Anteny GSM na dachu bloku mieszkalnego

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
okultacja
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 19-03-2015, 20:48

Anteny GSM na dachu bloku mieszkalnego

#1 Post autor: okultacja » 19-03-2015, 20:57

To mój pierwszy post, więc na wstępie WITAM!

Proszę o pomoc: na dachu mojego bloku zarząd wspólnoty (mieszkam na ostatnim piętrze)
chce postawić 6 anten GSM.
W materiałach na ostatnie zebranie nie było punktu o głosowaniu nad taką uchwałą;
zresztą na zebraniu było za mało osób - i tak nie dałoby się tego przegłosować.
Zarząd chodził jakiś czas temu po ludziach, ale mówili, że sprawa nie ma wystarczającego poparcia.
Wydawało się, że sprawa umarła a tu nagle na zebraniu oświadczają, że niedługo będzie montaż.
Proszę o pomoc - jak to zablokować.
Czy ktoś miał może takie przejścia u siebie we wspólnocie?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: anteny GSM na dachu bloku mieszkalnego

#2 Post autor: piotrusb » 19-03-2015, 23:04

Taka decyzja ewidentne przekracza zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną i wymaga uchwały wspólnoty. Poproś zarząd, najlepiej pisemnie, żeby podał na podstawie jakiej, kiedy podjętej i jaką większością, uchwały wyraził zgodę na taką inwestycję.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

okultacja
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 19-03-2015, 20:48

Odp.: anteny GSM na dachu bloku mieszkalnego

#3 Post autor: okultacja » 19-03-2015, 23:54

Dzięki za podpowiedź.
Na pewno o zrobię, ale moje pismo w żaden sposób ich nie powstrzyma.
Interesuje mnie jakie kroki prawne mogę podjąć aby powstrzymać montaż.
Zażądałam już spotkania z operatorem tych anten i pisemnego oświadczenia, że ich montaż nie zagraża mojemu zdrowiu.
Poradzono mi także złożyć pozew przeciw zarządowi.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: anteny GSM na dachu bloku mieszkalnego

#4 Post autor: piotrusb » 20-03-2015, 10:18

Sprawdź wysokość anten. Jeśli mają powyżej 3 m, to do instalacji niezbędne jest zgłoszenie budowlane, do którego z kolei nalezy dołączyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowalne. W dużej (mającej powyzej 7 lokali) wspólnocie, takie zgłoszenie podpisuje zarząd, ale tylko na podstawie upoważnienia w uchwale wspólnoty. Jeśli anteny mają powyżej 3 m, to możesz sprawdzić w starostwie, czy zostało złożone zgłoszenie i dołączone oświadczenie.

Zmobilizuj innych właścicieli i razem zażądajcie wyjaśnień od zarządu, który ewidentnie przekracza swoje uprawnienia. Jeśli będziesz maił za sobą większość, to można taki zarząd odwołać, a przynajmniej na szybko mu tym zagrozić.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

okultacja
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 19-03-2015, 20:48

Odp.: Anteny GSM na dachu bloku mieszkalnego

#5 Post autor: okultacja » 10-04-2015, 18:31

Bardzo dziękuję za ten post.
piotrusb -
czy mógłbyś mi wyjaśnić co miałeś na myśli pisząc: "upoważnienie w uchwale wspólnoty"?
Czy poza podjęciem uchwały na temat montażu anten powinna być podjęta uchwała na temat upoważnienia?
Czy to nie jest tak, że skoro zarząd został wybrany, to automatycznie uzyskuje upoważnienie?
Albo czy decyzja na temat postawienia anten nie daje zarządowi takiego upoważnienia?

PS:
Zarząd zaczyna się trochę wycofywać - najpierw mówili, że anteny zaraz będą montowane, teraz że jeszcze decyzji ostatecznej nie ma.
Poprosiłam zarząd na piśmie o wyjaśnienie kto i na jakiej podstawie podjął decyzję - ale odpowiedzi brak - czy można ich jakoś "zmobilizować" do pisemnej odpowiedzi?

pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Anteny GSM na dachu bloku mieszkalnego

#6 Post autor: piotrusb » 10-04-2015, 21:37

okultacja pisze:Czy to nie jest tak, że skoro zarząd został wybrany, to automatycznie uzyskuje upoważnienie?
Zarząd (w znaczeniu podmiotowym) ma prawo do podejmowania decyzji leżących w zakresie zwykłego zarządu (w znaczeniu funkcjonalnym) nieruchomością wspólną (art. 22 ust. 1 uwl). Decyzje przekraczające ten zakres musi podejmować wspólnota mocą uchwały (art. 22 ust. 2 uwl). Taką decyzją jest upoważnienie zarządu do podpisania oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, jak również wyrażenie zgody na montaż anten. To są dwie odrębne decyzje i choć mogą być podjęte w jednej uchwale, to bez takiej uchwały/uchwał zarząd nie może działać w przedmiotowych sprawach. Zapoznaj się z ustawą o własności lokali (link masz w prawym górnym rogu strony). W art. 22 ust. 3 masz katalog przykładowych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu.

Nie możesz zmusić zarządu do odpowiedzi - to nie urząd. Możesz ewentualnie napisać kolejne pismo z żądaniem wyjaśnień i wysłać je lub złożyć osoboście z potwierdzeniem odbioru.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”