Ścięcie drzewa przez administrację bez zgody wspólnoty

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
WSP
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 23-06-2016, 00:08

Odp.: Ścięcie drzewa przez administrację bez zgody wspólnoty

#7 Post autor: WSP » 24-06-2016, 22:53

Dziękuję piotrusb za odpowiedź.

Jest ciekawa i do przemyślenia.
Muszę sprawdzić od strony gminy jak wygląda sprawa. Myślę, że to jest jakiś punkt zaczepienia.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

franki
.
.
Posty: 270
Rejestracja: 18-03-2011, 13:13

Odp.: Ścięcie drzewa przez administrację bez zgody wspólnoty

#8 Post autor: franki » 28-06-2016, 11:36

piotrusb pisze: W obecnie obowiązującym stanie prawnym przed wystąpieniem o zezwolenie na wycinkę zarząd wspólnoty mieszkaniowej (nie administrator) informuje w sposób zwyczajowo przyjęty członków wspólnoty, o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, wyznaczając co najmniej 30-dniowy termin na zgłaszanie uwag - art. 83 ust. 4 uoop.
Żeby nie zakładać nowego wątku mam pytanie do powyższego - co dalej ze zgłoszonymi uwagami np. przyjdzie jeden z właścicieli i powie że nie zgadza się na wycinkę drzewa?
Pozdrawiam
franki

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Ścięcie drzewa przez administrację bez zgody wspólnoty

#9 Post autor: piotrusb » 28-06-2016, 14:29

No i tu jest istotny problem, bo uoop nie mówi o zgodzie lub niezgodzie, a jedynie o zgłaszaniu uwag.

Moim zdaniem należałoby tu rozważyć kwestię, czy nowe regulacje uoop niwelują konieczność podjęcia przez wspólnotę uchwały w sprawie usunięcia drzewa z nieruchomości wspólnej. Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest w mojej opinii jednoznaczna, tym bardziej, że doktryna i orzecznictwo nie wypracowały jeszcze w tej kwestii stanowiska (przynajmniej według mojej wiedzy). Powstaje bowiem istotna wątpliwość czy zapis art. 83 uoop może być traktowany jako lex specialis wobec art. 22 uwl w zakresie podejmowania przez wspólnotę decyzji o usunięciu drzew z terenu nieruchomości wspólnej. A więc czy decyduje on o tym, iż decyzja taka została obecnie zaliczona przez ustawodawcę do zakresu zwykłego zarządu, czy też regulacja ta dotyczy tylko i wyłącznie warunków formalnych, które muszą zostać przez wspólnotę spełnione w związku ze składaniem wniosku o wydanie zezwolenia na wycinkę i jest niezależna od zapisów uwl dotyczących prawa wspólnoty do podjęcia decyzji o usunięciu drzewa.

Osobiście opowiadam się za tą drugą opcją ponieważ:

Po pierwsze art. 83 uoop, do którego bezpośrednio lub pośrednio odwołują się art. 83a-83f uoop, mówi, iż usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia, które wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków. A zatem cała ta część rozdziału 4 uop dotyczy kwestii wydania zezwolenia (decyzji organu), co należy do zakresu prawa administracyjnego, podczas gdy kwalifikacja podejmowanej przez wspólnotę decyzji do zakresu zwykłego zarządu NW to domena przede wszystkim prawa cywilnego. Można tu odwołać się do wyroku WSA we Wrocławiu z 10 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Wr 199/15, w którym sąd ten stwierdził, iż nie jest trafne odwoływanie się do art. 83 ust. 1 pkt 1 uop, jako do przepisu szczególnego derogującego możliwość stosowania art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Regułę kolizyjną lex specialis derogat legi generali, należy bowiem, w ocenie sądu, stosować w ten sposób, że w przypadku zbiegu norm, których zakres zastosowania pozostaje w stosunku zawierania się, norma szczegółowa wyłącza zastosowanie normy ogólnej. Mając powyższe na uwadze sąd stwierdził, że oba analizowane przepisy stanowią w istocie o różnych instytucjach prawnych i nie powinny być postrzegane w charakterze norm kolizyjnych, a także, że art. 83 ust. 1 pkt 1 uoop nie pozostaje w stosunku lex specialis wobec norm zawartych w kc (zwłaszcza art. 199, art. 201, art. 203). W świetle powyższego można więc, jak uważam, podobny wniosek sformułować w odniesieniu do art. 22 uwl.

Po drugie spójna (przed nowelizacją uoop) linia orzecznictwa sądów cywilnych i administracyjnych (np. wyrok WSA w Kielcach z 17 czerwca 2010 r., sygn. akt II SA/Ke 268/10, wyrok WSA w Gliwicach z 28 marca 2014 r., sygn. akt II SA/Gl 170/14, wyrok WSA we Wrocławiu z 10 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Wr 199/15, wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 29 listopada 2013 r., sygn. akt I C 710/11) określa, iż decyzja o usunięciu drzewa przekracza zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną i, w przypadku małej wspólnoty, wymaga, w myśl art. 199 kc, zgody wszystkich współwłaścicieli lub zastępczego orzeczenia sądu, zaś w przypadku dużej wspólnoty – uchwały.

Po trzecie wreszcie, stosownie do brzmienia art. 83 ust. 2 pkt 2 uoop zgoda właściciela nieruchomości na usunięcie drzewa lub krzewu nie jest wymagana w przypadku wniosku złożonego przez wspólnotę mieszkaniową, ale tylko taką, w której właściciele lokali powierzyli zarząd NW zarządowi. A zatem omawiana regulacja nie dotyczy małych wspólnot, których członkowie nie mając, zgodnie z art. 20 ust. 1 uwl, obowiązku wyłonienia zarządu (w sensie podmiotowym) sprawują zarząd (w sensie funkcjonalnym) bezpośrednio. Nawiasem mówiąc przedmiotowy zapis uoop jest nie najszczęśliwszy, może bowiem sugerować, iż dotyczy wyłącznie wspólnot, w których występuje zarząd w sensie art. 20 ust. 1 uwl, nie zaś wspólnot, które powierzyły zarząd NW osobie fizycznej lub prawnej zgodnie z art. 18 ust. 1 uwl. Taką interpretację należy jednak odrzucić, wprowadzałaby ona bowiem istotne, a niczym nieuzasadnione, zróżnicowanie pomiędzy wspólnotami, które wybrały zarząd i wspólnotami posiadającymi zarządcę. Nie ma natomiast żadnych podstaw by uważać, że taka była intencja ustawodawcy. Potwierdza to również opracowany przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska dokument z 21 lipca 2015 r. „Informacja na temat zmian prawnych w zakresie ochrony zadrzewień i terenów zieleni”.

Zgodnie zatem z powyższym należałoby, moim zdaniem, rozdzielić dwie kwestie. Pierwsza to uczestniczenie przez zarząd lub zarządcę w imieniu wspólnoty w postępowaniu administracyjnym w sprawie uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów, co, zgodnie z zapisami uoop, będzie czynnością leżącą w zakresie zwykłego zarządu nieruchomością wspólną, a zatem w dużej wspólnocie podejmowaną samodzielnie przez zarząd/zarządcę pod warunkiem tylko poinformowania właścicieli lokali i dochowania odpowiednich terminów. Odmienną natomiast kwestią będzie podjęcie przez wspólnotę własnej decyzji o usunięciu drzewa lub krzewu.

I teraz – decyzja taka w mojej ocenie może mieć dwojaki charakter. Jeśli stan zdrowia drzewa w sposób ewidentny kwalifikuje je do wycinki lub też drzewo bezsprzecznie zagraża otoczeniu, to decyzja o jego usunięciu może zostać uznana za leżącą w zakresie zwykłego zarządu, ma bowiem na celu utrzymanie rzeczy w stanie nie pogorszonym w ramach bieżącego gospodarowania rzeczą i (w większości przypadków) nie pociąga za sobą nadzwyczajnych wydatków.

Natomiast jeśli sprawa nie jest oczywista lub przedmiotem decyzji jest usunięcie drzewa zdrowego i nie zagrażającego otoczeniu, ale przeszkadzającego części właścicieli, bo np. zacienia nadmiernie ich lokale, czy utrudnia urządzenie parkingu, to czynność taka powinna być uznana za przekraczającą zakres zwykłego zarządu, a zatem wymagającą uchwały. Uchwała taka nie będzie potrzebna do wystąpienia z wnioskiem o wycinkę, jednak w założonej sytuacji powinna zostać według mnie podjęta przed złożeniem wniosku, a co najmniej przed usunięciem drzewa.

Tym niemniej jednak przy przyjęciu powyższego stanowiska sprzeciw pojedynczego właściciela może mieć znaczenia jedynie w małej wspólnocie, przy zaliczeniu usunięcia drzewa do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. W dużej wspólnocie w takim przypadku decyduje większość właścicieli licząc udziałami.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”