Wycofanie środków z Funduszu Remontowego

Czyli wszystko o Funduszu Remontowym, Funduszu Ekspolatacyjnym i innych funduszach celowych.
Wiadomość
Autor
cdn
.
.
Posty: 372
Rejestracja: 08-07-2012, 20:57

Odp.: Wycofanie środków z Funduszu Remontowego

#25 Post autor: cdn » 07-03-2013, 15:29

elmaz pisze:1. Szkoda że nie zaskarżyłeś uchwały o przyjęciu sprawozdania finansowego
Co by to dało?
Poza tym nie ma wymogu podejmowania takiej uchwały. Jest tylko wymóg przedstawienia sprawozdania z działalności zarządu i podjęcia uchwały w sprawie absolutorium dla zarządu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

KrzySie
.
.
Posty: 26
Rejestracja: 03-07-2011, 22:05

Odp.: Wycofanie środków z Funduszu Remontowego

#26 Post autor: KrzySie » 07-03-2013, 15:32

elmaz pisze:1. Szkoda że nie zaskarżyłeś uchwały o przyjęciu sprawozdania finansowego - teraz to już trochę pozamiatane. Jeśli uchwała uzyskała większość, to linia obrony będzie taka, że ostatecznie właściciele zaakceptowali te wydatki (prawo cywilne dopuszcza późniejsze potwierdzenie czynności dokonanych bez umocowania - patrz np. art.103 KC, pewnie też i inne przepisy) - a jak się z tym nie zgadzałeś, mogłeś to zaskarżyć.
Trudno, w następnym roku mogę to zrobić
elmaz pisze:2. Co do roku 2013, to dlaczego uważasz, że FR nie został uchwalony, skoro zaliczka na FR została przegłosowana uchwałą? Wg mnie - FR nie musi być gromadzony na konkretne remonty, ale także jako fundusz rezerwowy na remonty jakie zawsze muszą sie pojawić w związku choćby z naturalnym zużyciem budynku.
Opierałem się na wyroku SN V CSK 367/09 oraz komentarzach na tym forum.
Ja i kilka osób nie głosowałem za przyjęciem tej uchwały. Może ja źle zrozumiałem, że FR nie podlega zarządzaniu w myśl u.w.l. i nie może stanowić współwłasności. Podlega więc Działowi IV KC o współwłasności.
Jeśli tak, to decyzję o utworzeniu FR powinno się podjąć uchwałą wszystkich właścicieli - takiej uchwały nie ma i nie było.
Napisałem tylko, że podjęto uchwałę w sprawie ustalenia składki, a nie utworzeniu FR.
Osobną sprawą jest zaliczka na koszty zarządu, którą także podjęto.
Idę 11.03. do zarządcy po kopie uchwał ale jak sobie przypominam, to na 80% nie podjęto także uchwały o przeksięgowaniu środków FR z 2012 na 2013 r.
elmaz pisze:3. Wg mnie składka na FR jest de facto zaliczką na (odsunięte tylko w czasie) koszty zarządu NW, więc powinna być naliczana proporcjonalnie do udziałów, a nie m2 powierzchni. Ale jeśli do powierzchni wlicza się pomieszczenia przynależne, to w większości przypadków wyjdzie na to samo. U Was występuje różnica? Jeśli tak, można się na tym oprzeć - ale trzeba by to sprawdzić
Sprawdzałem, jest różnica.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

KrzySie
.
.
Posty: 26
Rejestracja: 03-07-2011, 22:05

Odp.: Wycofanie środków z Funduszu Remontowego

#27 Post autor: KrzySie » 07-03-2013, 15:43

cdn pisze:
elmaz pisze:1. Szkoda że nie zaskarżyłeś uchwały o przyjęciu sprawozdania finansowego
Co by to dało?
Poza tym nie ma wymogu podejmowania takiej uchwały. Jest tylko wymóg przedstawienia sprawozdania z działalności zarządu i podjęcia uchwały w sprawie absolutorium dla zarządu.
Czy to zmienia sytuację jak powiem, że w zawiadomieniach o zebraniu oraz w głosowaniu podejmowaliśmy uchwałę w sprawie przyjęcia sprawozdania zarządcy. Na sprawozdaniu tym nie ma podpisu żadnego członka zarządu.
Żaden z członków zarządu nie występował w tej sprawie, czyli nie składał słownego sprawozdania.
Zebranie przeprowadzili dwaj panowie, pracownicy zarządcy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

cdn
.
.
Posty: 372
Rejestracja: 08-07-2012, 20:57

Odp.: Wycofanie środków z Funduszu Remontowego

#28 Post autor: cdn » 07-03-2013, 15:51

Jest taki wyrok Sądu Apelacyjnego z Poznania:
przy składaniu sprawozdań zarządu wspólnoty za rok gospodarczy nie obowiązuje formalizm, charakterystyczny dla tego rodzaju dokumentów opracowywanych przez większe podmioty gospodarcze.

Nie ma w związku z tym przeszkód, aby sprawozdanie takie zostało przedstawione np. tylko ustnie przez jednego z członków zarządu czy nawet osobę przez zarząd do tego upoważnioną. Istotne jest tylko, aby zarząd wyraził w każdy dostępny sposób wolę uznania tego dokumentu za własny.

Przenosząc to na grunt rozpoznawanej sprawy, nie sposób byłoby przyjąć, aby przedmiotowe sprawozdanie nie miało akceptacji zarządu pozwanej wspólnoty, a powódka nawet takiego zarzutu nie podnosi. Wystarczy wskazać, że było ono prezentowane na zebraniu właścicieli lokali w obecności członków zarządu, z których żaden nie podważał jego treści.
Więcej tutaj: http://www.zarzadca.eu/dyskusja/4825/sp ... ty/#Item_0

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Wycofanie środków z Funduszu Remontowego

#29 Post autor: piotrusb » 07-03-2013, 16:22

KrzySie pisze:w zawiadomieniach o zebraniu oraz w głosowaniu podejmowaliśmy uchwałę w sprawie przyjęcia sprawozdania zarządcy. Na sprawozdaniu tym nie ma podpisu żadnego członka zarządu.
Jeśli macie zarząd właścicelski, a nie powierzony (w sensie art. 18 ust. 1 uwl), to absolutorium powinni udzielić właściciele lokali temu zarządowi, a nie powołanemu przez zarząd administratorowi - nazywanemu przez Ciebie zarządcą. (art. 29 ust. 2 uwl).
KrzySie pisze:Na sprawozdaniu tym nie ma podpisu żadnego członka zarządu.
Żaden z członków zarządu nie występował w tej sprawie, czyli nie składał słownego sprawozdania.
Zebranie przeprowadzili dwaj panowie, pracownicy zarządcy.
Są to pewne uchybienia formalne, ale zgodnie z ugruntowaną linią orzecznictwa nie stanowią one podstawy do uchylenia uchwały.
Zarzuty formalne mogą być podstawą uchylenia uchwały tylko w sytuacji kiedy zostanie wykazane, że ich naruszenie miało znaczenie dla treści uchwały, tj. spowodowało, iż treść uchwały jest niezgodna z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interes.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 października 2002 r. IV CKN 1351/00, OSNC 2004/3/40, wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, I ACa 589/2006
KrzySie pisze:Sprawdzałem, jest różnica.
W takim przypadku powinniście naliczać zaliczki od udziału, nie od m2 powierzchni - uwl jest w tym zakresie jednoznaczna:
art. 12 ust. 2
Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
KrzySie pisze:Może ja źle zrozumiałem, że FR nie podlega zarządzaniu w myśl u.w.l. i nie może stanowić współwłasności. Podlega więc Działowi IV KC o współwłasności.
Nie. FR, choć nie wymieniony jednoznacznie w uwl, jest częścią kosztów zarządu nieruchomościa wspólną i w zwiazku z tym podlega regułom uwl. Fundusz remontowy to w rzeczywistości część składowa kosztów zarządu, ściśle zaliczki na remonty nieruchomości wspólnej, którą niekiedy w szczególny sposób się wyodrębnia, a to poprzez odmienne nazewnictwo czy sposób jej księgowania - zwykle tworzy się odrębne konto księgowe, niekiedy środki gromadzi na osobnym rachunku bankowym.
uwl
art. 13 ust. 1
Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej
art. 14
Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
Doktryna i ugruntowana linia orzecznictwa stwierdzają, ze środki zgromadzone na FR są właśnością wspólnoty. Tak Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z 21 grudnia 2007 r. (sygn. akt III CZP 65/07). Zgodnie z nią wspólnota mieszkaniowa może posiadać majątek odrębny od majątku właścicieli lokali. Do majątku wspólnoty mieszkaniowej wchodzą przede wszystkim uiszczane przez właścicieli zaliczki w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 13 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 1 i art. 14 ustawy o własności lokali).

Natomiast wspomnieć należy, iż w uzasadnieniu do wyroku z 22 kwietnia 2009 r. Sąd Najwyższy uznał za dopuszczalne unormowanie w drodze uchwały statusu prawnego funduszu remontowego, skoro nie został on uregulowany w ustawie (sygn. V CSK 367/09).
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

KrzySie
.
.
Posty: 26
Rejestracja: 03-07-2011, 22:05

Odp.: Wycofanie środków z Funduszu Remontowego

#30 Post autor: KrzySie » 07-03-2013, 18:39

piotrusb pisze:
KrzySie pisze:w zawiadomieniach o zebraniu oraz w głosowaniu podejmowaliśmy uchwałę w sprawie przyjęcia sprawozdania zarządcy. Na sprawozdaniu tym nie ma podpisu żadnego członka zarządu.
Jeśli macie zarząd właścicelski, a nie powierzony (w sensie art. 18 ust. 1 uwl), to absolutorium powinni udzielić właściciele lokali temu zarządowi, a nie powołanemu przez zarząd administratorowi - nazywanemu przez Ciebie zarządcą. (art. 29 ust. 2 uwl).
Tu wychodzi parodia, bo sprawozdanie zarządcy-administratora, natomiast absolutorium było udzielane dla zarządu właścicielskiego.
U nas zarządca jest nie reformowalny. To stara nomenklatura wywodząca się z okresu przekształceń własnościowych.
Jeszcze kilka lat temu właściciele mieszkań uważali i tak im kit wciskał zarządca-administrator, że to oni są jedynym organem zarządzającym a zarząd to tylko coś jak rada mieszkańców dla ich pomocy.
Dzieje się to przez to, że poprzednim właścicielem był WAM. W niej najpierw działała komórka ds. wspólnot mieszkaniowych. Po rozwiązaniu WAM kierownik tej komórki zarejestrował działalność gospodarczą p.n. zarządzanie wspólnotami i przejął faktyczne zarządzanie. Nawet współpracownicy zarządcy, to dawni pracownicy WAM. Ludzie, co niektórzy nawet nie zauważyli zmian.
4 lata temu im to uzmysłowiłem, ale do niektórych dalej to nie dociera, że to oni decydują.

Drugi fakt, że z koniem-zarządcą też nie chcę się kopać. Już próbowali oskarżyć mnie o zniesławienie itp.
Wiadomo, że stara nomenklatura ma kasę i układy nawet w sądach i prokuraturze.
piotrusb pisze:Doktryna i ugruntowana linia orzecznictwa stwierdzają, ze środki zgromadzone na FR są właśnością wspólnoty. Tak Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z 21 grudnia 2007 r. (sygn. akt III CZP 65/07). Zgodnie z nią wspólnota mieszkaniowa może posiadać majątek odrębny od majątku właścicieli lokali. Do majątku wspólnoty mieszkaniowej wchodzą przede wszystkim uiszczane przez właścicieli zaliczki w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 13 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 1 i art. 14 ustawy o własności lokali).

Natomiast wspomnieć należy, iż w uzasadnieniu do wyroku z 22 kwietnia 2009 r. Sąd Najwyższy uznał za dopuszczalne unormowanie w drodze uchwały statusu prawnego funduszu remontowego, skoro nie został on uregulowany w ustawie (sygn. V CSK 367/09).
Muszę to przejrzeć, bo nie dotarłem do tego.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Fundusze celowe”