Fundusz Remontowy - po co? komu?

Czyli wszystko o Funduszu Remontowym, Funduszu Ekspolatacyjnym i innych funduszach celowych.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
dobroslaw76
.
.
Posty: 249
Rejestracja: 23-02-2006, 14:44
Kontakt:

Fundusz Remontowy - po co? komu?

#1 Post autor: dobroslaw76 » 07-04-2006, 12:36

Wczoraj moja znajoma wrocila z zebrania i przekazala mi nowine jaka oswiadczyl jej zarzadca: likwiduje sie subkonto dotyczace FR wspolnoty, bowiem od tego roku juz nie obowiazuje ulga remontowa i nie ma sensu rozdzielac kwot, z których pokrywa sie koszty eksploatacji i remontów. Tym samym wlasciciel bedzie posiadal jedno konto rozrachunków, a nie dwa odrebne jak dotychczas (eksploatacja i FR)

Czy rzeczywiscie jest to wlasciwe posuniecie?

Faktycznie ulga remontowa zniknela, a wraz z nia rodzaje wydatkow na remont i modernizacje, o ktore zmniejsza sie podatek. Ale jednak mozna odliczac podatek VAT za materiały. Czy tu nie bedzie jakis komplikacji. Poza tym wydaje mi sie byc istotna informacja - ile wlasciciele, a tym samym cala organizacja (wspolnota) ma pieniedzy na rachunku eksploatacyjnym (na przeglady, konserwacje), a ile na remonty. Zbicie tego do jednego wora przestaje byc przejrzyste.

Ja jestem przeciwny takim praktykom.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

amigo

Odp.: Fundusz Remontowy - po co? komu?

#2 Post autor: amigo » 07-04-2006, 17:40

Też byłabym przeciwna. Teoretycznie można wszystko trzymać na 1 koncie, tylko po co, skoro wszelkie zaliczki, poza FR muszą być rozliczone do 0, a FR może być kumulowany latami. Przy obecnych ofertach banków, gdzie subkonto nie musi nas nic kosztować, nie widzę sensu takiego działania. Dla ułatwienia dla członków naszej Wspólnoty, u nas są 2 konta - główne i subkonto na FR, jednak mieszkańcy dokonują 1 wpłaty, a księgowość raz na miesiąc przeksięgowuje część na subkonto (duzo osób wpłaca na poczcie, więc unikają w ten sposób 2 prowizji od wpłat).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

cogito
.
.
Posty: 336
Rejestracja: 10-12-2005, 22:52
Lokalizacja: Kaszuby

Odp.: Fundusz Remontowy - po co? komu?

#3 Post autor: cogito » 07-04-2006, 18:52

Zarządca? To nie mają wybranego zarządu?
A co ma wspólnego likwidacja ulg podatkowych z wydzieleniem funduszy celowych.
W jakim celu wszystko wrzuca się do jednego worka? Może dla zaciemnienia przejszystości, jeżeli taka inicjatywa wyszła do zarządcy.
Ja już to przerabiałem. Do stycznia 2006 r. środki finansowe Wspólnoty mieliśmy na trzech rachunkach. Na własnym - główny rachunek o stanie zerowym lub zawsze zewrowany, gdy ktoś na nigo wpłacił i subkonto z FR oraz środki na eksploatację na subkoncie administratora.
W tej chorej sytuacji zarzad nie miał żadnej możliwości kontroli środków finansowych. Był i jest nadal niekompetentny.
Wszystkimi dysponował administrator.
Przestrzegam przed taką sytuacją.

Pozdrawiam.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

amigo

Odp.: Fundusz Remontowy - po co? komu?

#4 Post autor: amigo » 09-04-2006, 00:53

Już to chyba pisałam, a może nie tu, tylko na gazecie. W każdym razie u nas dostęp do konta - mozliwość uruchamiania przelewów (do pewnej kwoty każdy członek zarządu, powyżej dwuosobowo), wybierania gotówki z konta (np. na tak zwane pogotowie kasowe dla administratora - małe sumy typu 20 zł za znaczki na poczcie, w praktyce 200 zł do rozliczenia miesięcznie) ma TYLKO ZARZĄD. Ale, żeby wszystkim było łatwiej, administrator ma prawo wgladu do konta - może sledzić wszystkie operacje + generować przelewy, które mogą być tylko uruchomione/podpisane przez Zarząd (oczywiście drogą elektroniczną, nikomu nie chce sie biegać do banku). Taki system zaproponował administrator i uważam go za dobry.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Roztropek

Odp.: Fundusz Remontowy - po co? komu?

#5 Post autor: Roztropek » 14-04-2006, 13:50

Rozdział kont na FR i pozostałe ma oczywiście sens jeśli Wspólnotą zarządza Zarządca na podstawie umowy z Zarządem. Jeśli Zarząd zarządza sam, to wówczas mamy wszystkto skrupulatnie zaksięgowane, ale wtedy jepiej wpłacać wszystko na jedno konto. Dlaczego? Otóż w przypadku rozliczania CO w przedziale roku kalendarzowego (styczeń-grudzień) nie ma z czego opłacać rachunków za CO w lutym i marcu. Wtedy opłaca się z FR (można to nazwać pożyczką). Przykład: za styczeń-marzec za CO wychodzi 23000 zł, a zaliczka w tym czasie wynosi 11000 zł. Znam Zarządców, którzy na koniec roku rozliczają wszystko z właścicielami na "0" a w pierwszym kwartale piszą do Zakładów Ciepłowniczych prośby o rozłożenie na raty ( oczywiście płacąc odsetki). Problem w tym, że brakuje powiedzmy funduszu otwarcia ( nie wiem jak to nazwać). Najgorsze jest to że rozliczanie na "0" na koniec roku wynika z zaleceń Urzędów Skarbowych. Ale w końcu to Wspólnota gospodaruje pieniędzmi nie Urząd Skarbowy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

amigo

Odp.: Fundusz Remontowy - po co? komu?

#6 Post autor: amigo » 19-04-2006, 00:32

Masz rację, ale ja lubię "widzieć", czyli ew. pożyczymy z FR (subkonto nie jest przeszkodą), z tym, że musimy i tak wiedzieć ile możemy/musimy pożyczyć, bo resztę chciałabym inwestować. (na razie oceniamy, jak to w praktyce u nas wygląda).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Fundusze celowe”