Śmietniki na części wspólnej

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
ozzi811
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 12-05-2015, 10:02

Śmietniki na części wspólnej

#1 Post autor: ozzi811 » 12-05-2015, 10:18

Witam,
Deweloper wybudował dwa budynki- pierwszy na działce 378/11, a drugi na działce 378/12. Podczas poszczególnych etapów budowy powstawały części wspólne należący do tych dwóch bloków (na zdjęciu widzimy wybudowany pierwszy blok i części wspólnych).
Każdy z bloków ma oddzielną wspólnotę ale zarządca jest jeden.
Podczas budowy pierwszego bloku powstała wiata na śmietniki zaznaczona kolorem czerwonym. Natomiast po wybudowaniu bloku na działce 378/12 druga wiata wraz z dalszą częścią parkingów na działce 378/15 (druga wiata stoi w miejscu zaznaczonym na niebiesko).
Wspólnota z pierwszego bloku założyła bramę do wiaty zaznaczonej kolorem czerwonym i klucze do niej posiadają tylko mieszkańcy bloku na działce 378/11.
Czy wspólnota mogła zrobić coś takiego, skoro wiata stoi na działce należącej do mieszkańców obydwu bloków? Według mnie klucz do tej wiaty powinien mieć każdy mieszkaniec z tych dwóch bloków.

Proszę o odpowiedź jak to jest ze strony prawnej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Daito
.
.
Posty: 586
Rejestracja: 30-05-2009, 13:46
Lokalizacja: Opole

Odp.: Śmietniki na części wspólnej

#2 Post autor: Daito » 12-05-2015, 15:03

ozzi811 pisze:Deweloper wybudował dwa budynki- pierwszy na działce 378/11, a drugi na działce 378/12. Podczas poszczególnych etapów budowy powstawały części wspólne należący do tych dwóch bloków (na zdjęciu widzimy wybudowany pierwszy blok i części wspólnych).
Każdy z bloków ma oddzielną wspólnotę ale zarządca jest jeden.


Każdy z budynków to odrębna nieruchomość - tak zrozumiałem - no to jakim cudem dwie odrębne nieruchomości mają jedną wspólną "nieruchomość wspólną"???


Jakieś służebności zostały ustanowione?
Jak wynika z UoWL (art 3.2) Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Zresztą rzuć okiem na cały art 3 UoWL, (i nie tylko) może coś nie jest dokładnie tak jak piszesz... http://www.lex.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2000-80-903

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Śmietniki na części wspólnej

#3 Post autor: irenalo » 12-05-2015, 15:39

ozzi811 pisze:Deweloper wybudował dwa budynki- pierwszy na działce 378/11, a drugi na działce 378/12.
ozzi811 pisze:druga wiata wraz z dalszą częścią parkingów na działce 378/15
To są numery działek geodezyjnych.
Zajrzyj do swojego aktu notarialnego i zobacz jakich działek jesteś współwłaścicielem.
Powinieneś mieć napisane numery działek geodezyjnych objętych KW gruntową.
ozzi811 pisze:Czy wspólnota mogła zrobić coś takiego, skoro wiata stoi na działce należącej do mieszkańców obydwu bloków?
Co masz napisane w akcie na temat tej działki? Masz osobny zapis dotyczący tej działki? Jesteś jej współwłaścicielem?
To jest działka opisana inna księgą wieczystą niż działka na której stoi budynek?
Z jpg-a nie wyczytamy granic własności.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ozzi811
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 12-05-2015, 10:02

Odp.: Śmietniki na części wspólnej

#4 Post autor: ozzi811 » 12-05-2015, 18:51

W akcie notarialnym zapis jest taki, że mam udział do 1/220 części w prawie własności nieruchomości oznaczonej numerami 378/15 i 378/16 stanowiących zaplecze drogowe i parkingowe.
Co do działki 378/12 jestem związany 1/56 częścią w nieruchomości wspólnej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Śmietniki na części wspólnej

#5 Post autor: irenalo » 12-05-2015, 19:57

ozzi811 pisze:Co do działki 378/12 jestem związany 1/56 częścią w nieruchomości wspólnej.
Czyli wygląda na to, że w skład KW gruntowej wchodzi jedna działka geodezyjna i jest to NW (nieruchomośc wspólna).
Z prawem własności Twojego lokalu związany jest udział 1/56 w NW (budynku i gruntu).

Poza tym masz udział w 1/220 w nieruchomości (powinny być KW) , które zajmują dwie działki geodezyjne.
I albo to jest jedna KW albo dwie.

Widać wyraźnie , że wiata nie jest położna na Waszym gruncie, więc nie dziwi mnie zachowanie innej wspólnoty. Będzie musieli wybudować sobie własną wiatę.
Jak zwykle deweloper namieszał .

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ozzi811
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 12-05-2015, 10:02

Odp.: Śmietniki na części wspólnej

#6 Post autor: ozzi811 » 12-05-2015, 20:11

Właśnie nie jest tak. Udział do działek 378/15 i 378/16 maja wszyscy mieszkańcy obu wspólnot, ponieważ jest to część parkingowa. Zamknięcie wiaty i udostępnienie jej tylko dla jednej wspólnoty według mnie jest złamaniem prawa współwłasności do nieruchomości

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”