Wycofanie środków z Funduszu Remontowego

Czyli wszystko o Funduszu Remontowym, Funduszu Ekspolatacyjnym i innych funduszach celowych.
Wiadomość
Autor
Madafaka
.
.
Posty: 274
Rejestracja: 19-01-2012, 13:42

Odp.: Wycofanie środków z Funduszu Remontowego

#19 Post autor: Madafaka » 22-11-2012, 10:01

Już to ,że się udzielam na forum ( czytaj: szukam rzetelnych podpowiedzi) to jest powodem by twierdzić jakie "bezgraniczne zaufanie" mam do spółki gminnej .... i pani Krysi :confused:
Wspólnota miała,ma i będzie miała swoje konto.
Jeśli ktoś jest silniejszy od ciebie - oszczędź siebie, jeśli słabszy oszczędź jego.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

KrzySie
.
.
Posty: 26
Rejestracja: 03-07-2011, 22:05

Odp.: Wycofanie środków z Funduszu Remontowego

#20 Post autor: KrzySie » 07-03-2013, 14:07

Podczepię się do tego tematu.
Następująca sytuacja we wspólnocie:
Duża wspólnota nie podjęła uchwały w sprawie gromadzenia FR i sposobu jego zarządzania. Nie posiada także planu gospodarczego na wykonanie jakiegokolwiek remontu.
Do wspólnoty dołączyłem kilka lat wcześniej i nie przyglądałem się szczegółowo temu co dzieje się z FR.
W 2011 i 2012 roku dokonano wydatków z FR, na które nie było nawet uchwał nie mówiąc o planie gospodarczym.
Pomimo mego sprzeciwu większość zagłosowała za przyjęciem sprawozdania zarządu za 2012 oraz udzieliła mu absolutorium.
Na rok 2013 przegłosowano także składki na FR w kwocie 1 zł za m2 powierzchni mieszkalnej (nie wg. udziałów) bez określenia celu wydatków podając tylko mglistą perspektywę malowania budynku lub ocieplenia. Jedynym uchwalonym celem wydatków z FR jest wycięcie drzew w pobliżu budynku co może kosztować 1-2 tys., a zebrane fundusze tylko w tym roku ok. 15 tys.
Na zebraniu rocznym nie przedstawiono nam zestawienia dotyczącego udziałów poszczególnych członków wspólnoty w gromadzonym FR, który aktualnie urósł do kwoty ok. 4 tys. na osobę.

Chcę powstrzymać takie bezpodstawne działanie, ale bez procedury zaskarżania uchwał oraz żądać od wspólnoty zwrotu zaliczki na FR. Nie mam także zamiaru płacić na nie uchwalony FR.
Nie znaczy to, że jestem w ogóle przeciwny opłatom na FR - tylko zabezpieczyć moje interesy.
Dodam jeszcze, że nasz zarząd nie dysponuje kontem FR tylko wynajęty zarządca. Odbywa się to tak, konto ma nazwę wspólnoty, natomiast upoważnionymi do wypłat jest zarządca. Wspólnota nie podejmowała decyzji w sprawie upoważnienia zarządcy do dysponowania kontem.

Czy możliwe jest wyegzekwowanie zwrotu zaliczki poprzez nakaz sądowy w postępowaniu upominawczym i jak mogę zabrać się do sprawy?
Pytam o to, bo pewnie moje pismo z wnioskiem zostanie zlekceważone.

Jak postąpić w przypadku próby egzekucji "należności" FR - zaliczek na 2013 przez wspólnotę?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Wycofanie środków z Funduszu Remontowego

#21 Post autor: elmaz » 07-03-2013, 14:30

1. Szkoda że nie zaskarżyłeś uchwały o przyjęciu sprawozdania finansowego - teraz to już trochę pozamiatane. Jeśli uchwała uzyskała większość, to linia obrony będzie taka, że ostatecznie właściciele zaakceptowali te wydatki (prawo cywilne dopuszcza późniejsze potwierdzenie czynności dokonanych bez umocowania - patrz np. art.103 KC, pewnie też i inne przepisy) - a jak się z tym nie zgadzałeś, mogłeś to zaskarżyć.

2. Co do roku 2013, to dlaczego uważasz, że FR nie został uchwalony, skoro zaliczka na FR została przegłosowana uchwałą? Wg mnie - FR nie musi być gromadzony na konkretne remonty, ale także jako fundusz rezerwowy na remonty jakie zawsze muszą sie pojawić w związku choćby z naturalnym zużyciem budynku.

3. Wg mnie składka na FR jest de facto zaliczką na (odsunięte tylko w czasie) koszty zarządu NW, więc powinna być naliczana proporcjonalnie do udziałów, a nie m2 powierzchni. Ale jeśli do powierzchni wlicza się pomieszczenia przynależne, to w większości przypadków wyjdzie na to samo. U Was występuje różnica? Jeśli tak, można się na tym oprzeć - ale trzeba by to sprawdzić

4. Jak dla mnie nie do przyjęcia jest sytuacja, w której pieniądze Wspólnoty przechowywane są na cudzym rachunku - ale nie wiem czy można tutaj zrobić coś innego niż uświadomić/wymienić zarząd, który wyprostuje sytuację. Można by ewentualnie zaprzestać wpłat zaliczek do czasu wskazania rachunku bankowego należącego do wspólnoty, ale to dość śliska linia obrony.

5. Nie sądzę (z przyczyn opisanych w punkcie 1 i 2 ) aby udało Ci się uzyskać zwrot zaliczki, skoro nie uchylono stosownych uchwał, z których one wynikają. Możesz oczywiście zaprzestać płacenia - jakoś to uzasadniając - wspólnota pewnie wydobędzie sądowy nakaz zapłaty, od którego możesz się odwołać - i wtedy sprawa trafi do sądu. Ta możesz wtedy kwestionować to wszystko co piszesz - ale - tak jak pisałem, jeśli nie dojdzie do uchylenia uchwał w tej sprawie, to Twoje szanse oceniam na minimalne.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Wycofanie środków z Funduszu Remontowego

#22 Post autor: irenalo » 07-03-2013, 14:40

KrzySie pisze:Dodam jeszcze, że nasz zarząd nie dysponuje kontem FR tylko wynajęty zarządca. Odbywa się to tak, konto ma nazwę wspólnoty, natomiast upoważnionymi do wypłat jest zarządca.
elmaz pisze:Jak dla mnie nie do przyjęcia jest sytuacja, w której pieniądze Wspólnoty przechowywane są na cudzym rachunku
To jest konto wspólnoty.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Wycofanie środków z Funduszu Remontowego

#23 Post autor: elmaz » 07-03-2013, 14:45

OK - chyba źle zrozumiałem.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Wycofanie środków z Funduszu Remontowego

#24 Post autor: piotrusb » 07-03-2013, 15:02

irenalo pisze:To jest konto wspólnoty.
KrzySie pisze:Wspólnota nie podejmowała decyzji w sprawie upoważnienia zarządcy do dysponowania kontem.
A więc zapewne takie upoważnienie złożył w banku zarząd. Moim zdaniem nie jest to właściwe i świadczy o niefrasobliwości zarządu, ale nader często się zdarza.
elmaz pisze:Wg mnie składka na FR jest de facto zaliczką na (odsunięte tylko w czasie) koszty zarządu NW, więc powinna być naliczana proporcjonalnie do udziałów, a nie m2 powierzchni.
Absolutnie tak, dlatego też uważam, że nawet jeśli liczenie od metrażu i udziałów daje identyczne wyniki, to dobrze jest zapisywać w uchwałach wartości liczone od udziałów, aby zachować zgodność formalną z prawem (art. 12 ust. 2 uwl) i podnosić świadomość prawną członków wspólnoty :-)
elmaz pisze: Można by ewentualnie zaprzestać wpłat zaliczek do czasu wskazania rachunku bankowego należącego do wspólnoty, ale to dość śliska linia obrony.

Tą drogą bym nie szedł, bo to jednak rozdzielne kwestie (zważywszy, że rachunek jednak należy jak się zdaje do wspólnoty) i można narazić się na odsetki od nieterminowych wpłat.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Fundusze celowe”