Włączenie wodomierzy do części NW

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
cezar138
.
.
Posty: 172
Rejestracja: 05-04-2012, 11:31

Włączenie wodomierzy do części NW

#1 Post autor: cezar138 » 13-09-2014, 12:43

Witam,
Zarząd w mojej WM przeprowadza głosowanie do uchwały dot. włączenia wodomierzy w lokalach mieszkalnych (należących do właścicieli lokali) do części wspólnej nieruchomości Wspólnoty.
Czy właściciele wodomierzy, którzy nie zgodzili się na włączenie swoich wodomierzy do NW, pomimo iż większość Wspólnoty zgodziła się na powyższą czynność, zachowują swoje prawo własności do decydowania o wodomierzach, bez włączenia ich do NW.

Rozumiem, że taka uchwała która została przegłosowana większością uprawionych członków, wchodzi w życie.
Dziękuje, proszę o pomocne uwagi.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Włączenie wodomierzy do części NW

#2 Post autor: jaceko » 15-09-2014, 11:42

To kontynuacja tego wątku? http://wspolnota.net.pl/prawo-wspolnot/ ... t7948.html
Jeśli w AN lub w umowach przedwstępnych nie ma wodomierzy, a są one na klatkach, a nie w lokalach, to chyba ustalenie granicy NW zależy od uchwały w tym wypadku, więc brak zgody poszczególnych właścicieli może zostać zignorowana.
Nota bene przydałby się jakiś wyrok sądu w takiej sprawie.
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu


Prim
.
.
Posty: 736
Rejestracja: 27-03-2011, 08:36
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Włączenie wodomierzy do części NW

#4 Post autor: Prim » 15-09-2014, 15:17

No ale wywłaszczyć właścicieli z wodomierzy tak czy owak nie można. Jeśli kupili je za własne pieniądze, to będą mogli je schować do szuflady, a wspólnota będzie musiała kupić drugie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5981
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Włączenie wodomierzy do części NW

#5 Post autor: piotrusb » 15-09-2014, 15:40

jaceko pisze:Nota bene przydałby się jakiś wyrok sądu w takiej sprawie.
Trochę jest na ten temat, ale orzecznictwo jest tu mocno rozbieżne. Poniżej krótki przegląd z ostatnich lat:

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 19 lipca 2013 r. (sygn. akt I ACa 222/13):
Sąd Apelacyjny podzielił stanowisko Sądu Okręgowego co do tego, że w okolicznościach niniejszej sprawy instalacje wodna i c.o. w części służącej wyłącznie do dostarczenia wody i ogrzewania do poszczególnych lokali, w tym do lokalu powoda, nie stanowią części nieruchomości wspólnej. Wypada w tym miejscu zauważyć, że pogląd reprezentowany w niniejszej sprawie przez Sąd Okręgowy i Sąd Apelacyjny odnośnie własności poszczególnych części instalacji w budynku wielorodzinnym, w którym są zamontowane urządzenia mierzące zużycie odpowiednio wody i ciepła w poszczególnych lokalach, nie jest odosobniony i znajduje oparcie w orzecznictwie, a także w literaturze przedmiotu (por. wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 7 sierpnia 2008 r. /sygn. akt I ACa 601/08, niepubl./, wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 20 czerwca 2012 r. /sygn. akt I C 300/12, niepubl./, gdzie Sąd wskazał, że wodomierze i ciepłomierze stanowią elementy wyposażenia indywidualnego lokali mieszkalnych i ich wymiana nie jest związana z utrzymaniem części wspólnych nieruchomości; E. Góra, M. Kotula, Wspólnota mieszkaniowa w praktyce, Gdańsk 2001, s. 15; E. Bończak-Kucharczyk, Zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi. Aspekty prawne i organizacyjne, Warszawa 2008. s. 435; por. też W. Kalinowski i in., Gospodarowanie we wspólnocie mieszkaniowej. Poradnik, Zielona Góra 2002, s. 124-125). Nadto należy zauważyć, że orzeczenia, w których sądy zaprezentowały pogląd, że cała instalacja wodna lub centralnego ogrzewania stanowi część nieruchomości wspólnej, w większości przypadków dotyczyły sytuacji, gdy w budynku wspólnoty nie było odrębnych dla każdego lokalu liczników zużycia mediów (np. powołane już wyżej uchwały Sądu Najwyższego: z dnia 28 sierpnia 1997 r. /sygn. akt III CZP 36/97/ oraz z dnia 19 maja 2006 r. /sygn. akt III CZP 28/06/, wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 13 grudnia 2006 r. /sygn. akt I ACa 589/06, Lex nr 271385/, wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 21 marca 2012 r. /sygn. akt I ACa 1592/11, niepubl./ , wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 12 grudnia 2012 r. /sygn. akt I ACa 642/12, niepubl./, wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 18 grudnia 2012 r. /sygn. akt I ACa 970/12, Lex nr 1312022/), ewentualnie sytuacji, gdzie uchwałą wspólnoty zostało określone, że części instalacji służące doprowadzeniu mediów do danego lokalu wraz z licznikami stanowią części nieruchomości wspólnej (np. w powoływanej przez pozwaną sprawie Sądu Apelacyjnego w Warszawie I ACa 663/12, wyrok z dnia 16 listopada 2012 r.; niepubl./, gdzie uchwałą właścicieli lokali ustalono, że instalacja wodociągowa od pierwszego zaworu na wodomierzu głównym do wodomierza w lokalu stanowi część wspólną nieruchomości).

W świetle powyższego, Sąd Apelacyjny uznał, że zaistniały przesłanki do uchylenia zaskarżonych uchwał na podstawie art. 25 ust. 1 u.w.l. Przedmiot tych uchwał wykraczał poza sprawy związane z nieruchomością wspólną i uchwały te stanowiły nieuzasadnioną ingerencję w prawo własności właścicieli lokali (chodziło o uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zakup i wymianę przez wspólnotę liczników cw i zw oraz co w lokalach mieszkalnych - piotrusb)
Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2012 r.
W Art. 47 §2. Kodeksu cywilnego czytamy, że „częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.” Instalację wodociągową w budynku wraz z wodomierzami lokalowymi
(mając także na uwadze przyjęty systemem rozliczeń) należy uznać, za rzecz, a wodomierze za część
całości tej rzeczy. Jakakolwiek zmiana tego stanu poprzez na przykład uznanie wodomierza lokalowego
za wyłączną własność (lub urządzenie służące wyłącznie do użytku) właściciela lokalu, mogła by
doprowadzić do wyłączenia możliwości użytkowania wodomierza przez administrację wspólnoty, a tym
samym uniemożliwić prowadzenie rozliczeń kosztów zużycia wody i kosztów gazu do jej podgrzania
pomiędzy właścicielami lokali wchodzących w skład nieruchomości, oraz uniemożliwić prowadzenie
rozliczeń między wspólnotą a przedsiębiorstwem w zakresie różnicy wskazań pomiędzy odczytem
wodomierza głównego a sumą zużycia wody w lokalach w oparciu o odczyty z wodomierzy lokalowych.
Nie można więc w rozpatrywanym przypadku uznać, że urządzenie jakim jest wodomierz
zainstalowany dla lokalu służy wyłącznie do użytku właściciela tegoż lokalu. Wodomierze
zainstalowane do pomiaru zużycia wody w lokalach stanowią zatem w myśli Art. 3. Pkt 2. Ustawy o
własności lokali część nieruchomości wspólnej. Zgodnie więc z Art. 12. Pkt 2. Ustawy o własności lokali
koszty wymiany wodomierzy powinien zostać rozliczony w stosunku do udziałów właścicieli lokali w
nieruchomości wspólnej.
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 20 lutego 2014 r., sygn. akt I ACa 808/13:
Brak jest również podstaw do przyjęcia niezgodności z prawem regulacji § 12 Regulaminu, zgodnie z którym wymiana wodomierzy dokonana w roku 2011 została sfinansowana ze środków funduszu remontowego. Zgodnie z § 30 pkt. 2 i 3 Statutu Wspólnoty Mieszkaniowej środki gromadzone na funduszu remontowym wykorzystywane są na remonty nieruchomości wspólnej lub na inwestycje zmierzające do modernizacji instalacji i urządzeń służących do dostarczania i pomiarów mediów do budynku Wspólnoty – chyba, że późniejsza uchwała Właścicieli zmieni ich przeznaczenie. Wykorzystanie środków funduszu remontowego na sfinansowanie kosztów zakupu i instalacji wodomierzy jest zatem zgodne z określonym w Statucie przeznaczeniem funduszu.
Wyrok Sądu Okręgowego w Świdnicy z dnia 12 marca 2014 r., sygn. akt IC 2353/13:
Zdaniem Sądu wodomierze stanowią część instalacji służącą wyłącznie do użytku poszczególnych właścicieli. Należy przy tym zgodzić się z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 19 lipca 2013 roku I ACa 222/13, iż instalacja wodna i grzewcza w części służącej doprowadzeniu wody i ciepła do poszczególnych lokali, począwszy od zaworów zamykających dopływ wody i ciepła do lokalu, nie stanowi elementu nieruchomości wspólnej. W świetle art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali istotne jest bowiem to, czy urządzenia te służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali. Należy więc w kontekście cytowanego wyroku jeszcze raz podkreślić, iż wodomierze położone w lokalach poszczególnych właścicieli służą wyłącznie do użytku poszczególnych właścicieli lokali i koszt ich zakupu nie może być finansowany ze środków z funduszu remontowego, który służy zgoła innym celom. Wydzielenie we wspólnocie odrębnego funduszu na cele remontowe, na który członkowie uiszczają zaliczki w wysokości ustalonej przez wspólnotę, powoduje, że środki tam zgromadzone nie mogą zostać rozdysponowane przez wspólnotę w inny sposób niż zgodnie z przeznaczeniem. Wydatek na wymianę wodomierza nie należy do kategorii wydatków o charakterze remontowym, określonych w art. 14 pkt 1 ustawy o własności lokali. Wykorzystanie środków z funduszu remontowego na inwestycję, niezależnie od stopnia jej użyteczności, nie tylko narusza wskazany przepis, lecz nadto godzi w interes wspólnoty, gdyż częściowo pozbawia jej środków zabezpieczonych na poczet kosztów prac niezbędnych do utrzymanie nieruchomości wspólnej w należytym stanie. Inwestycje i wszelkie prace zwiększające użyteczność nieruchomości wspólnych winny być pokrywane z odrębnych środków (tak między innymi Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 18 czerwca 2008 roku, I ACa 119/08. Z tych też względów każdy właściciel lokalu powinien ponieść koszt wymiany wodomierza w należącym do niego lokalu zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 13 ust. 1 ustawy o własności lokali
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 16 listopada 2012 r., sygn. akt IA Ca 663/12:
Sąd pierwszej instancji (...) wskazał, że doposażenie wodomierzy odnosi się do części wspólnej nieruchomości (instalacji wodociągowej) i wydatki takie mogą być zaliczone do kosztów zarządu nieruchomością wspólną o charakterze inwestycyjnym. (...) W realiach niniejszej sprawy dopuszczalne było postawienie granicy pomiędzy wspólną siecią wodociągową, a przynależnościami do lokalu - na wodomierzu w lokalu. Wszak te ostatnie urządzenia w istocie nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali, ale są elementem systemu zarządzania i rozliczania dostawy wody do poszczególnych lokali i nieruchomości wspólnej; są więc częścią składową nieruchomości wspólnej w rozumieniu art. 3 ust. 2 u.w.l.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”