostatnio zmieniony 20-04-2010, 22:47 przez andy, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Fundusz remontowo-modernizacyjny czy FR?

#4 Post autor: jaceko » 20-04-2010, 23:32

Słyszałem że można dochodzić swoich praw powołując się na KC - nienależyte wywiązanie się ze zobowiązania (umowy).
Nie wiem czy przytaczam właściwe artykuły.
Art. 471. Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Art. 534. Uznania czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną nie można żądać po upływie lat pięciu od daty tej czynności.
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Fundusz remontowo-modernizacyjny czy FR?

#5 Post autor: owner » 20-04-2010, 23:41

andy pisze:To chyba nadmierny rygoryzm semantyczny. Zakładając, że każdy wydatek z funduszu remontowego (remontowo-modernizacyjnego, amortyzacyjnego, rezerwowego itp.) poprzedzony jest uchwałą właścicieli lokali - to nazwa tego funduszu jest bez znaczenia.
Nie pisałem o nazwie. Chodzi o przeznaczenie środków, gromadzonych na FR. Jeżeli w uchwale powołującej fundusz remontowy określi się, że służy on finansowaniu wyłącznie remontów (bardzo częsty przypadek), to uchwała o sfinansowaniu inwestycji z tych środków może być uchylona przez sąd. Takie orzeczenie omawiałem a wątku "FR nie na inwestycje".

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Fundusz remontowo-modernizacyjny czy FR?

#6 Post autor: andy » 21-04-2010, 11:51

owner pisze:Nie pisałem o nazwie. Chodzi o przeznaczenie środków, gromadzonych na FR. Jeżeli w uchwale powołującej fundusz remontowy określi się, że służy on finansowaniu wyłącznie remontów (bardzo częsty przypadek), to uchwała o sfinansowaniu inwestycji z tych środków może być uchylona przez sąd. Takie orzeczenie omawiałem a wątku "FR nie na inwestycje".
Dlatego też Sąd Okręgowy przyjął też, że o ile samo ustanowienie funduszu celem dysponowania zaliczkami uiszczonymi na poczet kosztów zarządu nieruchomością wspólną nie jest sprzeczne z przepisami ustawy o własności lokali, o tyle wskazane w zaskarżonej uchwale nr 12/2006 rodzaje wydatków, na pokrycie których środki z tego funduszu miałyby być wydatkowane nie znajduje oparcia w przepisach ustawy i jako takie należy je uznać za sprzeczne z prawem. Sąd Okręgowy uznał, że nie znajduje oparcia w przepisach ustawy o własności lokali nałożenie na właścicieli lokali obowiązku pokrywania kosztów bliżej nieokreślonych robót budowlanych innych niż remonty (§ 2 zaskarżonej uchwały) czy też nowych zadań inwestycyjnych (§ 4 zaskarżonej uchwały). (...)

Sąd Apelacyjny podzielił również stanowisko Sądu Okręgowego wyrażone w zaskarżonym wyroku i argumentację przytoczoną na jego poparcie w uzasadnieniu zaskarżonego orzeczenia co do niezgodności z prawem uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej (...) nr 12/2006 z 16 stycznia 2007 r. w sprawie utworzenia i funkcjonowania wyodrębnionego funduszu remontowo-inwestycyjnego WM (...).

Źródło -> http://wspolnota.net.pl/viewtopic.php?p=17340#17340
Wyciągasz zbyt pochopne wnioski z tego orzeczenia, bo nie znamy dokładnej treści uchylonej uchwały. Z całości orzeczenia można jednak domniemać, że dotyczyła ona uchwały określającej sposób dysponowania funduszem remontowym, a nie uchwały o sfinansowaniu określonej inwestycji.

Jeżeli wspólnota w drodze uchwały może utworzyć fundusz remontowy i w drodze uchwały może go zlikwidować, to w każdym czasie może w drodze uchwały zmienić przeznaczenie części lub całości zgromadzonych tam środków. Nie ma więc znaczenia nazwa funduszu, czy określenie celu jego tworzenia. Jeżeli wspólnota posiada "typowy" fundusz remontowy i postanowi finansować z niego inwestycję (np. założenie domofonów), to sąd nie będzie badał zgodności celu wydatku z przeznaczeniem środków w uchwale o powołaniu funduszu. Powód jest prosty: utworzenie funduszu oraz decyzja o przeznaczeniu środków zapada w tej samej formie - uchwałą wspólnoty i tu będzie działała zasada lex posterior derogat legi priori (akt późniejszy uchyla moc obowiązującą aktu wcześniejszego). Sąd wyłącznie zbada, czy uchwalony wydatek (bez znaczenia jest, czy ma on charakter remontowy, czy inwestycyjny) jest związany z zarządem nieruchomością wspólną oraz czy nie narusza zasady prawidłowej gospodarki nieruchomością wspólną (lub innych interesów skarżącego).

Zbyt pochopne interpretowanie treści omawianego orzeczenia może prowadzić do bezsensownego wniosku, że wspólnota mieszkaniowa nie może inwestować w nieruchomość wspólną i niestety znajdują się zwolennicy takiej tezy. Dołączyłem do niniejszej dyskusji nie w celu polemiki, ale aby podkreślić, że nie istnieje zakaz wydatkowania funduszy wspólnoty mieszkaniowej na cele inwestycyjne. To prowadziłoby do absurdalnego zakazu instalowania domofonów, budowy placu zabaw lub parkingu na terenie wspólnoty.

Oczywiście, może zdarzyć się przypadek, że część wilgociolubnych właścicieli lokali postanowi wybudować basen i taką uchwałę sąd pewnie uchyli. Nadal to jednak nie będzie oznaczało, że właściciele lokali nie mogą inwestować w swoją nieruchomość wspólną.
Ostatnio zmieniony 21-04-2010, 11:52 przez andy, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Fundusze celowe”