Zadymiony korytarz

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
PawełK
.
.
Posty: 66
Rejestracja: 27-07-2014, 07:11

Odp.: Zadymiony korytarz

#25 Post autor: PawełK » 14-02-2017, 15:06

Pisma mi nikt nie da bo teraz wychodzi na to że ja stwarzam problemy bo wystarczyło zapłacić za naprawę z własnej kieszeni i byłoby po problemie.

Więc w przypadku braku zgody i niezgłoszenia prac budowlanych do kogo sprawę kierować bo nadzór to pewnie na wiosnę do nas zawita.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zadymiony korytarz

#26 Post autor: irenalo » 14-02-2017, 15:28

PawełK pisze:Więc w przypadku braku zgody i niezgłoszenia prac budowlanych do kogo sprawę kierować bo nadzór to pewnie na wiosnę do nas zawita.
Wszystkie pisma , które są wysyłane w imieniu wspólnoty są współwłasnością właścicieli lokali. I adminka ma Ci to pismo pokazać. ,. Możesz je sfotografować.
Napisałam Ci wszystko , co możesz zrobić. Nie moja wina , że nadzór się nie wybiera od razu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zadymiony korytarz

#27 Post autor: irenalo » 14-02-2017, 15:32

3 sierpnia napisałam:
Zawiadom nadzór budowlany o zrobieniu łazienki i wstawienie pieca c.o. To drugie może stanowić zagrożenie życia. bo nie wiadomo czy został postawiony zgodnie ze sztuką , czy komin jest odpowidnio dostosowany , czy jest odpowiednia wentylacja.
Poza tym łazienka nie może być wentylowana na klatkę.
Gdybyś to wtedy zrobił, nadzór by może "doszedł" przed pożarem.
Kiedy zlożyłeś zawiadomienie do nadzoru?
Masz potwierdzenie złożenia pisma?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Zadymiony korytarz

#28 Post autor: piotrusb » 14-02-2017, 15:53

PawełK pisze:Więc w przypadku braku zgody i niezgłoszenia prac budowlanych do kogo sprawę kierować bo nadzór to pewnie na wiosnę do nas zawita.
W starostwie powinieneś uzyskać informację czy sąsiad uzyskał pozwolenie na budowę. Warunkiem koniecznym do wydania takiego zezwolenia jest złożenie przez wnioskodawcę oświadczenia o posiadanym prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W małej wspólnocie takie oświadczenie muszą podpisać wszyscy właściciele lokali (art. 199 kc) - tak np. wyroki WSA w Warszawie z 29 sierpnia 2006 r., sygn. akt VII SA/Wa 750/06, z 23 stycznia 2007 r., sygn. akt VII SA/Wa 2066/06 i z 21 maja 2009 r., sygn. akt VII SA/Wa 202/09, wyrok WSA w Bydgoszczy z 3 czerwca 2008 r., sygn. akt II SA/Bd 16/08. Urząd nie miał prawa wydać pozwolenia na budowę bez takiego oświadczenia. Zgodnie z wyrokiem NSA z 9 listopada 2005 r., sygn. akt II OSK 179/05 brak zgody choćby jednego ze współwłaścicieli nieruchomości w małej wspólnocie na prowadzenie prac przez inwestora stanowi o niespełnieniu wymogów wynikających z prawa budowlanego.

Możliwe są więc tu trzy przypadki:
- sąsiad prowadzi prace bez zezwolenia - należy powiadomić pisemnie nadzór budowlany i zaznaczyć, że może tu wystąpić zagrożenie życia i zdrowia, więc niezbędna jest natychmiastowa reakcja - nie za kilka miesięcy;
- urząd wydał pozwolenie (choć nie miał prawa tego zrobić) bez złożenia przez wnioskodawcę oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane lub na podstawie oświadczenia bez podpisów wszystkich właścicieli - w obu przypadkach jest to naruszenie prawa; organ administracji architektoniczno-budowlanej może na podstawie złożonego oświadczenia uznać, że inwestor nie posiada prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, jeśli z urzędu lub z innych źródeł (np. informacji od osób trzecich) znane są mu dane, które temu przeczą - tak wyrok WSA w Białymstoku z 2 lutego 2006 r., sygn. akt II SA/Bk 724/05, wyrok NSA z 14 czerwca 2012 r., sygn. akt II OSK 507/11;
- sąsiad przedłożył nieprawdziwe/ sfałszowane oświadczenie - należy powiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - inwestor składa oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowalne pod rygorem odpowiedzialności karnej z art. 233 § 1 kodeksu karnego, co oznacza, że kto w takiej sprawie zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zadymiony korytarz

#29 Post autor: irenalo » 14-02-2017, 18:03

piotrusb pisze: sąsiad prowadzi prace bez zezwolenia
Tak własnie jest. Do tego adminka - ignorantka twierdzi, że żadnego zezwolenia czyli pozwolenia na budowę nie potrzebuje.
Był pożar, został zniszczony komin.
W tym kominie jest kilka przewodów dymowych w tym przewód naszego forumowicza.
Wskutek zniszczenia nie może forumowicz korzystać z komina.
I zarówno adminka, jak i sąsiad, który dokonał samowoli , w wyniku ktorej doszło do pożaru i zniszczenia komina, nie chcą naprawić szkód .
A sąsiad od samowili znowu samowolnie frezuje komin i za chwilę podłączy nielegalnie piec.
Nie znam dokładnie umowy między wspólnotą a adminką ale jest duże prawdopodobieństwa, że zaniedbała swoje obowiązki.

Jedyne szczeście w nieszczęściu to to, że w wyniku pożaru nikt nie ucierpiał. Nie zginęło żadne dziecko. Następnym może skończyć się tragicznie.

Poza tym , sąsiad postawić piec w piwnicy , gdzie nie ma ciągłego dopływu powietrza , więc nie ma dopływu tlenu i spalanie może byc niepełne. Zamiast dwutlenku węgla , bedzie wydzielał sie tlenek węgla.
http://braniewo.wm.pl/313764,Czad-cichy ... z4Yg1xD6Ie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

PawełK
.
.
Posty: 66
Rejestracja: 27-07-2014, 07:11

Odp.: Zadymiony korytarz

#30 Post autor: PawełK » 14-02-2017, 19:58

zgłoszenie do nadzoru złożyłem 6 Lutego bo to już była przesada że nikt z tym nic nie robi. - Potwierdzenie że pismo przyjęli mam.
10 Lutego zapalił się komin.
A pozwolenia nie dostał bo ja nie otrzymałem pisma ze starostwa. Gdy sąsiad obok pisał o pozwolenie na piec gazowy to otrzymałem list od starostwa że wyrażają zgodę i mam prawo się odwołać od decyzji to było jedyne pismo od starostwa jakie dostałem w ciągu 2 lat.


Jest jeszcze jedno ale ja teraz też potrzebuję pozwolenia na włożenie wkładu ponieważ komin jest rozszczelniony.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”