Śmietniki na części wspólnej

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Śmietniki na części wspólnej

#13 Post autor: irenalo » 13-05-2015, 18:37

t
ozzi811 pisze:Czytałem o umowie quoad usum i tam jest jasno zapisane, że współwłaściciel ma dalej pełne prawo do współwłasności więc do dostępu do niej także.
Nie. Tam nie jest tak zapisane. Nic tam nie ma o dostępie po podziale. Wręcz odwrotnie.
ozzi811 pisze:Nie chodzi o żadne podrzucanie, ponieważ mam opłacony wywóz śmieci i mogę je składować w jednej jak i w drugiej wiacie.
Nie. To wspólnota w imieniu włascicieli lokali podpisuje umowę na wywóz śmieci i musi wskazać, gdzie te śmieci będą składowane. Na bilet komunikacji miejskiej z Wrocławia nie pojedziesz w Warszawie.
ozzi811 pisze:Chodzi tu o zachowanie zarządcy, który bez żadnych ustaleń zabronił dostępu do części wspólnej innym współwłaścicielom.
Założę się , że zarządca działał na zlecenie tamtej wspólnoty. Nic nie stoi na przeszkodzie, byście sobie uchwalili, że zamykacie swój śmietnik.
I jeszcze tu:
http://www.infor.pl/prawo/gmina/nieruch ... tania.html
Umowa o podziale nieruchomości do korzystania przewiduje, iż wszyscy bądź niektórzy współwłaściciele będą uprawnieni do korzystania z wyłączeniem innych współwłaścicieli z określonych części nieruchomości stanowiącej współwłasność.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ozzi811
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 12-05-2015, 10:02

Odp.: Śmietniki na części wspólnej

#14 Post autor: ozzi811 » 13-05-2015, 22:16

irenalo pisze: Nie. Tam nie jest tak zapisane. Nic tam nie ma o dostępie po podziale. Wręcz odwrotnie.
Tutaj cytat z ostatniego akapitu o quoad usum: "
Zniesienie współwłasności jest jednak dużo lepszym rozwiązaniem, ponieważ wtedy żaden z byłych współwłaścicieli nie będzie miał prawa do żadnych roszczeń w związku z byłą współwłasnością. W przypadku quoad usum natomiast jest to tylko umowny podział i w żadnym wypadku nie jest to własność, dlatego też każdy współwłaściciel dalej ma pełne prawo do całej części współwłasności mimo, że została zawarta umowa quoad usum. "
irenalo pisze:Nie. To wspólnota w imieniu włascicieli lokali podpisuje umowę na wywóz śmieci i musi wskazać, gdzie te śmieci będą składowane. Na bilet komunikacji miejskiej z Wrocławia nie pojedziesz w Warszawie.
Ja na wywóz śmieci składałem deklarację w urzędzie miasta i nikt nie wskazywał gdzie ma co byś składowane. Za wywóz śmieci płacę do miasta a nie do wspólnoty.
irenalo pisze: Założę się , że zarządca działał na zlecenie tamtej wspólnoty. Nic nie stoi na przeszkodzie, byście sobie uchwalili, że zamykacie swój śmietnik.
Na pewno działał na ich zlecenie jednak wydaje mi się, że takie rzeczy w zamkniętej wspólnocie powinny być załatwiane ze wszystkimi, a nie "załatwianie sprawy po cichu". Na najbliższym spotkaniu będzie trzeba zgłosić taki pomysł i wspólnota z trzeciego bloku będzie miała dylemat gdzie śmieci wyrzucać.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

veetech
.
.
Posty: 86
Rejestracja: 18-09-2011, 19:38

Odp.: Śmietniki na części wspólnej

#15 Post autor: veetech » 13-05-2015, 23:09

W obecnym stanie prawnym dziwi mnie zamykanie śmietników skoro i tak wszystkie śmieci są odbierane przez miasto.

Na moim osiedlu mam taką samą sytuację prawną, gdzie altany śmietnikowe stoją na działkach drogowych niebędących częściami wspólnot. Ale u nas każdy wie który śmietnik do której wspólnoty należy i jest z tym spokój. Każdy wie, że deweloper zostawił nas z bałaganem prawnym i nie robimy sobie z tego powodu problemów. Kiedyś altany śmietnikowe mieliśmy zamknięte na klucz, po zmianie przepisów wszystkie na całym osiedlu są otwarte.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Śmietniki na części wspólnej

#16 Post autor: irenalo » 13-05-2015, 23:35

ozzi811 pisze:Zniesienie współwłasności jest jednak dużo lepszym rozwiązaniem,
W niektórych sytuacjach tak. Czy w Twojej? Nie wiem .
ozzi811 pisze:W przypadku quoad usum natomiast jest to tylko umowny podział
Widzisz sformułowanie "umowny podział" ? Tak czy nie? Znasz znaczenie słowa umowa?
ozzi811 pisze:dlatego też każdy współwłaściciel dalej ma pełne prawo do całej części współwłasności mimo, że została zawarta umowa quoad usum
Trzeba przeczytać cały tekst a nie wyrywać z logicznej całości jedno zdanie.
Właściciel wynajmuje państwu Kowalskim kawalerkę Czy to oznacza , że ten właściciel może tam mieszkać , przychodzić kiedy chce , spać , prać , gotować, śmiecić, używać kosza na śmieci należącego do Kowalskich oraz innych rzeczy , które jego nie są?
ozzi811 pisze:Ja na wywóz śmieci składałem deklarację w urzędzie miasta i nikt nie wskazywał gdzie ma co byś składowane. Za wywóz śmieci płacę do miasta a nie do wspólnoty.
Nawet po nowelizacji ustawy?

http://orka.sejm.gov.pl/opinie7.nsf/naz ... 2377_u.pdf
ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym, w
którym ustanowiono odrębną własność lokalu, obowiązki właściciela nieruchomości
wspólnej oraz właściciela lokalu obciążają wspólnotę mieszkaniową
albo spółdzielnię mieszkaniową.”
ozzi811 pisze:Na pewno działał na ich zlecenie jednak wydaje mi się, że takie rzeczy w zamkniętej wspólnocie powinny być załatwiane ze wszystkimi,
To źle Ci się wydaje.
Dwie wspólnoty , to dwa odrębne byty.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Śmietniki na części wspólnej

#17 Post autor: irenalo » 13-05-2015, 23:42

veetech pisze:W obecnym stanie prawnym dziwi mnie zamykanie śmietników skoro i tak wszystkie śmieci są odbierane przez miasto.
Może ktoś ukradł pojemniki na śmieci? Może ktoś łamie zasady segregowania i wspólnota się boi, że trzeba będzie płacić więcej? Może ktoś dorzucał gruz po remoncie chociaż nie wolno?
Ich śmietnik, ich sprawa.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ozzi811
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 12-05-2015, 10:02

Odp.: Śmietniki na części wspólnej

#18 Post autor: ozzi811 » 14-05-2015, 06:34

Tak na prawdę to nigdzie nie jest zapisane ani powiedziane czyj jest śmietnik. Obydwa stoja na działce, ktorej każdy z mieszkańców jest współwłaścicielem i zarowno drugi blok może wyrzucać śmieci do śmietnika zaznaczonego ma czerwono, jak mieszkańcy pierwszego bloku mogą wrzucać śmieci do śmietnika zaznaczonego ma niebiesko.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”