fundusz remontowo inwestycyjny

Czyli wszystko o Funduszu Remontowym, Funduszu Ekspolatacyjnym i innych funduszach celowych.
Wiadomość
Autor
Ka
.
.
Posty: 65
Rejestracja: 30-10-2009, 11:52

fundusz remontowo inwestycyjny

#1 Post autor: Ka » 18-12-2009, 11:43

Mój Zarzad wymyślił taką uchwałę:
"1.Wspólnota ustala wprowadzenie opłaty na fundusz remontowy i inwestycyjny w wysokosci 30 zł miesięcznie od lokalu mieszkalnego
2.uchwała wchodzi w życie 1.04.09 "
niestety uchwała została przegłosowana i weszła w życie.Mój błąd że jej nie zaskarżyłam.
Na moje uwagi że jest to niezgodne z UWL Zarząd odpowiada ze jest to fundusz remontowo - inwestycyjny a nie remontowy i nie musi być od udziału.
Nie wpłacałam tych kwot a w listopadzie administrator policzył mi karne odsetki wstecz.
Moje rozumowanie jest takie: skoro w uchwale nie ma nic o odsetkach, a nie jest to fundusz remontowy to na jakiej podstawie?
Co można zrobić z tymi pieniędzmi, czy można przyjąć nową uchwałe nakazującą ich przeliczenie wg udziału czy uchwalić ich zwrot a przyjąć nową uchwalę o funduszu wg udziałów?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: fundusz remontowo inwestycyjny

#2 Post autor: owner » 21-12-2009, 13:46

Ka pisze:Na moje uwagi że jest to niezgodne z UWL Zarząd odpowiada ze jest to fundusz remontowo - inwestycyjny a nie remontowy i nie musi być od udziału.
Na funduszu gromadzone są środki na nieruchomość wspólną, zatem niezależnie od nazwy funduszu, właściciele ponoszą związane z nim koszty według udziałów. Tylko taki podział kosztów między właścicieli przewiduje ustawa. Jednak uchwała nie została zaskarżona i mimo sprzeczności z prawem - obowiązuje.
Ka pisze:Moje rozumowanie jest takie: skoro w uchwale nie ma nic o odsetkach, a nie jest to fundusz remontowy to na jakiej podstawie?
Na podstawie Kodeksu cywilnego:
Art. 481. § 1. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

§ 2. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy.
Ostatnio zmieniony 21-12-2009, 13:48 przez owner, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: fundusz remontowo inwestycyjny

#3 Post autor: andy » 30-12-2009, 17:11

owner pisze:Jednak uchwała nie została zaskarżona i mimo sprzeczności z prawem - obowiązuje.
Moim zdaniem rażąca sprzeczność tej uchwały z ustawą o własności lokali powoduje, że nie będzie można jej wyegzekwować przed sądem. Równie dobrze wspólnota może sobie uchwalić, że pobierać będzie na fundusz remontowo-"inwestycyjny" 60 zł od łysych, a blondynki zwalnia z tych opłat. Przedstawienie takiej uchwały w sądzie wywoła co najwyżej wesołość sądu - choć i ta uchwała "obowiązywałaby", gdyby nie została zaskarżona.

Pomijam już fakt, że egzekwowanie 30 złotych miesięcznie "od lokalu mieszkalnego" będzie cokolwiek trudne, bo to przecież nieruchomość i nie da się jej zaciągnąć do sądu.
Ka pisze:Nie wpłacałam tych kwot...
Moim zdaniem słusznie, bo wspólnota nie wyegzekwuje tego roszczenia przed sądem.
Ka pisze:...a w listopadzie administrator policzył mi karne odsetki wstecz.
Odsetki są w tym samym stopniu sporne, co świadczenie którego dotyczą.
Ka pisze:niestety uchwała została przegłosowana i weszła w życie.Mój błąd że jej nie zaskarżyłam.
Możesz jeszcze zaskarżyć uchwałę o przyjęciu sprawozdania za 2009 r. jeżeli wspólnota poważy się rozliczyć koszty remontowo-inwestycyjne w sposób sprzeczny z ustawą, czyli "od lokalu". Skutek będzie ten sam - nie będzie podstawy, aby żądać od Ciebie zapłaty tej bezprawnie naliczanej składki.
Ostatnio zmieniony 30-12-2009, 17:54 przez andy, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Ka
.
.
Posty: 65
Rejestracja: 30-10-2009, 11:52

Odp.: fundusz remontowo inwestycyjny

#4 Post autor: Ka » 04-01-2010, 13:29

Tylko czy uchwała o przyjęciu sprawozdania za 2009 r jest obligatoryjna czy mogą to jakoś obejść?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: fundusz remontowo inwestycyjny

#5 Post autor: elmaz » 05-01-2010, 02:32

Panowie Owner i Andy - czy aby nie mylicie zaliczek z kosztami?

Wszakże UWL mówi o pokrywaniu KOSZTÓW proporcjonalnie do udziałów, a nie o sposobie pobierania zaliczek na te koszty. Logika nakazuje pobierać podobnie jak będzie się rozliczać - ale w sumie, jeśli prawomocną uchwałą zatwierdzono pobór od numeru buta właściciela - to niby czemu nie?

Jeśli taki fundusz uznać za swego rodzaju zaliczkę na potencjalne inwestycje, to dlaczego nie można takich zaliczek pobierać od głowy, a jedynie rozliczać potem rzeczywiste koszty udziałami?

Oczywiście w takiej sytuacji pozostaje kwestia okresu rozliczeniowego - wydaje się, że powinno to być rozliczane na koniec każdego roku.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: fundusz remontowo inwestycyjny

#6 Post autor: andy » 06-01-2010, 17:23

elmaz pisze:jeśli prawomocną uchwałą zatwierdzono pobór od numeru buta właściciela - to niby czemu nie?
Spróbuj wyegzekwować w sądzie zaliczki naliczane na podstawie numerów butów właścicieli lokali - to sąd udzieli Ci darmowej porady prawnej.
elmaz pisze:Jeśli taki fundusz uznać za swego rodzaju zaliczkę na potencjalne inwestycje, to dlaczego nie można takich zaliczek pobierać od głowy, a jedynie rozliczać potem rzeczywiste koszty udziałami?
Pójdźmy Twoim tokiem wnioskowania do końca, czyli do absurdu. Po co kłopotać się pobieraniem zaliczek od wszystkich właścicieli lokali? Na początku roku można byłoby wylosować jednego właściciela lokalu (jedną głowę), który niech opłaca zaliczki w wysokości pełnych kosztów wspólnoty, a na koniec roku rozliczałoby się to na wszystkich, według udziałów. Otrzymujemy znakomite uproszczenie procedur i wielką korzyść dla zdecydowanej większości członków wspólnoty. Dochodzi przyjemność hazardu i tradycyjna polska radość z widoku pechowego sąsiada. Pomysł chyba nie nie ma wad, więc zastrzegam sobie prawa autorskie!
elmaz pisze:Oczywiście w takiej sytuacji pozostaje kwestia okresu rozliczeniowego - wydaje się, że powinno to być rozliczane na koniec każdego roku.
Wydaje się, że musi tak być, bowiem
Art. 29 ust. 1a ustawy o własności lokali:
Okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Fundusze celowe”