Zwiększenie funduszu remontowego

Czyli wszystko o Funduszu Remontowym, Funduszu Ekspolatacyjnym i innych funduszach celowych.
Wiadomość
Autor
slaw72
.
.
Posty: 19
Rejestracja: 28-11-2006, 01:26
Lokalizacja: torun
Kontakt:

Zwiększenie funduszu remontowego

#1 Post autor: slaw72 » 17-04-2009, 23:49

witam,
Jest mała wspólnota 7 rodzin,czy na zwiększenie funduszu remontowego musi być zgoda wszystkich 7 mieszkańców?czy tylko większości?
Jeżeli podejrzewam przekręty w fakturach na fundusz remontowy,mogę je sprawdzić sam?czy muszę zwoływać zebranie,lub komisję?
czy jest przymus płacenia składki na FR księgowej?A czy jest taka możliwość trzymania pieniążków u siebie i w razie potrzeby wydania ich?
slaw

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Zwiększenie funduszu remontowego

#2 Post autor: owner » 18-04-2009, 00:21

slaw72 pisze:Jest mała wspólnota 7 rodzin,czy na zwiększenie funduszu remontowego musi być zgoda wszystkich 7 mieszkańców?czy tylko większości?
Wszystkich. Jest to sprawa przekraczająca zarząd zwykły, a takie sprawy we wspólnotach do 7 lokali wymagają zgody wszystkich właścicieli lokali.
slaw72 pisze:Jeżeli podejrzewam przekręty w fakturach na fundusz remontowy,mogę je sprawdzić sam?czy muszę zwoływać zebranie,lub komisję?
Sam:
"Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu." (art. 29.3 ustawy o własności lokali).
slaw72 pisze:czy jest przymus płacenia składki na FR księgowej?A czy jest taka możliwość trzymania pieniążków u siebie i w razie potrzeby wydania ich?
Nie, nie ma takiego przymusu
Czy podjęliście decyzję o sposobie prowadzenia spraw finansowo-księgowych w Waszej wspólnocie? Jest to sprawa przekraczająca zarząd zwykły i wymaga u Was zgody wszystkich.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

slaw72
.
.
Posty: 19
Rejestracja: 28-11-2006, 01:26
Lokalizacja: torun
Kontakt:

Odp.: Zwiększenie funduszu remontowego

#3 Post autor: slaw72 » 18-04-2009, 00:25

co zrobić,jeśli nie chce mi pokazać rachunków i twierdzi że mam przyjść z komisją lub zwołać zebranie?mogę ją jakoś do tego zmusić,jest jakiś przepis?
slaw

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8823
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zwiększenie funduszu remontowego

#4 Post autor: irenalo » 18-04-2009, 13:25

Odmów płacenia (na piśmie) do czasu pokazania rachunków i przedstawienia rozliczenia roku ubiegłego.
Jeżeli kięgowa nie posługuje się internetem, to przelewy robione w banku kosztują od 5 do 8 zł . Więc może trzymanie pieniędzy "w kasie" księgowej ma sens.
Uświadom księgowej , że jako współwłaściciel masz prawo (a nawet obowiązek - Kodeks Cywilny Art. 200 - Każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną. ) do wglądu do rachunków.

Ile masz udziałów ?
Ostatnio zmieniony 18-04-2009, 14:20 przez irenalo, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Zwiększenie funduszu remontowego

#5 Post autor: andy » 19-04-2009, 16:11

slaw72 pisze:co zrobić,jeśli nie chce mi pokazać rachunków i twierdzi że mam przyjść z komisją lub zwołać zebranie?mogę ją jakoś do tego zmusić,jest jakiś przepis?
Cała dokumentacja wspólnoty jest przedmiotem współwłasności wszystkich właścicieli lokali. Masz prawo żądać udostępnienia dokumentów wspólnoty, a w przypadku odmowy możesz zawiadomić policję lub prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w art. Art. 276. kodeksu karnego:
Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jeżeli księgowa prowadzi kasę gotówkową, to masz prawo skontrolować stan kasy. Jeżeli stan kasy nie odpowiada rozrachunkom wspólnoty, to uzasadnione jest podejrzenie zaboru mienia wspólnoty.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Fundusze celowe”